Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás připravili řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Článek bude možná až nezvykle naplněný, neboť se tentokrát úplně vyhneme tématu kryptoměnových ETF fondů. Budeme se dnes věnovat rozmanité směsici zpráv, které začnou u transakčních poplatků. Dále si ukážeme něco z těžebního prostředí, a zavítáme také třeba ke statistikám z podvodů u Coinbase. Čeká nás toho hodně, proto neztrácejme čas a vrhněme se na to.

Nejnižší transakční poplatky za posledních sedm měsíců

Jestli je jedna věc, která může potenciálně zabránit masovému rozšíření bitcoinu mezi běžnou populaci, pak to jsou poplatky za transakce. Za každou odeslanou platbu je nutné zaplatit určitou částku, která je závislá na vytíženosti sítě, čehož jsme si mohli všimnout především posledních pár měsíců od spuštění NFT tokenů na bitcoinové síti. Teď se zdá, že situace konečně povolila, neboť jsou poplatky nejnižší od Vánoc minulého roku.

U bitcoinu se průměrné poplatky stáhly na 1,94 dolarů za transakci, zatímco Ethereum spadlo na méně než 1 gwei.

cointelegraph.com

Celá situace odráží především ochlazenou nálady účastníků trhu, což lze koneckonců vidět i na ceně.

Více na stránkách Cointelegraph.

Ohřívat celé město díky bitcoinové těžbě? Dnes už realita

Bitcoinová těžba si na sebe musí vydělat nejen finančně, ale také morálně. V politické sféře, a i v té “běžně občanské”, se totiž najde spousta lidí, kteří ji považují za naprosto zbytečný proces s negativními dopady.

Celému snažení bitcoinových farem by mohlo velmi pomoct netradiční přemýšlení a práce s tepelným odpadem, který jejich činnost tvoří. Takovou případovou studií k tomuto tématu je firma Marathon Digital Holdings, která ve svém pilotním projektu využívá přebytečné teplo produkované těžebními stanicemi a následně jej používá k vytápění domů ve finském městě Satakunta, kde dnes žije kolem 11 000 obyvatel.

Ve smyslu technologií nejde o nic složitého. Datové centrum ohřívá vodu, která je poté distribuována skrze potrubí do jednotlivých domů. Pro těžaře to může být do budoucna i důležitý zdroj příjmů, který může částečně nahradit ztráty způsobené pravidelným půlením bitcoinu.

Více na stránkách Cointelegraph.

Coinbase je nejskloňovanější burza v podvodných pokusech

Burza Coinbase to nemá vůbec jednoduché. Nejenže si na ní brousí zuby regulátoři, nýbrž i podvodníci ji mají velice v oblibě. Podle nového reportu z dílny Mailsuite bylo za poslední čtyři roky nahlášeno celkem 416 phishingových útoků na uživatele společnosti Coinbase. O řád zajímavější jsou poté jednotlivé podvody, kterých bylo analyzováno zhruba 1,14 milionu, přičemž zhruba 250 tisíc z nich nějakým způsobem napodobovalo právě tuto firmu.

Více na stránkách Cointelegraph.

AI portfolio management nástroje na decentralizované burze PancakeSwap

Decentralizované burzy jsou zásadní technologie ve světě DeFi, neboť účastníkům umožňují směňovat jednotlivé tokeny, v jednoduchosti přispívat do jejich fungování skrze pooly, a zároveň představují svobodnější alternativu k centralizovaným směnárnám. PancakeSwap je jedna z těch největších a brzy má dostat nový update, který do nástroje přinese funkci správy portfolia pomocí umělé inteligence.

Služba se bude jmenovat CupcakeHop. Do ostrého provozu se dostane někdy v srpnu. Nabízet bude optimalizování investičních strategií a řízení rizika v reálném čase. Údajně by mělo být dostupných i několik módů nastavení podle rizika, jaké je uživatel ochoten podstoupit.

Více na stránkách Cointelegraph.

Skrze chybu na burze Kraken unikly 3 miliony dolarů v kryptoměnách

V minulém týdnu se burza Kraken přiznala k tomu, že se z jejich majetku ztratilo zhruba 3 miliony dolarů v kryptoměnách. Údajně se tak stalo poté, co nějaký “security researcher” odhalil chybu v jejich systémech. Podle vyjádření firmy útočník začal s určitou formou vydírání, přičemž nehodlá prostředky vrátit do chvíle, než dostane zaplaceno za nalezení chyby.

Více na stránkách Cointelegraph.

Stablecoiny přenášejí 16krát více hodnoty než před 4 lety

Stablecoiny se občas mohou zdát jako přítěž a zbytečné riziko pro kryptoměnový svět. Z jiného úhlu pohledu jde ale o cenný nástroj, který umožňuje přesouvat velice rychle a jednoduše skoro jakékoliv množství peněz. Poslední čtyři roky jsou pro toto tvrzení důkazem, jelikož objem prostředků přenášený skrze stablecoiny narostl ze 100 milionů dolarů v roce 2020 na více než 162 miliard dolarů dnes.

cointelegraph.com

Více na stránkách Cointelegraph.

Bitcoinové Runes vybraly za poslední dva měsíce celkem 2 500 bitcoinů na poplatcích

Bitcoin Runes jsou technologie, která přináší decentralizované finance na bitcoinový blockchain. Jen za poslední dva měsíce byly Runes schopné vygenerovat poplatky více než 2 500 bitcoinů. Pro těžaře, kteří tradičně po halvingu strádají, je to skvělá zpráva, neboť se díky Runes zvyšují poplatky, což pomáhá financovat další výpočetní výkon sítě.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage