Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. V minulých článcích bylo pravděpodobně vidět, že novinky nebyly nijak slavné. No, dnes bude jasné, že šlo jen o ticho před bouří. V dnešních novinkách budeme rozebírat naprosto zásadní zlom v historii současné největší kryptoměnové burzy Binance, kdo bude CEO, když ne Changpeng Zhao? Žalování burzy Kraken apod. Podíváme se společně také na člověka, který ztratil na bitcoinovém poplatku přes tři miliony dolarů. Přejeme vám příjemné čtení a vrhněme se na to.

Changpeng Zhao přiznává svou vinu z praní peněz, odchází z pozice CEO

Kryptoměnové odvětví je plné různých podvodných praktik a scamů. Není to nic neobvyklého, koneckonců lidská vynalézavost je daleko rychlejší než jakékoliv regulatorní řešení. Většinou se ale bavíme o menších projektech, jejichž celkový vliv není nijak zásadní. Občas ale udělá botu velký hráč.

Binance je největší kryptoměnová burza na světě. Již mnohokrát byla osočena z nějakých nekalostí. Tentokrát se však pozornost zaměřuje na (teď už bývalého) kapitána. Co se tedy stalo? Changpeng Zhao byl donucen odejít z funkce CEO kvůli praní peněz.

theglobeandmail.com

CZ se k tomuto prohřešku vůči státu přiznal minulý týden. Po jeho doznání následovala dohoda, která spočívala v jeho odchodu z funkce CEO Binance, individuální pokuta 50 milionů dolarů a samotná firma musí za urovnání sporu zaplatit celkem 4,3 miliardy dolarů. Changpeng Zhao bude mít pravděpodobně i nadále majoritní podíl v Binance, ale již nebude mít možnost vykonávat žádnou řídící pozici.

Více na stránkách Cointelegraph.

Binance ztrácí půdu pod nohama, totální propad ve svěřeném kapitálu

Pro Binance samozřejmě není ránou jen pokuta a odchod velitele. Utrpěl i celý obraz společnosti, což jasně dokazují čísla. Nejistotu investorů perfektně ukázal objem peněz přitékajících do firmy, který se po události v podstatě zastavil.

O moc lépe na tom nebyli ani obchodníci, jejichž likvidace se vyšplhaly na necelých 100 000 hlav.

Více na stránkách Cointelegraph.

Kdo bude nový CEO Binance?

Kdo tedy nastoupí po odchodu CZ do funkce CEO? Binance již zvolila svého náhradníka, kterým je šéf pro regionální trh mimo USA – Richard Teng. Změnu již potvrdil i CZ. 

I když se jedná o neblahou událost, fakticky se pro uživatele nic moc nemění.

Více na stránkách Cointelegraph.

Jeden z uživatelů bitcoinu zaplatit 3,1 milionu dolarů za transakční poplatek

Teď trochu chuťovka. Jaký je váš rekord v poplatcích na bitcoinové síti? Jsme si celkem jistí, že ať už bude číslo jakékoliv, určitě nepřekoná tohoto umělce, který zaplatil poplatek v hodnotě 83,7 bitcoinu (3,1 milionu dolarů). Stalo se tak nejspíše z důvodu nevědomosti a nepochopení principu RBF.

Více na stránkách Cointelegraph.

Komise pro kontrolu cenných papírů v USA žaluje Kraken

S problémy velkých směnáren ještě nekončíme. Kraken je jedna z nejlépe hodnocených kryptoměnových burz na světě. Bohužel Komise pro kontrolu cenných papírů v USA to vidí jinak a opírá se do této značky s plnou parádou.

Jako kdyby nestačilo, že SEC zažaloval Kraken za neoprávněné upisování cenných papírů v podobě možnosti stakingu kryptoměn. Teď se Komise vytasila s novou žalobou, ve které Kraken označuje za neregistrovanou burzu, která podniká bez jakéhokoliv oprávnění, a k tomu všemu ještě přidává nařčení z promíchávání aktiv společnosti s penězi věřitelů.

I když se to zdá jako něco extravagantního, nejedná se vlastně v dnešní době o nic nového. SEC prostě vyhlásil válku a střílí na vše živé. V létě takto zažalovali například Coinbase nebo Binance.

Více na stránkách Cointelegraph.

Wallet of Satoshi zmizela z US Apple Store i Google Play

Wallet of Satoshi je jedna z nejoblíbenějších peněženek pro bitcoinovou síť Lightning Network. Bohužel se vývojáři rozhodli k tomu, že aplikaci odstraní z androidího i jablkového app storu ve Spojených státech amerických. Stalo se tak ve chvíli, kdy se transakce v aplikaci blížili k jednomu milionu za měsíc listopad. Důvodů může být mnoho, ale nejpravděpodobnější příčinou je velký tlak ze strany regulátorů, kterému se chce studio vyhnout. V ostatních regionech je aplikace běžně dostupná.

walletofsatoshi.com

Více na stránkách Cointelegraph.

Nový Zéland má svůj vlastní stablecoin

Země plná ovcí má svůj vlastní stablecoin. New Zealand Dollar Stablecoin byl vyvinut ve spolupráci s australskou blockchainovou společností Easy Crypto. Jeho původní umístění je Ethereum, ale plány směřují i na blockchainy Polygon, Arbitrum a několik dalších.

Více na stránkách Cointelegraph.

Herní broker G2A spouští vlastní NFT tržiště

Pokud se pohybujete v gamingové komunitě, jistě jste museli slyšet jméno G2A. Marketplace plný her, kradených klíčů a dalších vymožeností bude nově nabízet i NFT tokeny, a to hlavně ty, které mají nějakou souvislost s Web3 hrami apod.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage