StartupJobs, J&T Banka a Nápad roku zmapovaly startupový trh v kontextu české ekonomiky. Mladé inovativní firmy v ní hrají stále významnější roli, jen v roce 2022 vyplatily na mzdách více než 100 miliard korun.
Kariérní portál StartupJobs ve spolupráci s J&T Bankou a soutěží Vodafone Nápad roku začal zveřejňovat nový pravidelný report, který mapuje český startupový trh. První Smart Market Report 2024 ukazuje dynamický vývoj, kterým prošlo startupové prostředí od roku 2018. Zejména v posledních letech se stalo rychle rostoucím segmentem jinak stagnující české ekonomiky. V roce 2022 zaměstnávaly startupy 150 tisíc lidí, což představovalo asi 4 % všech zaměstnanců v České republice.
V praxi to znamená, že nové technologické firmy v předminulém roce zaměstnávaly dvakrát tolik lidí než celý sektor zemědělství a dosáhly už tří čtvrtin zaměstnanosti ve stavebnictví. Startupy svým zaměstnancům vyplatily asi 117 miliard korun, což představuje 5 % objemu všech mezd vyplacených českými firmami v roce 2022. Průměrná mzda ve startupu byla tedy 65 tisíc korun.
Pro srovnání, průměrná česká mzda v té době činila 43 tisíc a mediánová 37 tisíc korun měsíčně. Na výši průměrné mzdy ve startupech dosáhlo jen 10 % nejlépe placených českých zaměstnanců. „Startupy mívají specifickou strukturu vyžadující vysoce kvalifikované pracovníky, kterých je na trhu nedostatek. Týká se to zejména odborníků v IT. Proto je jejich práce takto oceněná,“ vysvětluje Martin Kešner, zakladatel Nápadu roku.
Počet startupů rychle roste
V posledních čtyřech letech se počet startupů zvýšil o třetinu a stejně tak narostla i celková zaměstnanost v nich, která rostla průměrným tempem 7 % ročně. Centrem startupů byla v roce 2022 stále Praha, kde se nachází asi dvě třetiny všech sledovaných firem. Další šestina se soustředí na jižní Moravě a v Brně a vyšší přítomnost inovativních firem byla ještě na severní Moravě. Regionální rozložení víceméně odpovídá obecnému rozložení firem v Česku.
Podle nasbíraných dat přitom startupy většinou představují spíše mikrofirmy než malé a středně velké podniky. Polovina všech tuzemských startupů má méně než 20 zaměstnanců. Startupové prostředí se nicméně skládá jak z mikrofirem, které se nacházejí teprve na začátku své cesty, tak z etablovaných rostoucích značek, které mají zákazníky z celého světa nebo úspěšně dodávají svá řešení největším globálním koncernům.
Nejde přitom jen o IT podniky. „Startupové firmy pokrývají daleko širší množství oborů, od služeb a obchodu až po průmysl v podobě 3D tisku nebo vývoje nových materiálů. Často jde o projekty s multioborovým zaměřením,“ přibližuje zakladatel StartupJobs Filip Mikschik.
Určit přesný podíl startupového prostředí na české ekonomice je proto podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře velmi složité. „S ohledem na dostupná data ho odhadujeme na 5 %. Na trhu práce je tento podíl menší, ale nadprůměrné příjmy a vyšší přidaná hodnota jeho hodnotu zvyšují,“ konstatuje Sklenář.
Naděje pro ekonomiku
Cílem nového reportu je podle Mikschika přinášet veřejnosti realistický obraz toho, co startupy vlastně jsou, jakým vývojem v minulých letech prošly a nakolik se podílejí na výkonu české ekonomiky.
„Diskuze o startupech bývají často zatížené velkou mírou zkreslení. Jedním z důvodů je obtížné uchopení tohoto segmentu ekonomiky, chybí však i srozumitelná definice startupu. Pro nás je to nová společnost, která rychle roste a své podnikání zakládá na převratném nápadu či postupu, využívá při tom moderní technologie a její silný potenciál je zároveň spojený s rizikem,“ popisuje.
Smart Market Report 2024 ukazuje, že přestože české hospodářství prochází v posledních letech stagnací a jsme jedinou ekonomikou v rámci Evropské unie, která se stále nevrátila na úroveň před pandemií covidu-19, startupy procházejí dynamickým vývojem. „Je to patrné i z objemu financování mířícího do tohoto segmentu. Mezi roky 2018 a 2022 se zvýšil 16násobně, z více než 2 miliard korun v roce 2018 na rekordních 37 miliard v roce 2022. Průměrná výše získané investice se zvýšila ze 35 milionů na 256 milionů korun,“ říká Kešner.
Více o StartupJobs
StartupJobs je platforma pro startupy a technologické firmy, kterým pomáhá rozrůst se o ty správné lidi. Uchazečům zase zprostředkovává jejich vysněnou práci.
Více o Vodafone Nápad roku
Nápad roku podporuje kreativitu a revoluční nápady mladých podnikatelů, kterým umožňuje předvést své talenty, rozjet podnikání skrze investici a pomoci s expanzí a mentoringem na jejich cestě za úspěchem.
Více o J&T BANKA, privátní a investiční banka úspěšných
Od roku 1998 nabízí služby a poradenství, které řeší nejen současné potřeby klientů, ale zohledňují i širší rodinné vztahy a delší časový horizont. Ochraňují majetek nejen před ekonomickými vlivy, ale i proti legislativním změnám a životnímu běhu. Zahrnují multigenerační správu majetku a nástupnictví, investiční poradenství, obchodování s cennými papíry, správu a strukturování majetku či služby lifestyle managementu. Vedle komplexních služeb family office a privátního bankovnictví poskytuje specializované financování v oblasti real estate a podnikových akvizic. Do bankovního holdingu J&T Finance Group SE patří kromě české J&T Banky její slovenská pobočka, J&T Banka d.d. v Chorvatsku, J&T Direktbank v Německu a slovenská bankovní skupina 365 (dříve Poštová banka).