Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního článku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás připravili velkou dávku novinek, které podle nás stojí za pozornost. V první řadě navážeme na náš minulý kryptotýdeník, ve kterém jsme nastínili potenciální odchod hlavy amerického SECu. To se stalo tento týden skutečností. Dále se podíváme na bitcoin jako takový, neboť za poslední měsíc nám předvedl rekordní růst. V neposlední řadě pak skočíme například do Coinbase, nebo třeba na pár jednohubek týkajících se ztracených stovek milionů. Přejeme vám příjemné čtení.
Garry Gensler, hlava SECu, odstupuje z funkce
Když se podíváte na regulace související s kryptoměnami za posledních pár měsíců až let, jistě uznáte, že to nebylo nic k oslavování. Neustále odkládání kryptoměnových ETF fondů, spousta žalob na společnosti poskytující standardní a bezproblémové služby. Firmy jako Coinbase nebo Kraken by o tom mohly tvrdit své. Za všemi těmito stopkami za oceánem stojí Komise pro kontrolu cenných papírů v USA, které se také přezdívá SEC. Dnes jde o jednu z nejdůležitějších organizací na světě co se kapitálových trhů týče.
Z výše uvedené je vám už asi jasné, že byl doposud SEC pro kryptoměnovou komunitu spíše na obtíž. Není proto také nic divného, když se strhla oslava poté, co Gary Gensler, tedy šéf této instituce, ohlásil svou rezignaci.
Pro celé odvětví je teď důležitý hlavně nástupce, který se tohoto postu ujme. Prozatím není jasné, kdo to bude, takže je nasnadě doufat v to, že půjde o někoho “názorově” mírnějšího.
Více na stránkách Cointelegraph.
Bitcoin ukázal rekordní měsíční svíčku se 40procentním ziskem
Zvýšený zájem o kryptoměny po prezidentských volbách v USA dokázal vytvořit hned několik rekordů. Jedním z nich je i nárůst ceny bitcoinu za poslední měsíc, která vystřelila o více než 40 procent, v absolutních číslech si pak bitcoin vytvořil nové ATH na 99 645 dolarech za kus. Svým způsobem se bitcoin drží v trendu, neboť historicky byl listopad tím nejvýnosnějším měsícem v roce.
I když se teď může zdát všechno růžové a sluncem zalité, rozhodně by měli být investoři na pozoru. Takto strmé vzestupy s sebou totiž tradičně nesou i silné korekce, které mohou přijít jak blesk z čistého nebe.
Více na stránkách Cointelegraph.
Coinbase odstraňuje Wrapped Bitcoin ze své nabídky
Je poměrně časté, že zajeté burzy přidávají nové coiny do své obchodní nabídky. O to ojedinělejší je pak jejich odebírání. Na tento krok minulý týden přistoupila směnárna/burza Coinbase, která odebrala Wrapped Bitcoin.
Důvodem je podle všeho kontroverze spojená s Wrapped Bitcoinem, ve které je zapojený i Justin Su. Zaznívají totiž obavy o zpronevěření kolaterálních aktiv. Zároveň se zde určitě promítá i zájem Coinbase, která vytvořila svůj vlastní Coinbase Wrapped Bitcoin. Původní wrapper byl tak v podstatě konkurencí, kterou Coinbase nepotřebuje.
Více na stránkách Cointelegraph.
Bitcoinová ETF aktiva v USA překonala hodnotu 100 miliard dolarů
Hranice se překonávají každý den. Kromě cenových hladin to jsou třeba i objemy aktiv, které se zainvestovaly do bitcoinových ETF. V USA totiž minulý týden tato částka překonala 100 miliard dolarů. Tahouny tohoto trhu jsou především BlackRock se svými iShares fondy a Fidelity.
Více na stránkách Cointelegraph.
Cardano-Bitcoin bridge a proč se může stát základem pro bitcoinové DeFi
Bitcoin není pouze investicí. Může sloužit i jako zabezpečovací systém pro jiné aplikace a “funkce”. Pod tím si můžete představit například NFT tokeny a tokenizaci reálných aktiv. V blízké době by se měl na trh dostat také update pro Cardano, ve kterém bude tzv. Cardano-Bitcoin bridge. Ten by měl umožnit zabezpečení decentralizovaných aplikací na druhé vrstvě právě s pomocí bitcoinu.
Jelikož budou aplikace na tomto principu takovými “hybridy”, bude nutné, aby vývojáři ovládali obě kryptoměny a jejich prostředí. Z toho důvodu bude podle všeho ještě nějakou dobu po uvolnění updatu trvat, než nějaké pořádné aplikace na tomto principu uvidíme.
Více na stránkách Cointelegraph.
Hodnota akcií Microstrategy vzrostla o 500 % za poslední rok
Růst bitcoinu pomohl firmě MicroStrategy neskutečně. Cena jejich akcií se za poslední rok zvedla o více než 500 procent, což z nich udělalo skvělou investici pro všechny držitele. V žádném případě si ale nemyslete, že jde o nějaký zázračný business model. Michael Saylor prostě do firmy nakoupil tunu bitcoinu, který se v posledních měsících zásadně zhodnotil. Jestliže by měl přijít propad kryptoměn, poletí cena těchto akcií do pekla.
Více na stránkách Cointelegraph.
Ex-partner, který vyhodil bitcoin v hodnotě 716 milionů dolarů
Teď dvě takové chuťovky.
Když se chcete zapsat do legend, můžete to udělat různě. Někdo je hrdina, jiný blázen. A pak jsou tu osudové chyby. Jednu takovou udělal třeba James Howells, který v roce 2013 přišel o pevný disk s heslem k 8 000 bitcoinům. Podle posledních zpráv nařídil partnerce, aby disk vyhodila. Ten by měl dnes hodnotu zhruba 716 milionů dolarů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Kolik mají hodnotu pizzy, za které se v roce 2010 zaplatilo bitcoiny?
Druhým připomenutím je Laszlo Hayecz, který v roce 2010 zaplatil za dvě pizzy 10 000 bitcoinů. Zde se nejde na nic zlobit, neboť tehdy bitcoin cenu neměl a šlo tak prakticky o vůbec první známou transakci s kryptoměnami. Jeho platba má však dnes hodnotu 1 miliardy dolarů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Partnerem týdeníku je Coinwage
„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“