Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás připravili velkou řadu článků, které podle nás stojí za pozornost. Ze všeho nejdříve si rozebereme poslední cenové pohyby bitcoinu a finančních trhů, ze kterých panikaří nejeden investor. Dále se podíváme na zprávu o pozastavení celních tarifů, která se ale nakonec ukázala jako falešná. Ještě rozebereme třeba novinky o kryptoměnovém ETF na XRP nebo o nových rekordech ve výkonu bitcoinové sítě. Můžeme začít.
Cenový vývoj bitcoinu a akciových trhů
Předešlých pár dní bylo z hlediska cenových pohybů velice dynamických. Jestliže jste trhy trochu sledovali, pak jste jistě měli chvíle, kdy vás orosil studený pot. My jsme na tom nebyli jinak. Jak to tedy minulý týden vypadalo a co se očekává do budoucna?
Již nějakou dobu všechna aktiva tak nějak stála na místě. Konsolidace probíhala několik týdnů bez nějakých větších pohybů, které se bohužel nakonec rozhodly jít tím negativním směrem. Bitcoin se pozvolna propadal na zhruba 85 tisíc dolarů za jednotku ze svého All-Time-High na hodnotě 108 tisíc dolarů. Pár dní zpět se nicméně cena poměrně rychle zhroutila a vypadalo to, že si sáhne na 70 000 dolarů. Velice podobný scénář ale zažívala i tradiční aktiva jako akcie.
Jak jistě z grafu výše vidíte, velká změna ceny proběhla na začátku minulého týdne. Od té doby se světoznámý index S&P 500 sesunul o více než 10 procent, což dělá ve stínu posledních dní skutečně velký skok.
Se standardními aktivy je momentálně zajímavé porovnávat samotný bitcoin. Investoři spíše očekávají, že se grafy této kryptoměny propadnou zásadně více než standardní aktiva kvůli pomyslné rizikovosti. Teď se ale ukazuje, že bitcoin někdy dokáže jít proti proudu, a zatímco akcie jsou dole o 10 %, bitcoin odpočívá se ztrátou “pouze” 6 procent.
Více na stránkách Cointelegraph.
Falešně zprávy o tarifech pumpovaly trhy, než se ukázala jejich pravá tvář
Sedmého dubna se začala po internetu šířit zpráva o devadesátidenním pozastavení celních tarifů. Bohužel se velice rychle ukázalo, že šlo o falešnou informaci. I tak se ale ukázalo, že trhům stačí opravdu málo na to, aby se nálada změnila z tvrdě negativní na pozitivní. S oznámením se totiž třeba S&P 500 vyhoupnulo o 8 procent, Nasdaq přidal 9,5 procenta a bitcoin krátkodobě vzrostl o 6,5 procent.
Spousta analytiků od té doby tvrdí, že trhům stačí opravdu malá pozitivní záminka a investoři jsou připraveni nalít do aktiv spousty peněz.
Více na stránkách Cointelegraph.
Co se stane, když se bude chtít Čína bránit clům?
Na trhu panuje spousta názorů na to, co by se mohlo stát v případě, že Čína přitvrdí v boji proti clům. Například podle Arthura Hayese, zakladatele BitMEXu, by mohlo dojít k novému přílivu kapitálu do bitcoinu z ostatních trhů ve chvíli, kdy by Čína začala s devalvací jüanu. Tento názor podporuje i chování trhů v minulosti, kdy se podobná situace stala v roce 2013, 2015, 2019 a teoreticky i v roce 2025.
Více na stránkách Cointelegraph.
Spojené státy budou mít první ETF na kryptoměnu XRP
Spojené státy americké se chystají na svůj první ETF produkt, který bude podložený kryptoměnou XRP. Správce aktiv Teucrium Investment Advisors nabídne ETF s dvojnásobnou pákou. Takový produkt bude tedy poskytovat dvojnásobný denní pohyb podkladového aktiva s poplatkem 1,85 procent.
Více na stránkách Cointelegraph.
Nový historický milník v celkovém výkonu bitcoinové sítě
Pokud víte, jak bitcoinová síť funguje, pak víte, že vše záleží na množství výpočetního výkonu. Ten je důležitý především jako ochranný prostředek, který činí síť neměnnou a díky tomu důvěryhodnou. Pakliže by se výkon až příliš snížil, otevíralo by to možnost takzvanému 51procentnímu útoku, jehož cílem je síť ovládnout, a který spočívá právě v tvrdém překonání výkonu sítě samotné.
Této výpočetní síle se říká hashrate a právě minulý týden dosáhla na nové historické maximum s hodnotou jeden zetahash. Bitcoin se tak zařadil po bok vůbec nejvýkonnějších superpočítačů, které byly kdy vytvořené.
Růst těchto kapacit je spíše překvapením, neboť cenové propady jdou přímo proti tomuto trendu.
Více na stránkách Cointelegraph.
Korporátní bitcoinové rezervy spadly o miliardy dolarů
Hlavními investory do kryptoměn jsou dnes především korporace. Prakticky v každém týdeníku vás informujeme o nějaké nové firmě či bance, která se rozhodla provést investici do kryptoměn.
Z hlediska statistik je momentálně ze strany korporací zainvestováno přibližně 54,5 miliardy dolarů, což je oproti ceně před pádem změna zhruba o 5 miliard. Cenová volatilita negativně ovlivnila i samotné firmy na kryptoměny navázané. Od oznámení tarifů například firma OWNB, která sleduje různorodý koš korporátních držitelů bitcoinu, spadla o celých 13 procent.
Více na stránkách Cointelegraph.
GameStop bude skutečně nakupovat bitcoin
Společnost GameStop dokončila nabídku konvertibilního dluhu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Část z těchto výnosů bude použita na nákup bitcoinu a stablecoinů navázaných na americký dolar. Toto oznámení mělo za výsledek 12procentní nárůst ceny akcií, avšak velice záhy pak přišlo na významný pokles.
Více na stránkách Cointelegraph.
Celková zásoba stablecoinů na burzách vzrostla o více než 30 miliard dolarů
Nabídka stablecoinů vzrostla v prvním čtvrtletí roku 2025 o více než 30 miliard dolarů. Tato situace jen ukazuje na strach investorů, kteří se kvůli volatilitě stahují do bezpečnějších aktiv.
Více na stránkách Cointelegraph.
Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“