Oblast finančních technologií se velmi rychle vyvíjí. Vznikají stále nové a nové startupy a možnosti plateb, investování, ale také způsobů fungování firem. FinTech zkrátka mění a usnadňuje život. V tomto článku vám proto přinášíme 10 predikcí, jak by se mohl dále vyvíjet, a to od exponenciálního výpočetního výkonu až po vzestup finančních asistentů s umělou inteligencí, i přes to se může zdát, že vzhledem k rychlým změnám jsou predikce o budoucnosti FinTechu konzervativní.

1. Fintech jako služba

„Budoucnost fintechu je stále více specializovaná a závisí na technologickém pokroku a inovacích. Jeho závislost na těchto dvou faktorech bude i nadále hnací silou převratných obchodních modelů v oblasti finančních služeb. Proto se domnívám, že software jako služba (SaaS) je nezbytnou součástí vybavení každého technologického hráče a všech tradičních finančních institucí, které zahajují nové fintech podnikání.“ – Peter MacKay, generální ředitel společnosti Euro Asia Pay.

2. Hybridní cloudová řešení

„Nezbytnost promyšleného ekosystémového plánu je klíčová, stejně jako efektivní orchestrace. Zákazníci mohou sdílet svá finanční data s jinými aplikacemi a naopak prostřednictvím otevřeného bankovnictví. Inteligentní integraci dat v reálném čase umožňují také hybridní cloudová řešení (cloud/server).“ – Dileep Jacob, senior viceprezident pro globální provoz ve společnosti Fingent.

3. Konvergence týmů kybernetické bezpečnosti

„Týmy pro boj proti podvodům a kybernetickou bezpečnost byly tradičně separátními odděleními v rámci institucí poskytujících finanční služby (FSI) – každé se zaměřovalo na jiné hrozby od jiných aktérů. Protože však kybernetické podvody stále více umožňují zločincům toto rozdělení využívat, banky brzy přehodnotí organizaci těchto týmů.” – Greg Woolf, generální ředitel a zakladatel společnosti FiVerity.

Dále dodává, že: „Zločinům, jako jsou podvody se syntetickou identitou, na rozdíl od tradičních přístupů k podvodným krádežím napomáhá automatizace, umělá inteligence a další technologie. Tyto oddělené týmy se spojí, protože banky si uvědomí, že k boji proti této hrozbě jsou zapotřebí společné odborné znalosti vyšetřovatelů podvodů a manažerů kybernetické bezpečnosti. Případně ředitelé CISO – kteří budou mít do roku 2023 největší rozpočty na kybernetickou bezpečnost v KAŽDÉM odvětví, jednoduše převezmou odpovědnost týmu pro boj proti podvodům a toto oddělení zruší.“

4. Decentralizované finance (DeFi)

„DeFi je zkratka pro „Decentralizované finance'“ Jinak známé jako hnutí Open Finance, jehož základem je forma financí založená na blockchainu, která se zaměřuje na odstranění dosavadní závislosti na CeFi, „centralizovaných financích'“ Představte si odstranění potřeby zprostředkovatelů, jako jsou makléři, burzy nebo banky, kteří řídí vypořádání transakcí, a přesunutí této činnosti do inteligentního kontraktu na blockchainu. Cílem je revolučně změnit finance, jak je známe, a vrátit moc investorům a fondům. Věřím, že tímto směrem již směřujeme, a očekávám, že do roku 2050 se DeFi stane důslednou součástí finančního ekosystému.“ – Anthony Caiafa, technický ředitel společnosti SS&C Technologies.

5. Finanční asistenti pohánění umělou inteligencí

„Finanční poradci s umělou inteligencí připraví o práci většinu lidských finančních poradců. Ti, kteří zůstanou lidmi, se zaměří na osobnější, filozofické a psychologické prvky financí. Budou například pomáhat lidem lépe porozumět jejich vlastním výdajovým návykům a tomu, jak ušetřit peníze. Zatímco systém s umělou inteligencí bude schopen pouze doporučit určitý sortiment produktů, do kterých lze investovat.“ – Lissele Pratt, spoluzakladatelka a ředitelka společnosti Capitalixe.

