Krypto trh se nachází v období těžkého bear marketu, již dlouhou dobu se čeká na krátkou, ale silnou korekci směrem vzhůru, která vyvrcholí dalším silným propadem. Bude to tak? Kdo ví, ale je to téma, které lidé ve spojitosti s kryptoměnami nejčastěji řeší. Všechny zajímá cena a jak rychle zbohatnout, ale už málokdo obětuje svůj čas, aby tomuto tématu porozuměl. Proto lidé často mají tento zcela jiný „svět“ za něco imaginárního, protože je to tak složité, že tomu jen málokdo rozumí. Co se ale skrývá za slupkou tvořenou z ceny?

Týmy lidí, které řeší problémy pro jejich protokoly, tedy většinou služby pro krypto investory, bez kterých se dnes velká část populace obejde. Proto je pochopitelné, že většina lidí říká, že jsou kryptoměny k ničemu. Ale brzy, ve webu 3.0 budou používány právě tyto technologie, které jsou dnes vyvíjeny a platí to krypto investoři a spekulanti.

Problém minimálních znalostí v oblasti kryptoměn

Jednou z těchto technologií je například zero-knowledge proof. Představte si, že umíte složit Rubikovu kostku a chcete to učit jiné lidi, samozřejmě za peníze. Najdete si tedy prvního studenta, ale ten chce před začátkem výuky důkaz, že to opravdu umíte. Jednou z možností je, se svým žákem sejít v kavárně, ukážete mu to, naučíte ho to a dostanete zaplaceno.

Jak to ale udělat v on-line světě? Pokud mu pošlete pouze fotku, nebude vám věřit. Určitě si říkáte, video hovor nebo video. Ale teď se okrádáte, protože už vás nepotřebuje a bude se učit ze záznamu videa, takže nedostanete zaplaceno. Jak tento problém tedy vyřešit? Jednoduše svého studenta požádáte, aby sestavil kostku do jakéhokoliv rozložení a poslal fotky dvou stran. Přece víte, jak kostka funguje, proto ji dokážete složit jakkoliv, následně pošlete své fotky a máte důkaz o tom, že dokážete složit Rubikovu kostku, bez toho, aby bylo odhaleno vaše tajemství postupu.

Tato technologie samozřejmě funguje mnohem složitěji a bude se také lišit u různých užití, ale myslím si, že je to krásný příklad technologie „budoucnosti“, která pochází ze světa kryptoměn. Takových technologií najdeme spoustu, dále asi nejznámější dvě – blockchain a NFT, u kterých si téměř každý dokáže užití představit.

Tradiční finance vs. kryptoměny

Svět kryptoměn a tradičních financí jsou si v některých ohledech zcela odlišné, ale v jiných stejné. Například, že hlavním motivátorem obou světů je zisk. Zcela se ale liší v efektivnosti, kterým se generuje, na jedné straně velké množství zaměstnanců banky, kteří procesují platby a plní příkazy svých klientů. Na straně druhé samostatný blockchain s protokolem, o který se stará menší tým.

V čem má krypto svět zatím velké mezery je bezpečnost, protože případů ukradení prostředků, podvodů a bankrotů není málo, proto se není čemu divit, že státy volají po regulaci tohoto odvětví. Ale je to ta správná cesta? Nezpomalí se pouze vývoj nových technologií, ze kterých časem bude profitovat celá společnost? Přece jenom největších pokroků bylo většinou dosaženo, bohužel během války. Přece se dá říct, že svět kryptoměn válčí proti světu tradičních financí. Zbývá tedy jen čekat, jak to celé dopadne.  

Již dnes ale můžeme říct, že není dobrý žádný extrém, ať už se jedná o decentralizaci nebo centralizaci, ale nejlepší je zlatá střední cesta, jak to platí u většiny případů. Proto si myslím, že nové technologie ze světa kryptoměn budou čím dál více zasahovat i do světa tradičních financí a tím myslím především velkých institucí, protože FinTechy jdou právě tímto směrem už nějakou dobu.

Co tedy po tomto bear marketu zbude?

Minimálně pokrok a zkušenosti, které týmy nabyly. Protože i když zkrachují z důvodu nepříznivé ekonomické situace nebo budou legislativou donuceni svůj protokol vypnout, tak vždy mohou začít znovu za lepších podmínek a dodat nám uživatelům a investorům mnohem lepší produkt. Lidé by se proto neměli expertů ze světa kryptoměn ptát kolik stojí Bitcoin, ale co se v tomto světě nového děje.

SOUTĚŽ o Trezor One hardware wallet

Jak to vidíte jako krypto investoři vy? Je to správná cesta? A jaké jsou důležité faktory, které u vás rozhodují, při výběru krypto služeb? To bychom se rádi dozvěděli v tomto dotazníku, který pomůže tuto problematiku pochopit. Po dokončení průzkumu můžete obdržet výsledky a vyhrát Trezor One.

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.

Soutěž o Trezor One

Vyplňte dotazník, který pomohou objasnit, jaké jsou důležité faktory, které u vás rozhodují, při výběru krypto služeb a vyhrajte Trezor One.

Vyplnit dotazník a soutěžit!