Jednadvacet je projekt od bitcoinerů pro bitcoinery a zaměřuje se na zlepšení adopce v České republice. Inspiraci si přitom bere z německého hnutí Einundzwanzig, což je sdružení místních komunit, které pořádají meetupy a různé akce na téma Bitcoin

A přesně o to se snaží i tato česká verze, za kterou primárně stojí Hynek Jína ze SatoshiLabs a Jan,,Gorrdy“ Dvořák. Oba dva, zkušení matadoři, už dlouho přemýšleli, že chtějí adopci v ČR posunout zase o kus dál a tak projektu dali i reálnou podobu ve formě webové stránky a následně vytvořením různých skupin na platformě Signál.

Na webu se dočtete základní údaje, proč vůbec projekt vznikl, vidíte zde kalendář akcí, které se v republice konají a k tomu interaktivní mapu komunit, které už existují a fungují nezávisle na projektu. A právě zde se jednoduše můžete do jakékoliv komunity přidat a navázat tak kontakt s ostatními. To se vám můžu vyplatit v případě, kdy cestujete po republice a chcete poznat nové lidi v okolí nebo jen poradit, co a jak v daném městě. Co totiž ze zkušenosti víme je fakt, že bitcoinová komunita je téměř vždy velice přátelská a snaží se ostatním pomáhat. A to s čímkoliv. Navíc je možné se skrze web dostat i do skupin zahraničních zemí, které podporují stejnou myšlenku. I proto by projekt mohl mít časem veliký úspěch, jelikož jednoduchou a elegantní formou propojí všechny lidi se stejným zájmem na jednom místě.

Dalším bonusem, který na webu najdete je mapa, která vám ukáže, kde lze platit bitcoinem. A to po celém světě. Tento nástroj tedy můžete využít, pokud hodně cestujete a snažíte se podporovat cirkulární ekonomiku, která s adopcí roste každým dnem. Spousta bitcoinerů určitě ocení.

Jednadvacet – mapa

Plány do budoucna?

Jsou celkem prosté. Rozšiřovat komunity po celé republice a to s pomocí iniciativy dalších lidí ve skupinách. Postupně na webu budou také přibývat i různé tipy, návody a články o Bitcoinu, ale spíše bude stránka jako odrazový můstek, který vás zavede k praktické části poznání ostatních lidí a podniků přijímajících bitcoin. 

Jak pomoct projektu Jednadvacet?

Pokud vás tento koncept zaujal a chtěli byste se nějak podílet na jeho dalším vývoji, určitě můžete. A to velice jednoduše. 

Když pominu finanční podporu, kterou autoři určitě ocení, nejlepší formou pomoci určitě bude činnost, kterou můžete vykonat ve vašem městě a to sami nebo  s pomocí kohokoliv z projektu.

Například můžete uvažovat o tom, jak začít ve vašem městě:

  • Ještě nemáte skupinu ve vašem městě? Vytvořte jednu. Určitě nejste jediní, kdo se v okolí o Bitcoin zajímají. 
  • Uspořádejte meetup a dejte ostatním vědět o projektu Jednadvacet. Můžete se tak stát zástupcem pro dané město.
  • Nebo jen dělejte reklamu tím, že se budete ptát v podnicích, zda berou bitcoin a jaký na něj mají názor. Kolikrát vás může odezva pozitivně překvapit a třeba objevíte ostatní bitcoinery ve městě.

Každá činnost, ať už je jakkoliv viditelná, zkrátka posune vnímání vašeho okolí v tom směru, že už nemusejí (a neměli by) Bitcoin dále ignorovat. Uvidí, že je někdo ochotný a otevřený jim tento fenomén vysvětlit. Edukovat, onboardovat nováčky a vyvracet mýty je totiž denní chleba všech, kteří to s Bitcoinem myslí vážně, a proto se nebojte zapojit jakýmkoliv způsobem. Otevřou se vám tak dveře, o kterých ani netušíte. 

A pokud si chcete s hlavními členy projektu pokecat osobně, na Chaincampu 2023 budete mít možnost u stánku Jednadvacet. Tato dnes už tradiční akce se koná již brzy, a to 9.9. 2023 v Ostravském Gongu.

Avatar Autor
Tomáš Rychtařík

Zapálenec do všeho, co se týče financí a investic. Chce zvyšovat finanční gramotnost a zároveň šířit osvětu divokého světa kryptoměn.