Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás připravili řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Dnes začneme nejprve v podnikovém sektoru se statistikou, která řeší zásoby kryptoměn ve firemních rezervách. Dále si něco řekneme k novým funkcím jedné z nejznámějších kryptoburz Kraken a k vůbec prvnímu ETF na Solanu. Neztrácejme čas, můžeme se na to vrhnout.
Množství bitcoinu drženého veřejně obchodovanými společnostmi vzrostlo o 16 procent
I když se teď může zdát, že je první čtvrtletí roku 2025 pro bitcoin opravdu tragické, není tomu tak na všech frontách. Jednotliví investoři sice mohou být vystrašení, nicméně se zdá, že instituce nakupují jako divé.
Z nového reportu, který se dostal na veřejnost minulý týden, vyplývá, že se držené množství bitcoinu veřejně obchodovanými společnostmi v prvním čtvrtletí roku 2025 zvýšilo o více než 16 procent. V absolutním vyjádření tak již tyto entity drží přes 688 000 bitcoinových jednotek.
Dle společnosti BitWise se do seznamu firem, které bitcoin drží, zařadilo nových dvanáct společnosti, přičemž největším kupcem byla hongkongská stavební firma Ming Shing, která nabrala 833 bitcoinů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Michael Saylor nakupuje další bitcoin za 285 milionů dolarů
V minulém týdnu se se svými zásobami posunul i Michael Saylor, a to i navzdory nedávným cenovým poklesům. Jeho firma Strategy nakoupila dalších 3 459 bitcoinů za celkem 285 milionů dolarů
Zajímavá jsou pak data týkající se jeho celkového výnosu na držených jednotkách, který se i dnes drží na plusových 25 procentech. Významně tomu pomohly i poslední dny, ve kterých se cena vcelku hezky vyhoupla o zhruba 10 procent.
Více na stránkách Cointelegraph.
Kraken spouští obchodování akcií a ETF fondů v USA
Pokud jste se někdy snažili zorientovat v prostředí kryptoměnových směnáren a burz, jistě jste narazili na firmu Kraken. Jde o jednu z největších, nejznámějších a nejspolehlivějších na trhu. Platforma funguje jako plnohodnotný obchodní systém pro kryptoměny, avšak ty už se dnes nenakupují jen skrze reálné coiny, nýbrž i přes burzovně obchodované fondy ETF. Právě těm chce jít společnost naproti.
14. dubna Kraken spustil obchodování akcií a ETF fondů pro všechny uživatele ve Spojených státech amerických. Aktiva je možné nakupovat bez poplatků, přičemž cílem je zejména oslovení tradičnějších investorů.
Kraken do budoucna samozřejmě plánuje rozšíření těchto funkcí i do ostatních světových regionů.
Více na stránkách Cointelegraph.
V Kanadě je spuštěné ETF na Solanu
Kanada má svůj první burzovně obchodovaný fond ETF zaměřený na kryptoměnu Solana. Kanadská komise pro kontrolu cenných papírů schválila hned několik správcovských firem jako Purpose, Evolve nebo 3iQ. Ty budou mít teď možnost vydat vlastní produkty. Zároveň jim bude umožněn staking části svých SOL podílů pro zvýšení výnosu.
Kanada se tak stává první zemí s produktem tohoto typu. Zájem o ně ale sílí i v USA a Evropě, takže je možné, že se brzy dočkáme podobných fondů i u nás.
Více na stránkách Cointelegraph.
Trump podepisuje rozhodnutí o zrušení pravidla IRS pro DeFi brokery
Prezident Donald Trump oficiálně podepsal kongresové usnesení, které ruší pravidlo IRS týkající se decentralizovaných financí. To původně vyžadovalo, by všechny DeFi platformy hlásily transakce daňovému úřadu v USA. Pro splnění pravidla by bylo nutné zveřejňovat příjmy z kryptoměn, a to společně s osobními údaji o daňových poplatnících, kteří na platformách obchodovali.
Pro zastánce tohoto odvětví je to skvělá zpráva, která umožní alternativním službám znovu dýchat.
Více na stránkách Cointelegraph.
V El Salvadoru je aktivních pouze 11 procent kryptoměnových firem
El Salvador je projekt, který na svém startu vyvolal velké emoce. Koneckonců už navždy půjde o první zemi na světě, která přijala bitcoin za své zákonné platidlo. Všichni očekávali ohromný boom. Jak ale vypadá jejich kryptoměnový průmysl v realitě?
V tuto chvíli je podle všeho v zemí registrovaných celkem 181 poskytovatelů bitcoinových služeb. Bohužel pouze 11 procent z nich reálně splňuje požadavky, které byly zákonem stanovené. Jde zejména o opatření proti praní špinavých peněz apod.
Mezi firmami, které požadavky plní, je třeba Chivo Wallet, Fintech Americas nebo Crypto Trading & Investment.
Do všeho pak hází celkem velké vidle Mezinárodní měnový fond, který na El Salvador prakticky pořád tlačí s tím, že by země měla status bitcoinu jako zákonného platidla zrušit.
Více na stránkách Cointelegraph.
Autor knihy “Bitcoin standard” bude tvořit osnovy pro britské školy
Soukromá škola Lomond School ve Skotsku se stane první školou ve Spojeném království, která začne přijímat platbu za školné v bitcoinu. Zároveň se do jejích osnov dostanou materiály vytvořené Saifedeanem Ammousem, který napsal jednu z nejlepších knih o teorii kryptoměn a peněz s názvem “The Bitcoin Standard”.
Více na stránkách Cointelegraph.
New York chce legalizovat bitcoin pro platby vůči státu
V New Yorku byl předložen nový zákon, který by umožňoval státním agenturám přijímat platby v kryptoměnách, jako jsou bitcoin, ether, litecoin nebo bitcoin cash. Když se to vezme na konkrétní příklady, mohly by díky tomu státní instituce vybírat v kryptoměnách například pokuty, daně nebo jiné platby za finanční závazky. Tento krok naznačuje rostoucí podporu, a to nejen ze strany uživatelů kryptoměn, ale také zákonodárců.
Více na stránkách Cointelegraph.
New Hampshire přijímá formu kryptoměnových rezerv, Florida jde stejným směrem
New Hampshire se před pár dny zařadilo mezi skupinu států, jejichž legislativa posunula do senátu nějakou podobu zákona o kryptoměnových rezervách. V tomto případě by bylo pokladníkovi umožněno investovat až 10 procent z některých státních fondů do digitálních aktiv a drahých kovů.
Na Floridě byl tento zákon teprve schválen komisí pro pojištění a bankovnictví. I když se tedy nejedná o nic rozhodujícího, je to stále pozitivní postup.
Více na stránkách Cointelegraph.
Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“