Drazí čtenáři, vítejte u tradičního vydání týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy pro vás máme nálož zajímavých novinek, a tentokrát musíme sami uznat, že budeme velmi pozitivní. I když stojí za pozornost všechny, jedna z nich si právoplatně vysloužila první místo – soud rozhodl, že měna XRP není cenným papírem. To je pro celý kryptoměnový trh naprosto zásadní informace, na kterou se čekalo posledních několik let. Jaký je tedy celkový verdikt? Pojďme se na to podívat.

XRP token není cenným papírem, ale má to své mouchy

Kryptoměnová komunita dokáže být velmi rozdělená v názorech a ideových myšlenkách. Na druhou stranu se umí i semknout a ocenit úspěch, který má vliv na celé odvětví. Právě tím se v minulém týdnu stal výsledek soudního sporu mezi společností Ripple (s tokenem XRP) a Komisí pro kontrolu cenných papírů v USA.

V rychlosti – SEC se snažila označit XRP za cenný papír a firmu Ripplu žaloval za porušování zákonů ohledně neoprávněného vydávání cenných papírů. Tím nejdůležitějším závěrem je především to, že token XRP není cenným papírem a jako takový jej nelze označit za investiční kontrakt. V zásadě skvělá zpráva pro projekt a zbytek kryptoměnového světa. Má to ale i svou stinnou stránku.

Soud měl pár slov i v neprospěch Ripple Labs. Když byl token vytvořen a jeho úvodní množství stanoveno, došlo k jeho “předprodeji” velkým hráčům, kteří ho nemohli nějakou dobu prodávat. Ripple tvrdí, že šlo o pouhý způsob distribuce. Závěr soudu je naopak takový, že je nesmysl, aby šlo o distribuci platidla, protože s tímto “digitálním majetkem” nešlo nějakou dobu nic dělat a sloužil fakticky výhradně jako spekulace. V samotné obchodní smlouvě je pak uveden i přesný důvod obchodu, kterým je “pouze za účelem prodeje či distribuce”, na což se dá koukat různě.

Co k tomu tedy říct? Podle tohoto rozhodnutí se zdá, že současně fungující tokeny jsou v bezpečí. Na druhou stranu se tím může zásadně zamotat již tak nepřehledné regulatorní prostředí pro nové projekty.

Více si můžete přečíst na stránkách Investopedia.

XRP se vrací na burzy

Pokud jste nakupovali token XRP na světových burzách, jistě jste si všimli, že postupně z jednotlivých služeb zmizel. Podnikání je džungle a když se může společnost vyhnout špatného vlivu, většinou neváhá.

Po relativně úspěšném rozhodnutí soudu se však XRP na burzy vrací. Už je znovu dostupný na burzách Binance, Coinbase, Kraken a dalších. 

Více na Dailyhodl.

Binance spouští napojení na Lightning Network

U burz ještě chvilku zůstaneme. Znáte Lightning Network? Jde o řešení druhé vrstvy, které umožňuje v zásadě okamžitý přesun bitcoinu, a to za cenu nebezpečně se blížící nule. I když je to technologie vskutku skvělá, stále ji využívá relativně málo lidí. To se teď možná změní. 

researchgate.net

Binance, necelý měsíc po oznámení, dokončila integraci této “brány” do svých systémů. Její použití není nijak složité, nicméně stejně jako se vším ostatním v kryptoměnách – je to prostě jiné a musíte si na to zvyknout.

O LN si můžete přečíst zde, více o tématu na stránkách Cointelegraph.

Soud vyhuboval SEC za chování ke Coinbase

Budeme dnes spíše pozitivní. SEC se nesetkala s odporem pouze ve sporu s Ripple Labs, nýbrž dostala výtku i v boji s Coinbase. SEC zmínila, že Coinbase o svém “protiprávním” jednání věděla ještě před vstupem na burzu. Kritika se ale obrátila a soudkyně Katherine Polk Failla se opřela do žalobce. Řekla, že chování Coinbase dává naprostý smysl a že by si Komise mohla věci hlídat, když už je má na starosti.

Více na Dailyhodl

SEC potvrdila překontrolování žádosti na bitcoinové ETF

V minulém týdeníku jsme zmínili, že spotové ETF od BlackRocku bylo zamítnuto. Firma opravila stížnosti a zažádala znovu. Zdá se, že možná úspěšně, neboť SEC souhlasila se opětovným posouzením tohoto produktu. Pro investiční svět by to znamenalo revoluci, která by otevřela dveře pro stovky miliard dolarů.

Více na Cointelegraph.

První spotové ETF na bitcoin v Evropě je na dohled

Zatímco se Amerika cuká a tamní regulátoři zuby nehty bojují proti kryptoměnám, v ostatních částech světa se možná začíná obracet vítr. A co že se to má stát? Pravděpodobně bude mít Evropa spotové ETF na bitcoin.

Produkt byl představen již v roce 2021. Tehdy byl regulátorem odsouhlasen ke spuštění. Jacobi Asset Manager, firma za ním stojící, plánovala uvedení na trh již v polovině roku 2022. Tehdejší podmínky na trhu, pád projektu Terra a kolaps burzy FTX tomu zabránil.

Firma teď oznámila, že uvedení produktu na trh stále zvažuje a pravděpodobně se tak stane, neboť situace ve světě a chuť investorů po tomto typu ETF je podstatně pozitivnější než minulé léto.

Více na portálu Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.