Výsledky průzkumu společnosti Visa ukázaly, že by do českých ski areálů bez hotovosti nejraději vyrazily skoro tři čtvrtiny jejich návštěvníků. Přesto však některé horské podniky digitální platby nepřijímají. Nejčastěji se čeští milovníci zimních sportů setkali s odmítnutím platebních karet za parkování, které bylo následováno útratou v horských restauracích. Právě ty tímto přicházejí o nemalou část příjmů. Průzkum totiž potvrdil, že téměř polovina lyžařů v takovém případě změní své nákupní chování způsobem, na kterém podnikatelé tratí.

O jarních prázdninách vyráží řada Čechů do hor strávit aktivní čas s rodinou. Od nového roku je u nás podle Asociace horských středisek ČR  v provozu celkem 523 lanovek či vleků. Více než polovina lyžařů (56,5 %) na českých horách za jeden den utratí v rozmezí 1 000-3 000 Kč na osobu. Denní rozpočet nad tři tisíce je pak ochotna utratit téměř jedna pětina dotázaných. 68 % všech respondentů by přitom tuto sumu na českých horách nejraději utratilo bezhotovostní formou placení.

„Nedávné spuštění aplikace na elektronický občanský průkaz nahrává lyžařům, kteří v kombinaci s akceptací digitálních plateb mohou nechat peněženku doma a na sjezdovce si pohodlně vystačí s telefonem nebo chytrými hodinkami. Už nyní téměř tři čtvrtiny sportovců na českých horách platí bezhotovostně i za menší výdaje, jako je třeba teplý čaj nebo občerstvení,“ komentuje Petr Polák, Country Manager pro Českou republiku společnosti Visa.

Data ukázala, že právě komfort při placení je pro spoustu lidí klíčový. Výsledek se pak odráží i na tržbách. Jak potvrdila výsledná čísla, v případě neakceptace digitálních plateb v českých lyžařských střediscích by nemalá část zákazníků odešla rovnou ke konkurenci (17 %), utratila v daném podniku méně (23 %) anebo by se už příště na stejné místo nevrátila (6 %).

Usnadnit cestu malým a středním podnikům k akceptaci bezhotovostních plateb se snaží program Česko platí kartou. Ten provozovatelům poskytuje zapůjčení terminálu až na 12 měsíců zdarma. Tento časový úsek je tak právě i pro horská střediska ideální dobou na zjištění, jakým způsobem digitální platby zvýší tržby. Díky tomuto programu už je v provozu 6 % všech aktivních terminálů  v České republice.

„V rámci programu Česko platí kartou je možné bezplatně vyzkoušet i naše řešení PayPhone, které na pár kliknutí změní mobilní telefon v platební terminál. Podnikatelům se obzvlášť hodí flexibilita a snadná integrace do každodenního provozu. Terminál v mobilu představuje jednoduché indoor i outdoor mobilní řešení pro bezhotovostní platby a nevyžaduje nijak složitou manipulaci. Lyžaři komfort bezhotovostních plateb rozhodně ocení, a navíc podnikatelé, kteří nabízejí bezhotovostní platby, zaznamenávají až o 30 % vyšší obrat,“ uvádí Jitka Palatová, generální ředitelka společnosti KB SmartPay.

Digitální platby získávají na popularitě 

Trend digitálních plateb stále roste. To se odráží třeba i na formě úhrady ubytování na českých horách, za které platí nadpoloviční většina lidí digitálním způsobem. Právě v sektoru ubytování je díky programu Česko platí kartou v provozu okolo 8 % všech aktivních terminálů v České republice.

„Tento program umožňuje malým a středním podnikům čerpání řady výhod v oblasti digitalizace. Naším posláním je integrovat malé společnosti do naší platební sítě, propojit je s větší zákaznickou základnou, a tím zvýšit i konečné tržby. Navíc díky rostoucí akceptaci, technologickému rozvoji a v neposlední řadě bezpečnosti a pohodlnosti je zřejmé, že se podíl lidí, kteří preferují bezhotovostní platby bude i nadále zvyšovat,“ dodává Petr Polák.

Jak ukázala čísla, současná ekonomická situace menším podnikům příliš nenahrává, každý platící zákazník je tak klíčový. Ve srovnání s loňským rokem zhruba 17 % respondentů volí z finančních důvodů mezi letní či zimní dovolenou, jedna třetina jednoznačně vybírá levnější variantu oproti předchozím letům a jedna desetina dokonce zkracuje svůj pobyt.

O společnosti Visa 

Visa je jedním ze světových lídrů v oblasti digitálních plateb zpracovávající transakce mezi spotřebiteli, obchodníky, finančními institucemi a vládním sektorem ve více než 200 zemích. Naším posláním je propojit svět prostřednictvím inovativní, spolehlivé a bezpečné platební sítě, umožňující jednotlivcům, podnikům a ekonomikám prosperovat. Ve Visa věříme, že inkluzivní ekonomika propojující každého odkudkoli je přínosem všem a zaručuje budoucnost pohybu peněz. Více se dozvíte na Visa.cz.  

O průzkumu

Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos v lednu/únoru roku 2024 na reprezentativním vzorku internetové populace ČR ve věku 18-65 let o celkové velikosti 662 respondentů.

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.