6. Hyperzaměření na zákaznickou zkušenost

„V posledních několika letech se odvětví finančních služeb posunulo tak, že na prvním místě je zákazník. Dnešní spotřebitelé jsou osvobozeni díky široké nabídce služeb a produktů a nově nabytému pocitu moci nad svými výdajovými návyky. S nárůstem odměn vázaných na kartu, personalizovaných věrnostních programů, řešení typu BNPL – kup teď, zaplať později a dalších mají spotřebitelé větší možnost volby, jak a kdy utratí své peníze. Banky a fintech společnosti musí neustále vyvíjet své nabídky, aby vyhověly požadavkům zákazníků, a tento trend bude pokračovat i v budoucnosti bankovnictví – skutečnými vítězi se tak stanou koncoví uživatelé. Moc se přesunula na spotřebitele a v dohledné době nezmizí.“ – Farrell Hudzik, EVP pro finanční instituce ve společnosti Cardlytics.

7. Neviditelné formy identifikace

„Významné je, že fintech umožní komunitám vytvářet bankovní účty bez nutnosti ověřování KYC pomocí identifikačních dokladů, které buď nemusí existovat, nebo nemusí být dostupné. Poskytnutím finančních služeb jednotlivcům je možné vytvořit mnohem větší přístup k převodům peněz, výpůjčním službám a dokonce i k investičním nástrojům, které by mohly připravit půdu pro zakládání podniků, lepší správu dluhů a významně i finanční zabezpečení.“ – Maxim Manturov, vedoucí investičního výzkumu ve společnosti Freedom Finance Europe.

8. Exponenciální výpočetní výkon

„Do roku 2050 bude výpočetní výkon a rychlost sítí schopna zpracovávat dnes nepředstavitelné objemy dat, a proto se obchod a zejména finance stanou ještě více automatizovanými a pracujícími v reálném čase. Velké objemy dat budou rychle proudit v rámci podniků i mezi nimi a kognitivní výpočetní technika umožní finančním systémům napodobit a překonat lidskou inteligenci. Díky tomuto potenciálu již finanční týmy nebudou muset trávit dny či týdny shromažďováním a konsolidací finančních a provozních výsledků pro jejich předání zainteresovaným stranám. Souhrnné finanční a provozní údaje budou vedoucím pracovníkům a manažerům k dispozici v reálném čase, na dosah ruky, a podpoří tak rozhodování v pravý čas.“ – Tom Shea, generální ředitel společnosti OneStream Software.

9. Vestavěné finance

„Embedded fintech bude do roku 2030 dominovat celému odvětví. To znamená, že finanční služby nebudou nutně nabízeny jako samostatné produkty. Místo toho budou součástí uživatelského rozhraní jiných produktů. Facebook Pay a Apple Card jsou příklady embedded fintech, které již tuto změnu zrodily. Do roku 2030 budou podobné služby hrát ústřední roli.“ – Scott Spivack, marketingový ředitel společnosti United Medical Credit.

10. Udržitelný fintech

„Udržitelnost je rostoucí vlna, která se odráží i ve fintechu – ať už jde o design produktů, sledování uhlíkové stopy nebo zajištění dostupnosti a finanční inkluze. Vidíme o to velký zájem jak u zavedených bank, tak u začínajících fintechů budovaných od nuly.“ – Paweł Stężycki, senior konzultant pro inovace ve společnosti Netguru.

Článek, který jste právě dočetli, je volným překladem skvělého článku 10 Transformative Fintech Predictions: The Future of Finance, který publikoval web Fintechmagazin.com. Tímto bych chtěl poděkovat za geniální článek a možnost jej sdílet mezi naše čtenáře. Děkujeme.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!