Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Máme pro vás jako vždy připravenou celou zásobu novinek, o které byste neměli přijít. Dnes budeme rozebírat mnoho rozmanitých témat, mezi kterými budou například statistiky za rok 2023, narozeniny největší kryptoměny Bitcoin a třeba adopce kryptoměn v Africe. Není na co čekat, pojďme se na to společně podívat.

Růstové statistiky za rok 2023

Jako první novinku zde máme některé zajímavé statistiky za rok 2023. Koneckonců není nikdy na škodu připomenout si, že kryptoměny nejsou jenom graf s nějakými čísly, ale jde o skutečné projekty v reálném světě u lidí, kteří s nimi platí, šetří v nich atd. 

Adopce kryptoměn v Asii

V roce 2023 se na prvních místech indexu kryptoměnové adopce z dílny Chainalysis umístily hned tři asijské země. Jmenovitě šlo o Indii, Thajsko a Vietnam. Tyto země zaujaly všechny vítězné stupínky v kategorii menších střadatelů.

Indie si pak přisvojila ještě jeden úspěch, neboť se stala druhou největší zemí z pohledu objemu odeslaných transakcí.

Regulatorní prostředí

Po celém světě se objevilo již přes 40 zemí, které uznaly kryptoměny za dostatečně velký problém a snaží se jej řešit skrze zákonná opatření.

Růst v tokenizaci reálných věcí

Jedno z jasných využití kryptoměn je tokenizace. Představit si to můžete asi tak, že by byl např. místo katastru nemovitostí nějaký blockchain, ve kterým by měla každá budova svůj NFT token s vlastníkem. Tokeny by reprezentovaly vlastnická práva, která by bylo možné volně obchodovat, půjčovat atd. Vše pohodlně v digitálním prostředí a za zlomek času oproti reálným přepisům.

Tento trh dosáhl v minulém roce na zhruba 2,75 miliardy dolarů a očekává se, že do konce dekády se jeho kapitalizace zvedne na 16 bilionů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Bitcoin slaví své patnácté narozeniny

Od té doby, co Satoshi vypustil do světa převratnou technologii s názvem Bitcoin, uplynulo již patnáct let. Kdo by to byl kdy řekl. Nástroj, který byl prohlášen za mrtvý již více než 450krát, je stále silný ve svých kramflecích a nezdá se, že by měl kdykoliv v blízké době bačkory natáhnout.

Za historii Bitcoinu bylo vytěženo přes 800 000 bloků. Svou tržní kapitalizací se dostal do top 10 největších aktiv na světě. Přežil několik krizí a stále šlape jako hodinky. Takto vypadá síla myšlenky, komunity a decentralizace.

Více na stránkách Cointelegraph.

Strukturované investiční kryptoměnové produkty letí, přitékají miliardy dolarů

Do strukturovaných investičních produktů nateklo za rok 2023 dalších 240 milionů dolarů. Celková investovaná částka se tak vyšplhala na více než dvě miliardy dolarů. I zde je nutné dodat, že hlavní pozornost si bere především Bitcoin, ve kterém je 86 procent veškerých peněz.

Více na stránkách Cointelegraph.

Hackeři ze Severní Koreji ukradli v roce 2023 přes 600 milionů dolarů v kryptoměnách

Hackeři ze Severní Koreji se činí. V novém reportu vyšlo najevo, že za rok 2023 ukradli kryptoměny o celkové hodnotě 700 milionů dolarů, přičemž 600 milionů je oficiálně potvrzeno. Od roku 2017 se jim tak povedlo zcizit prostředky za celkově 3 miliardy dolarů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Nigérie bude mít svůj vlastní státní stablecoin cNGN již v únoru

Největší adopce probíhá v chudých oblastech světa. I když to není zrovna intuitivní, dává to poměrně velký smysl. Právě tato místa jsou totiž ve stavu, který jim dovoluje těžit z kryptoměn maximum. V tomto duchu jde například Nigérie, která na příští měsíc plánuje spuštění vlastního stablecoinu se zkratkou cNGN. Tento stablecoin bude sloužit hlavně jako dopomoc tamní státní kryptoměně eNaira. Bude kompatibilní s blockchainem BNB, díky čemuž jej bude mít možnost obchodovat celý svět na DeFi trhu.

Více na stránkách Cointelegraph.

Kryptoměnoví obchodníci vsadili 1,5 milionu dolarů na schválení bitcoinového ETF

I v kryptoměnovém světě najdete sázky. Teď se například trh dohaduje o tom, jestli bude schváleno kryptoměnové ETF. Spousta lidí má na toto téma položeno opravdu hodně peněz a najdeme zde třeba i experty, kteří si vsadili úspory na školné svých dětí.

Polymarket je stránka, kde lze tyto sázky uskutečnit. Rozhodnutí je představováno v tzv. Yes nebo No akciích, které reprezentují konkrétní výstup sporu.

Jak můžete vidět, strana Yes je v zásadní převaze zhruba tři ku jedné. Jde z toho vcelku dobře vyčíst názor trhu, který očividně předpokládá, že se ETF velmi brzo schválí.

Více na stránkách Cointelegraph.

Coinbase bude expandovat s deriváty do EU, získává entitu na Kypru

Coinbase je v kryptoměnovém světě známá značka. Jde o jednu z největších směnáren/burz, která svým zákazníkům poskytuje prvotřídní služby. Bohužel to ale přitahuje pohled regulátorů, kteří rozhodně úspěch neocení. 

I přes tato trápení ale firma funguje, prosperuje a expanduje. Coinbase nově získala společnost umístěnou na Kypru, skrze kterou bude na trh Evropy poskytovat obchodování kryptoměnových derivátů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage