Drazí čtenáři, po dlouhé době se k vám odpočatí vracíme s naším tradičním týdeníkem z kryptoměnového světa. Na jeho fungování se nic nezměnilo. Jako vždy pro vás máme připravenou řadu novinek, které podle nás stojí za přečtení. Asi se dá očekávat hlavní téma, kterým nebude nic jiného než bitcoin a jeho růst. Zabrouzdáme ale také do akciového odvětví ke Coinbase. Dále si pak ukážeme třeba statistiky týkající se směnáren a burz. Je toho prostě hodně, takže neztrácejme čas a pojďme se na to vrhnout.
Bitcoin se vyšplhal na necelých 90 000 dolarů
Jestli chcete hledat zatím největší denní nárůst ceny v historii bitcoinu, můžete se podívat na pondělí 11. listopadu 2024. V tento den se totiž cena zvedla o celých 8 400 usd, díky čemuž bitcoin překročil hranici 85 000 usd a uvolnil tak cestu výše. V době psaní článku se nejvyšší dosažená cena dohrabala dokonce na 89 500 dolarů.
Samozřejmě nikdo nemůže naprosto přesně znát spouštěč tohoto býčího trendu, nicméně poměrně silný vítr vlaje od voleb v USA, kde byl zvolený Donald Trump. Tento výsledek začal vyvolávat spekulace o zmírnění regulací týkajících se kryptoměn. To by pomohlo vývoji celého odvětví, což je z logiky věci pozitivní impuls i pro cenu. Dojem světlých zítřků může vyvolávat i fakt, že Donald Trump s kryptoměnami v minulosti sám pracoval např. skrze NFT tokeny.
Více na stránkách Cointelegraph.
Tržní kapitalizace kryptoměnového trhu překonala 3 biliony dolarů
Ohromný růst bitcoinu táhne i zbytek celého trhu. To je jasně vidět na celkové tržní kapitalizaci, která překonala hodnotu 3 biliony dolarů. Z toho je celkem 59,2 procent bitcoin a 13,5 procenta ether. Zbytek je pak rozdělený mezi ostatní projekty.
Více na stránkách Cointelegraph.
Bitcoin je již větší než trh se stříbrem
Bitcoin se postupně stává stále větším soupeřem pro standardní investiční vehikly. Z pohledu velikosti trhu se tento týden bitcoin vyhoupl nad stříbro. Zatímco kryptoměna roste, cena stříbra poklesla o 6,5 procenta. Bitcoin i díky tomu stříbro v tržní kapitalizaci předběhl a může si tak začít brousit zuby na zlato.
Více na stránkách Cointelegraph.
Rekordy v největších obchodních objemech na Coinbase, MicroStrategy a bitcoinových ETF pokořeny
Rekordy se netrhají jenom v cenách, ale také v praktickém světě na obchodních platformách. Společně s nadšením investorů totiž burzy a směnárny zažívají neskutečné návaly peněz a příkazů týkajících se firem Coinbase, MicroStrategy a bitcoinových ETF.
Lidé na denní bázi protradují v těchto aktivech necelých 40 miliard dolarů. Odráží to zájem investorů nejen o bitcoin, ale i o aktiva, která jsou na něj nějakým způsobem navázaná.
Více na stránkách Cointelegraph.
Kryptoměnový Fear and Greed Index na horních hodnotách
Fear & Greed index se snaží o měření nálady, která na trhu panuje. Jeho nízké hodnoty znamenají strach až paniku, zatímco vysoké hraničí s euforií a iracionální pozitivitou. Tento index se již stihl dostat na hodnotu 80, což je zatím nejvýše za posledních 7 měsíců.
Více na stránkách Cointelegraph.
Cena akcií Coinbase poprvé přesáhla 300 dolarů za kus
Společnost Coinbase je na trhu již řadu let. I když se v průběhu fungování potýkala s mnoha problémy od výpadků až k potyčkám s regulátory, lidé ji stále mají rádi. Nejen tedy jako službu, ale i jako investici. Cena akcií této firmy se totiž poprvé dostala nad 300 dolarů za kus. Za poslední měsíc se tak hodnota firmy zvedla o více než 60 %.
Více na stránkách Cointelegraph.
Tether spustil WDK umožňující integraci peněženky do jakékoliv aplikace
Pokud byste snad chtěli do své vlastní aplikace zakomponovat kryptoměnovou peněženku pro stablecoin USDT, budete mít již od tohoto týdne možnost. Firma Tether totiž uvolnila vývojářské nástroje pro jejich non-custodial peněženku, se kterou lze uchovávat bitcoiny a USDT.
Více na stránkách Cointelegraph.
MicroStrategy kupuje další bitcoin za 2 miliardy dolarů
Společnost MicroStrategy v čele s Michaelem Saylorem několik let v řadě kupuje bitcoiny za půjčené peníze nebo prodej akcií. Někdo kroutí hlavou, jiní si zase libují v firemní adopci. Za ty roky se z MicroStrategy stal největší držitel bitcoinu na světě, neboť jejich pokladnice činí celkem 279 420 jednotek. Ty mají dnes hodnotu přes 23 miliard dolarů. Zpětně se dá soudit, že šlo o skvělý krok, protože návratnost na jejich investici překročila 100 %.
Více na stránkách Cointelegraph.
Obyvatelé Detroitu budou moci platit daně skrze bitcoin již v příštím roce
Adopce kryptoměn probíhá dnes hlavně ve firemním sektoru. Někdy ale dojde řada i na některou ze státních institucí, která má dost odvahy, aby krypto do svých systémů zakomponovala.
V tomto duchu se rozšíří možnosti, které dostanou obyvatelé Detroitu. Už v první polovině příštího roku se jim totiž otevře možnost platit daně skrze bitcoin, a to ve spolupráci s PayPalem.
Více na stránkách Cointelegraph.
El Salvador a Bhútán mají žně, držet bitcoiny se vyplatilo
Podobně jako firemní subjekty držící bitcoin si teď mnou ruce i státy, které šly tomuto odvětví naproti. Jako první nám jistě přijde přijde na jazyk El Salvador. Z této malé středoamerické zemičky si mnoho lidí dělalo srandu a skoro nikdo nevěřil v jejich experiment se zavedením bitcoinu jako oficiálním platidla. Salvador se ale nevzdal, přerod přežil a do bitcoinu i sám skrze těžbu a nákupy investoval. Celkem jich drží 12 568 a za tento a minulý týden vydělal kolem 100 milionů dolarů.
V zeleném je ale také třeba Bhútán, u kterého se potvrdilo vlastnictví bitcoinu. Země jej začala těžit již v roce 2019 a momentálně v něm drží přes 1 miliardu dolarů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Partnerem týdeníku je Coinwage
„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“