Drazí čtenáři, vítáme vás u dalšího Fintree týdeníku z kryptoměnového světa. V tuto chvíli se zdá, jako kdyby se trhy připravovaly na nějaký zásadní zlom. Cena bitcoinu stojí víceméně na místě a všichni čekají, kam se začne pohybovat. Někteří křičí, že jde o typickou bull trap, jiní zase hlásají dno a začátek nového býčího trhu.

My sledujeme situaci s napětím. Čekání si ale můžeme zkrátit – pojďme teď na novinky z minulého týdne.

Nejvíce crypto-friendly město? No přece Londýn!

Jestliže milujete kryptoměny, máte rádi Velkou Británii a nebojíte se cestování či emigrace, možná pro vás máme tip na destinaci. 


Londýn se stal nejlepším městem pro kryptoměny podle serveru Recap. Rozhodovalo se podle 8 specifických kritérií, mezi kterými bylo například množství kryptoměnových společností, počet akcí zaměřených na kryptoměny, daňové zatížení atd.

Takto dopadlo prvních dvacet míst. Velkou změnu zažil Hong Kong, který byl v roce 2022 na první příčce, nicméně teď se posunul až na sedmou pozici.

Více na stránkách Cointelegraph.

Kolos Pick n Pay zavádí bitcoin do více než 1 600 obchodů

Afrika už dlouho dobu ukazuje, jak vlastně probíhá proces adopce kryptoměn. Minulý týden se ukázal další příklad. Pick n Pay je retailový gigant provozující své kamenné prodejny v Jihoafrické republice. Po celé zemi má rozmístěných 1 628 obchodů v celkem 39 regionech a ve všech z nich umožnil platbu kryptoměnami. 

Vše bude fungovat na základech řešení druhé vrstvy Lightning Network. Zákazník přijde, vybere si zboží, naskenuje QR kód a zaplatí pomocí kryptoměn cenu, která bude přepočítaná z jihoafrického randu. Pro zajímavost – odhadem vlastní kryptoměny 10 – 13 % obyvatelstva JARu.

Aby mohli zákazníci tento typ plateb využívat, budou potřebovat smartphone a lightningovou peněženku napojenou na systém CryptoConvert. Pick n Pay už s kryptoměnami experimentoval dříve. Teprve teď se ale zdá, že projekt dosáhl použitelné podoby.

 Více na stránkách Cointelegraph.

Služba Celsius byla insolventní už od samotného počátku

Společnost Celsius se zaměřovala na kryptoměnové půjčky. Svým zákazníkům nabízela možnost financování, stejně tak jako investice do úvěrů výměnou za určitý výnos. Fungovala relativně dlouho (na kryptoměnový prostor), nicméně v červenci 2022 vyhlásila bankrot. Služba v jednu dobu spravovala přes 12 miliard dolarů v uložených kryptoměnách. Třešničkou na dortu bylo, když celé vedení platformy vybralo 17 milionů dolarů těsně před bankrotem.

V soudním řízení bylo rozhodnuto, že musí Celsius zaplatit své závazky věřitelům. Poslední zprávou je odhalení, že byla služba insolventní po celou dobu fungování. Dokonce bylo zjištěno, že ve Velké Británii se svým založením Celsius neuspěl. Firma to poté zkusila v USA, kde už licenci získala.

Více na stránkách Finbold

Cardano se stále rozvíjí a dosahuje na 5 000 uzavřených smart kontraktů.

Cardano v čele s Charlesem Hoskinsonem dělá poprask již několik let. Neustále se objevuje spousta článků o předpovědích ceny, o propadech a růstech. Samozřejmě také o tom, že bude Cardano zabijákem Etherea. Jaká je ale realita této kryptoměny?

Síť Cardana se jednoznačně rozvíjí a vylepšuje. Nedávno dosáhl blockchain dalšího milníku, kdy se celkový počet uzavřených chytrých kontraktů dostal nad 5 000. V lednu 2022 byl počet smart kontraktů jen 1 000. 
Tento rozvoj umožnil především Alonzo upgrade, který otevřel možnost programování DeFi aplikací a rozvázal tak vývojářům ruce v mnoha směrech. Zajímavé je také měsíční srovnání jednotlivých metrik blockchainu.

Podle čísel lze vidět, že oproti prosinci 2022 šlo vše nahoru – počet tokenů, množství transakcí, peněženek a mnoho dalšího

Nikdo nedokáže předpovědět budoucí hodnotu tokenu. Cardano by ale mohlo mít našlápnuto správným směrem a čísla to podporují.

Více se můžete dozvědět na stránkách Finbold.

Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage