Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního kryptoměnového týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás připravili další nálož novinek, které podle nás stojí za pozornost. V dnešním článku se nejprve podíváme na bitcoin a aktivitu uživatelů na této síti. Od této zprávy pak přeskočíme na solanové ETF, které možná přijde velice brzy na nějakou z burz. Také mrkneme na novou směrnici z Evropské unie týkající se kryptoaktiv (MiCA), která přišla v platnost, tedy alespoň její první část. V záloze toho máme spoustu, takže nebudeme ztrácet čas a vrhneme se na to.
Aktivita bitcoinové sítě na nejnižších úrovní od roku 2010
V kryptoměnovém světě je standardní korelace mezi cenou a zájmem uživatelů o daný projekt. Jakmile se hodnota coinu snižuje, zásadně klesá i aktivita uživatelů na dané síti z hlediska transakcí. Znovu se to potvrdilo s nedávným propadem cen největší kryptoměny bitcoin.
Počet aktivních peněženek, tedy těch, ze kterých byla za poslední měsíc provedena nějaká transakce, se v červnu dostal pouze na 1,22 procent. Je to doslova rekordní hodnota, neboť se na ní blockchain podíval naposledy v listopadu roku 2010, což je doba, kdy byl bitcoin prakticky ještě v plenkách. V oficiálních zprávách se většinou jako důvod uvádí to, že se obchodníci přesunuli spíše na memecoiny a celebrity tokeny.
Více na stránkách Cointelegraph.
Možná brzy dostaneme ETF na spotovou solanu od firmy VanEck
Vůbec první emitent burzovně obchodovaného fondu ETF na spotový bitcoin VanEck minulý týden ohlásil podání žádosti na solanové ETF. Nový fond by se měl jmenovat VanEck Solana Trust. Bude fungovat naprosto standardně jako ostatní “komoditní” ETF fondy, tedy že cena jednoho kusu se bude přesně odvíjet od ceny podkladového aktiva solana coinu. Zatím se neví o žádných bližších detailech a rozhodně není jisté, že tato žádost projde hned bez jakýchkoliv změn.
Více na stránkách Cointelegraph.
V červnu proběhlo o 54 procent kryptoměnových podvodů méně
S příchodem teplého počasí to vypadá na to, že si i hackerské skupiny a jednotlivci dávají dovolenou. Červnové ztráty z kryptoměnových podvodů totiž klesly oproti květnu o celých 54,2 % na 176 milionů dolarů. Oproti květnu je to zásadní skok, neboť jen měsíc předtím bylo celkově zcizeno 385 milionů dolarů.
Skrze měsíce se to dá považovat za skvělý posun, nicméně v celkovém kontextu se jde od desíti k pěti. V čtvrtletním porovnání totiž Q2 zvedlo své hackerské ztráty o 115 procent oproti minulému roku.
Více na stránkách Cointelegraph.
Evropská směrnice MiCA přichází v platnost, co to znamená?
Nová směrnice z Evropské unie týkající se kryptoaktiv (MiCA) přišla v platnost, tedy alespoň její první část. Velká změna to je hlavně pro burzy/směnárny a týkat se bude zejména stablecoinů. Některé burzy podnikající v prostoru EU již začaly s implementací jednotlivých pravidel například tím, že delistovaly Tether, který daná nařízení porušuje. Nebylo by asi žádným překvapením, kdyby tato pravidla znamenala kompletní odchod stablecoinových firem z Evropské unie.
Obrázek o tom, zda je to krok směrem k legitimitě, nebo naopak k větší kontrole ze strany regulátora, si musíte udělat sami.
Zbytek pravidel postupně půjde do ostrého provozu v prosinci.
Více na stránkách Cointelegraph.
Jak to vypadá s kryptoměnovými automaty v roce 2024?
Ukažme si teď nějaká data z odvětví kryptoměnových bankomatů. Vývoj je zde pozitivní, neboť za posledních dvanáct měsíců vzrostl počet kryptoměnových bankomatů o necelých 18 procent na 38 279. Jen letos bylo instalováno 2 564, což prozatím významná změna oproti roku 2023, kdy se jich z ulic a obchodních center ztratilo 2 861.
Největšími provozovateli kryptoměnových bankomatů je Bitcoin Depot, Coinflip a Athena Bitcoin. Majoritní podíl bankomatů pak najdeme ve Spojených státech amerických, kde jich je více než 80 procent.
Více na stránkách Cointelegraph.
Na Filipínách zaplatíte platby na sociální systém s pomocí kryptoměn
Zatímco v jedné oblasti se zakazuje, jinde na světě se pokroku otevírají dveře. Filipínské úřady před pár dny oficiálně schválily možnost platit odvody do sociálního systému skrze stablecoin tether. Firma Tether na tom pracuje ve spolupráci se společností Uquid. Obecně se tento krok vnímá jako přínosný, neboť pro určitou část populace může zjednodušit platby a rozšířit zájem o obor jako takový.
Více na stránkách Cointelegraph.
Bolívie ruší zákaz kryptoměn, povoluje transakce mezi bankami
Podobně jako Filipíny se zachovala i Bolívie, kde se naopak zvedl celkový zákaz kryptoměn. Ten platil deset let od roku 2014. Zatím to není žádná paráda, neboť se kryptoměnové transakce povolily jen bankám, a to pouze přes schválené elektronické kanály, avšak jako první krok to vůbec není špatné.
Více na stránkách Cointelegraph.
Yield App končí, důvodem je prý burza FTX
Náš týdeník zakončíme krátkou novinkou o investiční aplikaci Yield App, která oficiálně ohlásila ukončení činnosti. Důvodem jsou údajně ztráty z aktiv, která měla spojitost s padlou burzou FTX a společnost na nich nese velkou ztrátu.
Více na stránkách Cointelegraph.
Partnerem týdeníku je Coinwage
„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“