Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy pro vás máme připravenou řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. To nejdůležitější z minulého týdne se týká ETF fondu na spotový ether, který byl konečně schválený. Podíváme se také na statistiky točící se kolem kryptoměnových bankomatů, a dále pak třeba na Donalda Trumpa, který slíbil, že v případě prezidentského vítězství osvobodí Rosse Ulbrichta, legendu deep netu. Udělejte si něco dobrého k jídlu, pohodlně se usaďte a pojďme na to.
ETF na spotový ether dostalo oficiálně zelenou
Bitcoinové ETF fondy jsou již na světě několik pěkných týdnů. Za tu dobu se jejich počet rozrostl na více než deset, přičemž se začaly objevovat již i na rozvahách velkých korporací. Byl to prostě úspěch, na který komunita čekala přes dekádu.
Novinka z minulého týdne je dalším velkým pokrokem, neboť se v zásadě oficiálně schválilo ETF na spotový ether. Mohlo by se sice zdát, že jde prostě jen o další kryptoměnu přetvořenou do ETF fondu, nicméně úspěch je to o dost zásadnější. Je třeba chápat, že Komise pro kontrolu cenných papíru byla proti Ethereu a jiným Proof-of-Stake coinům dost vyhraněná a svými kroky ukazovala, že chce zbrojit vyloženě proti nim. Ethereum v tomto případě tak vyhrálo bitvu proti tvrdému soupeři, což může mít dopad i na zbytek podobných projektů.
Společnosti, které o schválení ETF zažádaly, dostaly skoro všechny potřebné licence. Fondy už by měly i existovat, avšak je potřeba ještě poslední razítko, které umožní oficiální obchodování na burzách.
Více na stránkách Cointelegraph.
Celosvětové statistiky kryptoměnových bankomatů, celková čísla se snižují
Celkové množství kryptoměnových bankomatů se po dlouhé době zase snížilo. Z velké části za to mohlo prostředí v USA, kde se z ulic odebralo přes 300 bankomatů, což udělalo většinu poklesu. Částečně byla redukce kompenzována jinými státy, jako třeba Austrálií nebo Švýcarskem.
Jak můžete z grafu vidět, Spojené státy americké jsou na prvním místě s obrovským předstihem před kýmkoli jiným. Společně s Kanadou tak mají zhruba 91,5 procenta celkového počtu kryptoměnových bankomatů z celého světa.
Více na stránkách Cointelegraph.
Zhruba 5 procent populace USA použilo nebo drželo kryptoměny v roce 2023
Společně s kryptoměnovými bankomaty klesla ve Spojených státech amerických i oblíbenost kryptoměn jako takových. V novém reportu z Fedu se totiž ukázalo, že kryptoměny drželo nebo nějakým způsobem použilo pouze 7 procent z celkové populace USA, tedy zhruba 18 milionů lidí. Vzhledem k tomu, že v letech 2022 a 2021 to bylo 10 a 12 procent, jedná se o relativně velký ústup. To stejné bylo nalezeno i při používání kryptoměn jakožto platebního prostředku.
Z demografického hlediska vystoupily celkem tři rysy – kryptoměny spíše drží muži, mileniálové a lidé s příjmy nad 100 000 dolarů ročně.
Více na stránkách Cointelegraph.
Bude Argentina dalším El Salvadorem z hlediska kryptoměnové adopce?
Největší adopce kryptoměn probíhá v chudších částech světa. Dává to smysl, neboť právě tyto země mohou z nových technologií získat největší užitek. Argentina v chce v tomto ohledu následovat cestu po vzoru El Salvadoru, se kterým začala spolupráci. Tamní zastupitelé se chtějí ze Salvadoru poučit a implementovat věci, které fungují. Je pravděpodobné, že se v blízké době v Argentině legalizují kryptoměnové platby.
Více na stránkách Cointelegraph.
Trump slíbil, že v případě svého vítězství propustí Rosse Ulbrichta, zakladatele Silk Road
Donald Trump, bývalý prezident USA a kandidát na další období, prohlásil, že v případě svého vítězství propustí Rosse Ulbrichta, což by byl pro zastánce svobody velký úspěch. Pokud neznáte deep web a příběh tohoto jména, pak to v rychlosti shrneme.
Běžný smrtelník přistupuje na internet skrze vyhledávače, které zobrazují jen malou část celého webu. Celá síť internetu se reálně skládá z ohromného množství serverů, jenž normálně nenajdete. Právě jeden takový založil i Ross Ulbricht. Šlo o marketplace, na kterém mohl kdokoliv prodávat skoro cokoliv – samozřejmě lidé zde inzerovali převážně drogy. Ross Ulbricht byl po dlouhých letech fungování zadržen a odsouzen na doživotí, i když vlastně nic moc neudělal. Nutno podotknout, že příběh o jeho zadržení je v mnoha ohledech divný a není vyloučeno, že bylo vše zinscenováno složkami FBI.
Více na stránkách Cointelegraph.
Bitcoinový whitepaper se konečně vrací zpět na web Bitcoin.org
Jakmile dostal podvodník Craig Wright velký prostředníček od soudů za své výkřiky, začala se napravovat u spoušť, kterou jeho případ způsobil. Jedna z takových věcí je například bitcoinový whitepaper, který se konečně vrátil zpět na “oficiální” bitcoinové stránky bitcoin.org.
Více na stránkách Cointelegraph.
Bitcoinová vlajka na vrcholu Mount Everestu
Hezká a úsměvná zpráva přišla z nejvyšší hory na světě. Na vrcholu tohoto přírodního monumentu byla totiž vztyčena bitcoinová vlajka, kterou zde roztáhl 23letý Dadvan Yousuf z Kurdistánu.
Více na stránkách Cointelegraph.
Partnerem týdeníku je Coinwage
„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“