Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás připravili řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Ze všeho nejdříve si musíme samozřejmě rozebrat nedávný cenový skok bitcoinu, díky kterému se teď držíme nad hranicí 120 tisíc dolarů. Dále se koukneme na ČNB, která podle všeho vstoupila do kryptoměn oklikou přes nákup akcií Coinbase, a následně přeskočíme třeba k tomu, že retailu je zatím bitcoin ukradený. Můžeme se na to vrhnout.
Bitcoin je na novém ATH
Kryptoměnoví býci mohou oslavovat, neboť jsme konečně prorazili horní hranici odporu a cena se došplhala až na ATH v podobě krásných 122 838 dolarů v době psaní článku. Pokud by se tak tato cena udržela, měl by již bitcoin na své pažbě zařez s celkem 13procentním růstem za samotný červenec a završil by tak třetí měsíc v řadě v zelených číslech.
Dle odhadů komunity je tento růst podpořen zejména zájmem institucionálních investorů, který je veden přes bitcoinové ETF fondy. Konkrétně třeba u BlackRock fondu již dosáhla aktiva na 83 miliard dolarů, v bitcoinu pak zhruba 700 000 jednotek, čímž již fond překonal i firmu Strategy.
I blockchainové statistiky ukazují na potenciál pro další růst, neboť roste síťová aktivita, ale zatím nedochází k velkému vybírání zisků.
Více na stránkách Cointelegraph.
Více než miliarda dolarů zlikvidována při skokovém zvýšení ceny
Když jedna strana jásá, ta druhá může být tradičně skoro v slzách. Stejně je tomu i zde. V nedávném skokovém růstu ceny byla totiž zlikvidována více než jedna miliarda dolarů krátkých pozic a mělo být postiženo přes 230 tisíc traderů.
Na bitcoinu šlo zhruba o 570 milionů dolarů, 200 milionů dolarů pak na etherové shorty a zbytek v altcoinech.
Více na stránkách Cointelegraph.
Obavy o fiskální politiku USA, jaký mohou mít dopad na cenu?
Věci se dějí i na makroekonomické scéně v USA. Americký národní dluh totiž dosáhl na rekordních 36,6 bilionů dolarů. Strop byl samozřejmě v průběhu minulých dní navýšen o dalších 5 bilionů dolarů. Situace se tedy jako vždy znovu zalepila změnou pravidel, což může obecně vyvolávat obavy a vyvolávat tlak na ceny rizikových aktiv.
Dle analytiků je také varovným signálem rostoucí počet nabízených rodinných domů kvůli vysokým sazbám, což historicky předcházelo recesím.
Více na stránkách Cointelegraph.
Česká národní banka přidává do svého portfolia Coinbase
O České národní bance a jejím přístupu k bitcoinu jsme již v minulosti hovořili. V zásadě jde o postoj pozitivní, který již v minulosti málem vyústil ve vytvoření bitcoinových rezerv. I když se to nepovedlo prosadit, našla si ČNB okliku jak do kryptoměn investovat, a to skrze akciové společnosti v tomto odvětví.
Ve druhém čtvrtletí totiž Česká národní banka upravila své portfolio amerických akcií. Navýšila podíl ve společnosti Palantir technologies a vůbec poprvé nakoupila akcie kryptoměnové burzy Coinbase Global. ČNB nakoupila akcie Coinbase za celkem 18 milionů dolarů, jedná se tedy o relativně malou část portfolia.
Více na stránkách Cointelegraph.
Nová aktualizace Bitcoinu by mohla přijít již na konci roku
BIP-119 je na spadnutí. O co se jedná? No přece o novou aktualizaci největší kryptoměny na světě, která se projednává již od roku 2019.
V novém bitcoinovém updatu se řeší především škálovatelnost, bezpečnost a použití tzv. kovenantů a vaultů. Pokud by bylo vylepšení schválené, umožnilo by to bezpečnější a praktičtější aplikace na druhé vrstvě sítě, na které pracuje například Lightning Network nebo protokol Ark.
V tuto chvíli vznikla iniciativa 66 vývojářů a institucí, kteří v otevřeném dopise žádají o schválení a doufají, že by se mohla aktualizace implementovat již na konci roku 2025.
Více na stránkách Cointelegraph.
Crypto week, aneb jaké zákony týkající se kryptoměn USA schválí?
Kryptotýden je tu a my můžeme jen čekat jaké zákony v USA schválí. Podle všeho by se mělo jednat o třetici, ve které je CLARITY Act, GENIUS Act a Anti-CBDC Surveillance State Act.
CLARITY si klade za cíl jasně definovat pravomoci Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) a CFTC v oblasti digitálních aktiv. GENIUS Act se naopak snaží o vytvoření lepšího legislativního rámce pro stablecoiny, po kterých bude vyžadovat plné krytí rezerv. Poslední zmíněný se následně snaží o omezení centrální banky ve věci vytvoření digitální měny centrální banky s obavou, že by skrze takový nástroj mohlo dojít k rozsáhlému sledování občanů, což je rozhodně oprávněná starost.
Více na stránkách Cointelegraph.
Retail se přestal zajímat o bitcoin, žádné velké trendy nevznikají
I když bitcoin poslední týdny dosáhl rekordních cen, zájem drobných investorů je podle spousty metrik velmi malý. Když se podíváme na trendy ve vyhledávání na Googlu, uvidíme překvapivě nízké výsledky. Poslední velká vlny přišla po prezidentských volbách, nicméně od té doby je ze strany retailu ticho po pěšině.
Čistě z tohoto sledování by se dalo předpokládat, že současný cenový postup je tažen především institucionálními nákupy, což dokazují i masivní přílivy kapitálu do spotových ETF fondů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Kdo jsou největší držitelé bitcoinů na světě?
Víte, kdo v dnešním prostředí drží největší množství bitcoinu? Pojďme si to rozdělit.
Začněme nejprve s kryptoměnovými burzami. V této skupině je v čele Binance (přibližně 248 600 BTC), následně Robinhood (asi 140 600 BTC) a Bitfinex (kolem 130 010 BTC). Mezi korporacemi dominuje Strategy (dříve MicroStrategy), která nashromáždila kolem 597 325 BTC. Dále drží významné objemy institucionální fondy, jako jsou Grayscale Bitcoin Trust (cca 292 000 BTC) a BlackRock iShares Bitcoin Trust (zhruba 274 000 BTC).
Státy také hromadí Bitcoin, přičemž Spojené státy drží největší suverénní zásobu 207 189 BTC (z trestných činů), za nimiž následuje Čína (odhadem 194 000 BTC) a další země jako Spojené království, Ukrajina, Bhútán a Salvador.
Z individuálních držitelů stojí za zmínku tajemný tvůrce Satoshi Nakamoto (odhadem 968 000 až 1,1 milionu BTC v nedotčených peněženkách), bratři Winklevossovi (přibližně 70 000 BTC) a Tim Draper (okolo 30 000 BTC).
Více na stránkách Cointelegraph.
Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“