Drazí čtenáři, vítáme vás v dalším týdnu s naším newsletterem. Jak je již zvykem, připravili jsme si pro vás mnoho novinek z celého světa, o kterých stojí za to vědět. V dnešním článku se podíváme na několik oblastí kryptoměnového světa. Zabrousíme do DeFi prostoru, ukážeme si nějaký posun v regulatorním prostředí a mnoho dalšího.

Evropský “Data Act” žádá o vytvoření destrukčního tlačítka pro smart kontrakty

Evropská unie je nažhavený kotel regulací, ve kterém se míchá všechno možné. Ačkoliv má být výsledkem dobrý guláš, pro mnoho lidí to vždy zůstane jen nepoživatelnou tekutinou. Podobný pocit má kryptoměnová komunita i z nového legislativního balíčku zvaného “Data Act”. Ten se soustředí na práci s neosobními daty, přičemž konkrétně řeší obchodní stránku věci. 

ec.europa.eu

Pro nás je důležitá především část, která se zabývá automatizovanými smlouvami o sdílení dat. Ta se totiž týká i chytrých kontraktů. V té je uvedeno, že tyto “smlouvy” budou muset mít způsob, jakým půjde jejich fungování přerušit za jakýchkoliv okolností.

Pro komunitu je tato věc velkým strašákem. Text nerozlišuje mezi normálními digitálními smlouvami a smart kontrakty na veřejných blockchainech. Celá část je nedostatečně konkrétní a nijak neupřesňuje, v jaké podobě, za jakých podmínek a jakým způsobem by mělo být něco takového vykonáno. 

Pro majoritu veřejných blockchainů je jednou z hlavních vlastností nezvratnost transakcí. Jakmile se něco do blockchainu zapíše, nelze to již zrušit. Většina smart kontraktů je proto neměnná a neporušitelná. Z těch stejných důvodů nejde “Kill Switch” do smart kontraktů ani zakomponovat. Výsledek by mohl být takový, že smart kontrakty nezvládnou s touto regulací spolupracovat a bude na ně ze zákona nahlíženo jako na problematické.

Více na Cointelegraph.

Je libo nemovitost v Karibiku za bitcoin?

Přemýšleli jste někdy o tom, že byste se přestěhovali do nějakého slunečného ráje s pískem a kokosy? Pokud ano, možná by pro vás mohla být zajímavá nabídka z Kajmanských ostrovů.

Společnost Ledn, která je registrovaná na Kajmanských ostrovech jako poskytovatel služeb v oboru digitálních aktiv, nabízí držitelům bitcoinu úvěry, ve kterých by právě tato kryptoměna sloužila jako kolaterál. V případě, že by se jednalo o dostatečně velkou investovanou částku, získal by nakupující i permanentní povolení pobytu.

Samozřejmě pro velké ryby je zde možnost nakoupit nemovitosti přímo za kryptoměny.

Véce na Cointelegraph.

Shibarium na dosah ruky

Zdá, že Shiba Inu konečně dostane update zvaný Shibarium. Ten by měl pro tuto kryptoměnu odemknout druhou vrstvu a úplně nové možnosti jako decentralizované burzy, metaverse, hry a mnoho dalšího.

Ve výsledku by to znamenalo velkou výhodu i pro samotné Ethereum, na kterém je token Shiba Inu postavený. Prozatím se vše musí zaznamenávat na ethereový blockchain. To zvyšuje poplatky za transakce a omezuje škálovatelnost. Shibarium by dokázalo část dat vzít a vynést je mimo ethereový blockchain, čímž by se celému Ethereu zásadně ulehčilo.

Více na Cointelegraph.

Shopify začíná spolupráci se Solana Pay

Shopify je jeden z největších eshopových systémů na světě. Za měsíční platbu si může uživatel velice jednoduše vytvořit celý internetový obchod. Tato platforma nově nabízí svým zákazníkům Solana Pay, který v eshopech otevře možnost platby s kryptoměnami.

spotify.com

Více na stránkách Cryptopotato.

Omán spustil těžební data centrum za 350 milionů dolarů

Sultanát v Ománu se snaží o modernizaci ekonomiky. Jedna z cest, jak toho chce země dosáhnout, je skrze těžbu kryptoměn. Za posledních 10 měsíců byly na tomto území spuštěny již dvě kryptoměnové farmy. Ta novější teprve nedávno, přičemž se investice do komplexu vyšplhala na 350 milionů dolarů. To je více než dvakrát více než v prvním případě.

V datovém centru bude umístěno přes 15 000 těžebních strojů, které mají být zapojené nejpozději v říjnu 2023. Prozatím projekt funguje v testovacím režimu s dvěma tisíci stanicemi.

Více na stránkách Cointelegraph.

Burza Binance odstranila sankcionované ruské banky ze své služby

Binance na svých stránkách provozuje P2P tržiště, které propojuje nakupující a prodávající. V této P2P službě Binance nabízela jako platební možnost ruské banky. Po vlně nevole a kritiky je vtipně přejmenovala na yellow a green. Před pár dny se ale Binance rozhodla, že i tato jména odstraní a obě možnosti zakáže kompletně. Ruská klientela však nemusí zoufat, neboť pro ruský rubl je otevřeno dalších 16 možností plateb.

Více na stránkách Cointelegraph.

Bitstamp odstraňuje staking ze svých služeb v USA

Regulace se dotýkají celého odvětví kryptoměn. Stejně jako v ostatních případech, i Bitstamp podlehl tomuto tlaku ze strany Komise pro kontrolu cenných papírů. Firma ze svých služeb odstranila staking v USA pro celkově 7 altcoinů, mezi kterými je třeba Polygon či Solana.

Více na Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage