Konec EET, konec plateb kartou? Podle aktuálního průzkumu společnosti STEM/MARK pro poskytovatele bankomatů Euronet se každý čtvrtý Čech setkal s tím, že v obchodě přestali přijímat platební karty. 94 % respondentů také uvedlo, že používá hotovost alespoň jednou týdně, přičemž se jedná o 5% nárůst oproti loňskému roku.

Léto – to je doba festivalů a výletů. S koncem EET si ovšem Češi nesmí zapomenout přibalit také hotovost. Podle aktuálního průzkumu společnosti STEM/MARK z června 2023 pro poskytovatele bankomatů Euronet došlo ke značnému nárůstu používání hotovosti. Denně vytáhne bankovku celá třetina Čechů (33 %, 6/2023), ještě loni to byla pouhá čtvrtina (25 %, 5/2022). Alespoň jednou denně platí hotově 37 % mužů, ale jen 28 % žen.

V minimálně týdenní frekvenci hotovostí platí téměř každý Čech. Oproti loňskému roku se jejich počet zvýšit z 89 % na 94 %. Podle našich interních dat vidíme, že lidé využívají dennodenně ke svým platbám hotovost. Každý den se uskuteční přes 6 500 výběrů z Euronet bankomatů, kterých je 650 po celé České republice. Větší potřeba hotovosti značí i to, že průměrná výše částek, které lidé vybírají, roste. Letos se vyšplhala až na 5000 korun,“ komentuje situaci Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet.

Obchodníci přestali přijímat platební karty, bankomaty ale stále chybí

Za nárůstem používání hotovosti stojí také menší ochota obchodníků přijímat platby kartou. Čtvrtina respondentů se setkala s tím, že v obchodě přestali přijímat karty. Nejčastěji takový problém uvádějí obyvatelé Moravy, a to ve 32 %. Téměř polovina lidí, kteří v posledním roce nemohli u obchodníka zaplatit kartou, deklaruje, že u sebe obvykle nosí dostatek hotovosti, 34 % respondentů se snaží najít bankomat, aby si mohli hotovost obstarat a pouze 20 % jde jinam, kde karty přijímají.

Ovšem velká bankomatová síť především v malých obcích stále chybí. Jedním z důvodů, proč drobní prodejci a restaurace v malých obcích vůbec zvažovali bezhotovostní platby, bylo povinné zavedení EET, a tím i vynucený krok směrem k určité úrovni digitalizace. Obraty v těchto podnicích nebývají velké a poplatky za platební terminály a jednorázové zařízení EET pokladen mohly být až devastační.

V malých městech platba kartou stále není standardem. Restauracím ani službám se nevyplatí si platební terminály pořizovat a zákazníci musí disponovat hotovostí. Bankomatů je ale stále minimum a obyvatelé musí dojíždět do větších měst. To stojí jak čas, tak dodatečné náklady,“ dodává Ondřej Kozák.

Poplatky jsou pro Čechy stejné u Euronetu jako u jakékoliv banky

Provozovny proto hledají alternativní způsoby, jak vyjít zákazníkům vstříc. Jednou z nich je zajištění bankomatu v docházkové vzdálenosti. „Provozovny se nám ozývají neustále s prosbou o zřízení bankomatu. Zvažují přechod na hotovostní platby a rády by pro zákazníky měly tuto službu ve svém okolí. Bohužel mnoho lidí má mylnou představu, že to bude drahé, ale bankomaty Euronet jsou z hlediska lokálních výběrů stejné jako kterýkoliv jiný tuzemský bankomat. Pokud máte účet s výběry z bankomatů zdarma, vyberete zdarma i z bankomatu Euronet. Pokud takový účet nemáte, je poplatek za výběr u Euronetu identický, jako v kterémkoliv jiném bankomatu cizí banky. A ač žijeme v digitální době, i dnes by měl mít každý právo na hotovost,“ uzavírá Kozák.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!