Novelu zákona, která má zajistit, aby měly všechny podnikatelské subjekty zákonný nárok na zřízení účtu u banky předložil s podporou dalších kolegů poslanec Marek Novák. Důvodem je skutečnost, že nyní mohou banky, například na základě svého etického kodexu, odmítnout společnosti z oblasti zbrojní a bezpečnostní nebo oboru kryptoměn. Obě profesní organizace zastupující tyto obory na problém dlouhodobě poukazují.

„Toto právo je to základní předpoklad podnikání a jeho rozvoje, úprava zákona č. 370/2017 Sb., o platebním styku je velmi jednoduchá. Vláda však na svém zasedání v srpnu letošního roku vydala k tomuto poslaneckému návrhu nesouhlasné stanovisko, byť jeho zdůvodnění má spíše formální charakter. Ignoruje tak reálný stav a my se pokusíme tuto změnu prosadit. Doufám, že zejména v současném stavu, ve kterém se nacházíme, najde Sněmovna co nejdříve čas toto projednat a posunout dále do výborů,“ uvedl předkladatel Marek Novák.

Novela má pomoci podnikání v odvětví, které se dnes již nesoustředí pouze na konvenční výrobu zbraní a střeliva, ale zároveň rozvíjí schopnosti v oblasti odolných materiálů, kyberbezpečnosti a dalších moderních trendů. Zároveň je nutnou pomocí pro firmy a podnikatele v oblasti finančních technologií (fintechu).

Účet u banky?

„I tyto firmy a osoby musí mít standardní možnost zřídit podnikatelský účet a mít přístup ke všem bankovním nástrojům a operacím, jako je například úvěrování nových podnikatelských záměrů tak, jak tuto možnost využívají klienti v ostatních odvětvích,“ zdůraznil Novák.

Jeho snahu dlouhodobě podporují i profesní organizace AOBP a Česká fintechová asociace. Prezident AOPB Jiří Hynek se již začátkem února letošního roku obrátil dopisem na premiéra Fialu, aby jej na existující problém upozornil. 

Na stav reagovala také Česká fintechová asociace ČEFTAS. „Česká republika by mohla být fintechovou velmocí. Máme k tomu vše potřebné. Zkušené experty i potenciál. Bohužel místo toho, abychom systematicky podporovali tento ekosystém a všichni z něj prosperovali, tak mu házíme klacky pod nohy. Ať už se jedná o legislativu, licenční řízení nebo tak základní věc jako je založení účtu. To nutí startupy a zavedené firmy z kryptosektoru přesouvat platební styk i svůj business mimo Českou republiku, “ uvedl Ondřej Machač, výkonný manažer České fintechové asociace

„Jde nám o rovnou příležitost pro všechny a zároveň šanci pro takové subjekty, které mohou posunout kvalitu českého průmyslu z úrovně montoven do úrovně unikátních firem s objevnými řešeními v oblasti obranného průmyslu. A vláda koalice by tomu prostě jenom neměla bránit. Ostatně o případné zisky se už rádo současné vedení Ministerstva financí postará,“ shrnul poslanec Novák.

Avatar Autor
Ondřej Mikulčík

Věnuje se trendu digitální ekonomiky. Zvyšuje povědomí o FinTechu, kryptoměnách a blockchainu. Živí se jako FinTech projektový manažer v Asociaci CTIT.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!