Kryptoaktivům se letos daří nejlépe na světě, přičemž Bitcoin vzrostl o 25 %, a to především díky na tak špatnému makroprostředí. Po kolapsu FTX zůstávají mikrotlaky, které však zastínily určité pozitivní trendy pro třídu aktiv od silného rozvoje ekosystému a rostoucího zájmu maloobchodníků až po přicházející regulaci a institucionální katalyzátory.

Snížení tržní kapitalizace kryptoaktiv

Méně příznivé prostředí inflace a úrokových sazeb v USA stačilo k tomu, aby se uvolnil tlak na velmi oslabenou a neoblíbenou třídu aktiv. Po dramatickém propadu cen o 65 % v loňském roce, který snížil tržní kapitalizaci kryptoaktiv hluboko pod 1 bilion dolarů, funguje jeho vysoká beta oboustranně. Od té doby výhled na menší konkurenci ze strany 5% vrcholu Fed funds pomohl bezvýnosovým aktivům, od bitcoinu po zlato. Rizika však zůstávají vysoká, protože tato mladá třída aktiv nikdy nečelila dlouhodobé hospodářské recesi ani akciovému medvědímu trhu a její objemy jsou velmi nízké.

bitcoin

Kryptoměny a Bitcoin zdola nahoru

Vedlejší škody z kryptoměnové zimy 2022 a kolapsů burz Luna a FTX pokračují, dochází k bankrotům, propouštění a poklesu investic. Přesto to není tak zlé, jak se zdá. Vývoj třídy aktiv pokračuje, základní VC a PE investice jsou stále robustní (viz graf) a brzy přijde další krok „merge“ ETH (upgrade v Šanghaji). Na obzoru jsou také tradiční pozitivní katalyzátory, další „půlení“ bitcoinu má snížit nabídku v 1. čtvrtletí 2024 a devizové rezervy se již blíží rekordním minimům. Větší zájem projevují také drobní investoři. Náš globální průzkum mezi maloobchodními investory ukazuje, že krypto vlastní 39 % z nich, přičemž zájem žen a starších investorů roste. V dlouhodobějším horizontu by větší zájem institucí měly přilákat další bezpečnostní mechanismy v oblasti regulace.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!