8 z 10 Čechů preferuje bezhotovostní platby. Přesto u nás 40 % transakcí probíhá hotově. U malých obchodníků je podíl hotovostních transakcí dokonce 80 %. Důvodem jsou často vysoké poplakty, které obchodníci musí platit karetním společnostem. Změnit to chtějí banky Air Bank, Fio banka, mBank a MONETA Money Bank. Ty budou podporovat nové platební řešení Cvak, která má ambici být vstřícné i k podnikatelům.

Platební řešení Cvak je podle jeho tvůrců světový unikát. V jedné platformě totiž spojuje možnost placení z účtu na účet (tzv A2A platby) a platby digitalizovanou platební kartou. Nové platební řešení má rušit bariéry pro obchodníky při placení kartami jako jsou drahé terminály, nepřehledné poplatky, složité papírování i obtížnou instalaci techniky.

Cvak přichází se zcela transparentní poplatkovou strukturou. Za využívání služby platí obchodník jen jeden poplatek ve výši 0,8 % z transakce. Ve chvíli, kdy nebude řešení využívat, neplatí žádné další poplatky.

„Současné běžně dostupné možnosti přijímání bezhotovostních plateb se obvykle vyznačují složitým systémem nejrůznějších poplatků. Často kombinují fixní a variabilní náklady, jsou vztažené k objemu tržeb a obchodník platí, i když službu nevyužívá. Především pro malé podnikatele je pak velmi obtížné se v celém systému orientovat a spočítat si náklady. Cvak tento složitý systém boří a nastavuje zcela jednoduchou a transparentní poplatkovou strukturu,“ říká Jiří Suchý, ředitel divize Produkty a inovace Air Bank, v jehož týmu platební řešení Cvak vzniklo.

Jak platební řešení Cvak funguje?

Pokud má zákazník ve svém mobilu nainstalované mobilní bankovnictví některé z bank aktivně podporujících Cvak, platba se provede prostřednictvím platby z účtu na účet. Pokud zákazník nemá ve svém telefonu mobilní aplikaci takové banky, platba je provedena přes Google Pay nebo Apple Pay. Platby jsou tak provedeny rychle, jednoduše a pohodlně, jako když zákazník platí kartou na klasickém terminálu. Prostřednictvím řešení mohou zaplatit klienti všech bank.

Obchodníkovi k přijímání bezhotovostních plateb stačí mobilní aplikace Cvak spárovaná s jeho bankovním účtem, který využívá k podnikání. Obchodník může pro své podnikání dál používat účet, na který je zvyklý.

Využívání platebního řešení Cvak pro příjem bezhotovostních plateb je velmi snadné a technicky nenáročné. Stačí mobilní aplikace a takzvaná NFC karta. Jedná se o plastovou kartu s čipem o velikosti platební karty. Obchodník ji dostane zdarma domů poštou. NFC karta slouží místo klasického terminálu, avšak na rozdíl od něj nevyžaduje zapojení do elektrické sítě, samostatné připojení k internetu ani žádnou technickou montáž. Je skladná, snadno přenosná a již připravená k používání.

Platba přes Cvak:

  1. Obchodník ve své aplikaci Cvak zadá požadovanou částku.
  2. Zákazník přiloží svůj mobil k NFC kartě.
  3. Zákazníkovi se na jeho telefonu objeví částka, kterou má zaplatit a potvrdit (platba probíhá buď z účtu na účet, nebo prostřednictvím digitalizované platební karty).
  4. Obchodník ve své aplikaci Cvak hned vidí, že je platba úspěšně provedena. Hotovo.
Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, investování, dat, osobních financí a udržitelnosti. Pomocí dat rád upozorňuje na zajímavosti ze světa financí, technologií přehledné a srozumitelné formě.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!