Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy pro vás máme spoustu novinek, které stojí za pozornost. Co se stalo tentokrát? Na prvním místě je jednoznačně emoční horská dráha způsobená falešnou zprávou o bitcoinovém ETF. Dále se podíváme na soudní spor mezi Ripplem a SECem. Také ale zabrousíme do DeFi odvětví a adopce. Přejeme vám příjemné čtení.
Bitcoinové ETF dostalo zelenou? Falešný poplach
Někdy se stane, že se komunikační média spletou a vydají neověřenou zprávu. Většinou se jedná o drobné odchylky nebo události, které nemají z širšího pohledu větší význam. To se ale nedá říct o tom, co se stalo před pár dny.
Webový portál Cointelegraph je jedním z největších zpravodajských serverů zabývajících se kryptoměnami. Přirozeně redaktoři bedlivě sledují situaci kolem spotového bitcoinového ETF fondu, na který komunita čeká. Každá zpráva se musí zhodnotit a sepsat. Občas se to ale nepovede. Minulý týden na jejich X účtu (Twitter) vydala žhavá novinka o tom, že bylo ETF na bitcoin od firmy Blackrock schváleno. Brzy se ale zjistilo, že jde o nepravdivou informaci.
Jak můžete vidět, na grafu udělalo toto oznámení pěknou svíčku. Skok byl skoro na 30 000 dolarů, v relativním vyjádření pak kolem 7 %.
Jelikož tato vyjádření sleduje celá komunita, velice rychle začal hon na zdroj těchto informací. Postupně se ukázalo, že není tweet nijak podložený a fakticky se jedná o fake news. Cointelegraph se za tento omyl již omluvil.
Více na stránkách Cointelegraph.
SEC zrušil soudní proces s vedením Ripplu
Ripple vs. SEC je spor trvající roky. Několik posledních měsíců se však situace naklání ve prospěch Ripplu, což je pro kryptoměnovou komunitu jednoznačně pozitivní zpráva. Dalším posun tím správným směrem se stal minulý týden, neboť Komise pro kontrolu cenných papírů v USA stáhla svou žalobu na vedení Ripplu. Toto rozhodnutí mělo zásadní vliv i na cenu kryptoměny XRP, která poskočila o 6 % výše.
Více na stránkách Beincrypto.
Bitpanda se rozrůstá do Norska
Jedna z větších směnáren, která dokonce drží povolení i u nás, je právě Bitpanda. Tato firma původně pochází z Vídně. Nedávno udělala směnárna důležitý krok ve svém rozvoji, protože se dostala do poměrně omezené skupiny společností, které dokázaly získat licenci v Norsku. Za posledních dvanáct měsíců vybojovala licenci také v Německu a Švédsku.
Vzhledem k poslední vlně regulací, které spíše kryptoměnové podniky omezují, jde o příjemnou změnu.
Více na stránkách Cointelegraph.
Uniswap začne účtovat poplatky na podporu růstu
Znáte kryptoměnovou směnárnu Uniswap? Jde o jednu z nejznámějších decentralizovaných aplikací na světě, která umožňuje obchodování bez prostředníků. I tyto platformy ale potřebují nějaký vývojářský tým, který se bude starat o rozvoj a vylepšování služeb. Právě z těchto důvodů vyšlo do světa oznámení, že budou zavedeny nové poplatky na podporu vývoje Uniswapu.
Z každého obchodu tokenů a měn bude strženo 0,15 %, přičemž se do této skupiny aktiv počítá například i ether nebo stablecoin USDT. Poplatky se budou platit v případě webové i mobilní formy aplikace.
Výše této fee je stále extrémně malá a burza se tak dá rozhodně považovat stále za nízkonákladovou.
Více na stránce Cryptobriefing.
Tether chce spustit živé sdílení hodnoty rezerv
Se stablecoiny je problém především v tom, že je těžké změřit skutečnou hodnotu rezerv, které podkládají jejich hodnotu. Především Tether je v tomto nekončícím sporu zamotaný až po uši.
Společnost stojící za USDT vypustila informace týkající se nového systému, který by měl umožnit kontrolu rezerv v reálném čase. Byl by to velký skok kupředu, a to i přesto, že Tether vydává velký report každý rok a vždy na konci měsíce. Třicet dní se může zdát jako krátká doba, ale skutečnost je taková, že se trhy dokáží zbláznit i do několika hodin. Tato novinka by tak mohla sloužit jako skvělé uklidnění potenciálně rizikové situace.
Více na stránkách Cointelegraph.
V systému Lightning Network byla nalezena chyba
Lightning Network je druhá vrstva vytvořená nad bitcoinovou sítí, která umožňuje okamžité transakce s velice malými poplatky a okamžitým odesláním prostředků. Cílem je ulehčit samotnému bitcoinovému blockchainu a poskytnou cestu, skrze kterou by se mohl stát bitcoin skutečným platidlem pro denní užití.
Vývojář Antoine Riard našel v programu chybu. Skulina v kóda mohla potenciálnímu útočníkovi vložit do arzenálu zbraň, která by dokázala změnit rychlost transakcí, což by mohlo potenciálně vyústit i ve ztrátu prostředků uzamčených v napadených kanálech.
Podle reportu tato chyba nebyla za posledních deset měsíců vyžitá a již bylo vytvořeno opatření, které ji řeší.
Ačkoliv se nestalo nic strašného a záplata byla vytvořena velice rychle, jde stále o připomínku toho, že i v takto staré a extrémně bezpečné síti lze najít nějaké problémy.
Více na stránce The Block.