Vítáme Vás u našeho pravidelného vydání krypto novinek z předešlého týdne. Ačkoliv se cena bitcoinu drží relativně stabilně kolem úrovně 17 000 amerických dolarů, v reálném světě se děje spousta věcí. Pojďme se na ně společně podívat.

Výpočetní síla bitcoinové sítě klesla o 30 %

Určitě jste v posledních dnech zachytili zprávu o sněhové kalamitě v USA. Metrové valy sněhu kolem cest a na střechách, doporučení zůstat doma a nevycházet apod. Lidé, doprava a průmysl trpí nepředstavitelným způsobem. Co ale v televizi neukazují? Vliv této bouře na kryptoměnové těžaře!


Teploty pod -20 stupňů Celsia, šílený vítr a nemožnost rychlých oprav způsobily celostátní výpadky elektrického proudu. V návaznosti na to byli těžaři nuceni pozastavit své stroje. Celkový výpočetní výkon sítě klesl o celých 30 % z 230 EH/s na 155 EH/s. Takto vypadal graf hashratu sítě.

Zdroj: CoinMetrics

Velikost výpadku není nijak překvapivá. V USA se nachází celkem 37 % celé těžební síly bitcoinové sítě a je postižený celý kontinent.

Všimněte si jedné důležité věci. Kdyby byl Bitcoin pod křídly centralizované firmy s několika datovými centry po Spojených státech amerických, pravděpodobně by celá síť spadla. Decentralizace bitcoinové sítě ale nabízí ohromnou odolnost, kterou jen tak něco nepřekoná. Těžaři a provozovatelé node jsou po celé planetě a stačí jim přístup k internetu. Zeptejte se sami sebe – která firma by něco takového vydržela?

Více na stránkách The Block.

Přední decentralizovaná směnárna Uniswap spouští možnost nákupu kryptoměn kreditní kartou a bankovním převodem

Uniswap je jedna z největších decentralizovaných směnáren v provozu. Soustředí se především na ERC-20 tokeny pracující v ekosystému Etherea. Dva dny před Vánoci služba oznámila spolupráci s kryptoměnovou společností MoonPay, která nabízí nákup kryptoměn.

Výběr dostupných kryptoměn bude záležet na lokalitě, ve které se uživatel nachází. Stejně tak to bude fungovat i s možnostmi platby. Pro příklad – bankovní převod bude dostupný pouze pro zákazníky z USA, Brazílie, Velké Británie a ze zemí podporujících SEPA platby. Pro Spojené státy americké naopak nebude možné nakupovat wETH a wBTC. 

Největší bariérou pro adopci decentralizovaných financí byl složitý nákup kryptoměn, který nutil uživatele ukládat své prostředky v centralizovaných službách, a to i navzdory rizikům. 

Chtěli jsme všem našim stávajícím i budoucím uživatelům nabídnout bezpečnou cestu nákupu kryptoměn tak, aby se nemuseli spoléhat na centralizované prostředníky. Když se teď připojíte na aplikaci Uniswap, budete mít možnost nakoupit kryptoměny s použitím fiat měn. Je to důležitý krok směrem k adopci DeFi.

Pokud si chcete přečíst více, můžete tak udělat na stránkách The Daily Hodl.

Visa chce udělat ethereový systém pro automatické platby

Ve světě centralizace je velice jednoduché nastavit automatické platby. I prakticky – každý z nás to může udělat v internetovém bankovnictví doslova po pár kliknutích. V kryptoměnách je tato problematika podstatně složitější. Visa nedávno navrhla systém, který by měl umožnit automatické platby pro uživatele Etherea

Dnes existují na blockchainu uživatelské účty a chytré kontrakty. Aby se ale smart contract mohl spustit, je vždy nutný přímý souhlas majitele. Je zde tedy překážka pro automatizaci.

Řešení, které Visa navrhuje, je v podobě tzv. Account Abstraction – je to v konečném výsledku kombinace běžných účtů a chytrých kontraktů. Funkce by měla umožňovat automatické a opakující se platby. Jmenovat by se měla “delegable account”.

Novinka je prozatím v jednání a čeká se, jestli ji budou chtít vývojáři implementovat.

Podrobný popis řešení naleznete na stránkách Visa.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!