Drazí čtenáři, vítáme vás u dalšího vydání našeho pravidelného týdeníku. Jako vždy jsme pro vás připravili spoustu novinek z kryptoměnového světa. Pokud se pohybujete v prostředí decentralizovaných financí, jistě jste už zaznamenali spoustu případů, kdy se u nějakého protokolu, peněženky či smart kontraktu objevila chyba, která stála uživatele miliony dolarů v kryptoměnách. To, že se tyto problémy objevují stále častěji, není vzhledem k růstu odvětví nic divného. Teď je však ve hře opravdu velká částka, a to na velmi známém protokolu Curve DAO. Pojďme se na to společně podívat.

Miliarda korun ztracena z protokolu Curve DAO

Asi neuběhne týden, kdy se v oboru decentralizovaných financí nestane nějaký problém. Neustále se objevují chyby v nových tokenech a smart kontraktech, často se pod nějaký útok dostávají i kryptoměnové peněženky. Často jde “pouze” o jednotky milionů dolarů, ale občas se objeví zádrhel, který stojí uživatele podstatně více. Do takové šlamastiky se minulý týden dostal i protokol Curve.

Znáte Curve? Jde o pravděpodobně nejrozvinutější decentralizovanou burzu zaměřující se na stablecoiny, která dnes existuje. V minulém týdnu tato platforma na svůj Twitter vyvěsila zprávu, ve které přiznává, že se v jejich systémech nalezlo slabé místo. Tímto problémem bylo ovlivněno několik stablecoinových poolů.

Celková částka kryptoměn v ohrožení sahá nad 100 milionů dolarů. Jedná se především o ether a CRV token. V tuto chvíli bylo z poolů ukradeno 47 milionů dolarů, přičemž zbytek je stále v ohrožení. Co se týče poolů, v nesnázích jsou především ty, které používají programovací jazyk Vyper a jeho různé verze.

Na celou událost přirozeně zareagovala i cena tokenu CRV, která během chvíle spadla o 20 %. Teď se token obchoduje za zhruba 0,6 dolaru za kus.

Více si můžete přečíst na stránce Coindesk.

Cena nové kryptoměny Worldcoin spadla o 50 %

V minulém krypto týdeníku jsme psali o tom, že spoluzakladatel OpenAI, Sam Altman, spustil nedávno svůj vlastní kryptoměnový projekt Worldcoin. Z novinek se zdálo, že jde o relativně velkou událost, a to i z toho důvodu, že cílem projektu je stvoření systému na rozlišování umělé inteligence a člověka. Trh však na celou tuto eskapádu zareagoval dost rázně. Kryptoměna se po svém uvedení na trh vyhoupla na 3,58 dolarů za kus, přičemž jen pár dní po tomto startu spadla o zhruba 50 %. V tuto chvíli se WLD obchoduje za 2,26 dolaru.

Více na Cointelegraph.

Ztracený kryptoměnový milionář nalezen v kufru

Čím bohatší člověk je, tím větší obezřetností musí disponovat. Zvlášť v případech, kdy trvale pobývá v chudších částech světa, kde je násilí podstatně rozšířenější.

Fernando Pérez byl argentinský influencer, kryptoměnový trader a podnikatel. Ve své kanceláři zaměstnával dalších 25 obchodníků, zatímco jeho Instagram sledovalo přes 900 000 lidí. Milionář byl pohřešovaný již od 17. července. V minulém týdnu byl bohužel nalezen s tím, že jeho zohavené tělo bylo naskládané v tašce, která se nacházela v regionu argentinského hlavního města. Orgány, které se případem zabývají, tvrdí, že jde o práci nějaké profesionální skupiny.

Více na stránkách Cointelegraph.

SEC nařídil Coinbase vyřazení všech kryptoměny kromě Bitcoinu

To, že Komise pro kontrolu cenných papírů v USA (dále jen SEC) vykopala válečnou sekeru proti kryptoměnám, je již známá věc. V první linii byla jedna největších kryptoměnových burz na světě Coinbase, na kterou podala SEC žalobu. Důvodem je údajně to, že Coinbase prodávala cenné papíry v podobě kryptoměn bez licence. Nová výpověď CEO společnosti ukázala, že SEC přímo nakázala firmě, aby ze svých služeb vyřadila všechny kryptoměny – až na bitcoin. Když se Coinbase dožadovala důvodu, SEC odmítla vydat jakékoliv stanovisko a vysvětlení.

Více na Cointelegraph.

Binance bude oficiálně v Dubaji

Binance je v USA pod smrtící palbou regulátorů, státy v Evropě se zase ozývají s tím, že zde společnost operuje bez potřebných licencí. V takové situace není nijak divné, že se Binance poohlíží po místech, kde by mohla být vítanější.

Novou destinací, kam se tato kryptoměnová burza dostala, je Dubai. Prozatím zde bude moct obsluhovat institucionální a kvalifikované investory, avšak je to krok směrem, který může otevřít dveře i pro širší retail.

Více na Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage