Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako je již u nás zvykem, přinesli jsme vám to nejzajímavější, co se za minulý týden stalo. V dnešním vydání se podíváme do dnes asi nejdůležitější instituce kapitálových trhů – SECu. Zde se totiž možná schyluje k rezignaci, která by byla pro kryptoměnové nadšence úlevou. Dále skočíme na burzu Nasdaq, na které byla zalistovaná první japonská kryptosměnárna. Pak nás bude čekat třeba pohled na sliby Donalda Trumpa, zprávy z Crypto.com atd. Je toho hodně, takže se na to pojďme vrhnout.
Bude hlava amerického SECu Gary Gensler rezignovat?
Jestliže jste v posledních měsících, možná i letech, alespoň po očku sledovali zprávy z amerického trhu týkající se cenných papírů, pak jste museli zahlédnout jméno Gary Gensler. Jde o šéfa Komise pro kontrolu cenných papírů v USA (SEC). Standardně by se o něm nemělo cenu bavit, nicméně pod jeho vedením byl SEC velice tvrdě nastavený vůči jakýmkoliv posunům z hlediska přijetí kryptoměn. SEC dlouhou dobu blokoval kryptoměnové ETF, žaloval všemožné služby za špatné praktiky a mnoho dalšího.
Do prostoru se teď postupně dostávají “drby” o tom, že bude možná Gensler rezignovat. Nebylo by se asi nutně čemu divit, neboť SEC čelí žalobám za překročení pravomocí, a k tomu všemu Donald Trump slíbil, že jej po svém zvolení z funkce odvolá.
Pokud by se tak skutečně stalo, je možné, že by se kryptoměnovému odvětví v Americe ulehčilo.
Více na stránkách Decrypt.
Na americkou burzu Nasdaq se dostává první japonská kryptoměnová směnárna Coincheck
SEC v minulém týdnu schválil žádost japonské burzy Coincheck o zalistování na technologicky zaměřenou burzu Nasdaq. Vše by mělo proběhnout formou fúze se SPAC společností, což jsou speciálně vytvořené entity, jejichž jediným cílem je existovat a následně nakoupit nějakou reálně fungující firmu, jejíž vedení následně převezmou. Tímto způsobem se tak na burzu mohou dostat “projekty”, které by jinak neměly velkou šanci. Typicky se jedná o startupy.
Více na stránkách Cointelegraph.
Služba Crypto.com začne nabízet obchodování cenných papírů
Crypto.com je firma, která si své jméno vybudovala na poskytování kryptoměnových platebních karet. Nešlo o žádné podprůměrné produkty. Na kartách byly krásné bonusy od cashbacků přes přístupy do různých služeb.
Společnosti se nedávno povedlo získat australskou makléřskou firmu Fintek Securities, což jí umožní nabízet obchodování standardních aktiv, jakými jsou třeba akcie, deriváty nebo devizi.
Skoro se dá říct, že nám zde vzniká druhý Revolut s komplexní nabídkou služeb.
Více na stránkách Cointelegraph.
Dodrží Donald Trump svůj předvolební slib a osvobodí Rosse Ulbrichta, zakladatele Silk Road?
Příběh Rosse Ulbrichta je pro zastánce svobody poměrně smutný. Mladý člověk založil největší tržiště svého druhu, kde jste mohli obchodovat cokoliv. Nikoho do ničeho netlačil, pouze jej provozoval. Samozřejmě lidé jsou lidé a většina obchodů se týkala drog. Jeden den pro něj pak změnil vše, neboť byl zadržený bezpečnostními složkami a odsouzen na doživotí bez možnosti propuštění.
Donald Trump již při své minulé kampani sliboval, že Ulbrichta v případě svého vítězství osvobodí. Tehdy ale vyhrál Joe Biden, takže se bohužel na tento výrok nedostalo.
Více na stránkách Cointelegraph.
Služba Hadron pro tokenizaci reálných aktiv jde do provozu
Tokenizace reálných aktiv je revoluční myšlenka. Představte si, že by nebylo potřeba čekat několik dní pro vyrovnání vlastnictví cenných papírů, nebylo by nutné procházet řízením při převodu nemovitosti. Prostě by člověk prodal token, který představuje práva k majetku, na nezměnitelném blockchainu.
O něco takového se snaží spousta projektů. Jedním z nich je i nově spuštěný Hadron, který vznikl pod záštitou firmy Tether. Už teď projekt dosáhl na hodnotu 6,5 miliardy dolarů.
Více na stránkách Decrypt.
PancakeSwap vypustilo bota na Telegram, skrze kterého bude možné obchodovat kryptoměny
Decentralizovaná burza PancakeSwap zprovoznila obchodního bota, kterého integrovala do chatovací aplikace Telegram. Díky němu budou mít uživatelé možnost obchodovat kryptoměny přímo z aplikace. Kromě základního prodeje a nákupu bot umožňuje třeba i sledování cen a další funkce.
Více na stránkách Cointelegraph.
Další případy vězení v souvislosti s kryptoměnovými mixéry
Ve Spojených státech amerických je hon na každého, kdo jen malíčkem zavadí o téma praní špinavých peněz, a to i ve chvíli, kdy to člověk sám za sebe nedělal. Před pár dny se na popravčí špalek dostal Larry Harmon, který založil kryptoměnový mixer Helix. Účel těchto služeb je vcelku snadný – zakrýt či zamaskovat digitální stopu aktiv, díky čemuž se z nich efektivně stane anonymní majetek. To lze využít legálně, i naopak.
Harmon byl odsouzen na 5 let vězení. Přes jeho platformu byly zpracovány kryptoměny s hodnotou více než 300 milionů dolarů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Partnerem týdeníku je Coinwage
„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“