Drazí čtenáři, vítejte u dalšího vydání našeho již tradičního týdeníku, ve kterém vám přinášíme všechny důležité novinky z kryptoměnového světa. Minulý týden byl konečně v pozitivním duchu, neboť cena bitcoinu přesáhla 30 000 dolarů. Bylo to pravděpodobně způsobeno především optimismem ohledně možného budoucího schválení bitcoinového burzovně obchodovaného fondu, ale to rozhodně nebyla jediná dobrá zpráva. Pojďme se na to společně podívat.

Bitcoin se s cenou dostal znovu nad hranici 30 000 dolarů

Ti, kteří vyznávají technickou analýzu, jistě ví, že oblast rezistence oslabuje vždy, když se jí cena dotkne, nebo ji dokonce prorazí. Hranice 30 000 dolarů je velký cíl, na který bitcoin dosáhl již tento rok v dubnu, avšak bylo to pouze na pár dní, než cena znovu spadla.

V minulém týdnu nabral bitcoin sílu a nad tuto hladinu se znovu vyhoupl. Stalo se tak pár dní poté, co největší správce aktiv na světě BlackRock oznámil podání své žádosti o ETF na spotový bitcoin.

Další žádosti o bitcoinové ETF a první zapákované ETF na bitcoinové futures

Jeden vede a ostatní následují. V minulosti již bylo podobných žádostí mnoho, avšak žádná z nich neuspěla. Předchozí roky byly v tomto směru relativně klidné a žádná z investičních firem nečeřila vody. BlackRock je po dlouhé době prvním velikánem, který se snaží o získání povolení. Jak se dalo očekávat, do závěsu se hned přidaly další společnosti. Konkrétně se jedná o WisdomTree a Invesco.

To, že zatím nemáme spotové ETF na bitcoin rozhodně neznamená, že by neexistovaly jiné produkty. Ve Spojených státech amerických byl vůbec poprvé schválen zapákovaný ETF fond, který bude investovat do bitcoinových futures.

Více na Cointelegraph.

Bitcoin zvyšuje svoji dominanci nad 50 %

Jedním z nejvíce sledovaných ukazatelů v kryptoměnovém světě je tzv. dominance bitcoinu. Jde o naprosto jednoduchou metriku, která ukazuje, jak velké procent celkové tržní kapitalizace kryptoměn zabírá bitcoin.

coinmarketcap.com

V tuto chvíli se bitcoinová dominance drží nad 50 %, kam se dostala poprvé za dva roky. Pokud tento indikátor roste, znamená to, že je bitcoin výkonnější než zbytek trhu.

Více na Cointelegraph.

Coinbase vyhrává jeden ze soudních sporů

Coinbase je jedna z nejznámějších kryptoměnových směnáren/burz na světě. V minulém týdnu se stalo věc, kterou moc nevidíme – soud rozhodl ve prospěch této firmy. 

Jeden ze zákazníků se začal s Coinbase soudit kvůli tomu, že mu někdo ukradl prostředky z účtu. Poškozená strana se postupně odvolávala k soudům, zatímco Coinbase se snažila o rozhodčí řízení, které je podstatně mírnější, méně formální a neveřejné. Nejvyšší soud v tomto rozhodl ve prospěch Coinbase.

Více na cdr-news.

MicroStrategy je s bitcoinem znovu v zelených číslech

Každý býčí trh je něčím specifický. V tom minulém se Bitcoin dostal poprvé do hledáčku firem a států, které do něj začaly investovat. Jedním z největších proponentů a investorů byl Michael Saylor, který stojí v čele společnosti MicroStrategy. 

buybitcoinwordwide.com

Firma nakupovala ohromné objemy a dostala se na celých 140 000 jednotek s průměrnou cenou 29 803 dolarů za btc. S překlenutím hranice 30 000 se tak po dlouhé době přesunuli do zelených čísel.

Více na Cryptoslate.

Španělská banka Santander bude vzdělávat o Bitcoinu

Španělská banka Santander je největší bankovní institucí ve státě. Doposud byla vůči kryptoměnám spíše skeptická, ale to se pravděpodobně změní. Nově totiž poskytuje na svých webových stránkách sekci vzdělávání s názvem “Digital assets 101”, ve kterých chce vysvětlit základy, benefity a dopady této technologie.

Byla by to rozhodně pozitivní zpráva, neboť každá společnost podporující bitcoin znamená o jednoho případného “nepřítele” méně.

Více na Finbold.

Ripple získal licenci v Singapuru, která mu umožňuje stát se hlavním platebním procesorem

Ripple je ve Spojených státech amerických držen pod krkem. To však neznamená, že by se tímto způsobem choval celý svět. Tato kryptoměna, respektive firma stojící za vývojem, získala v Singapuru licenci. Ripple tak může fungovat jako jeden z hlavních platebních procesorů. Kromě jiného to samozřejmě umožní další provoz služeb týkajících se likvidity apod.

Více na The Block.

Binance je v Brazílii osočena z provozování ponziho schématu

Jako by toho Binance neměla málo. Hlava brazilské pobočky Binance byla vyzvána, aby svědčila před parlamentem kvůli podezření z provozování ponziho schématu. Podle mluvčího Binance bude společnost s tamními úřady spolupracovat. Samotný regulátor tvrdí, že k tomuto podezření zásadně přispěly spory Binance v ostatních státech.

Binance je v Brazílii již vyšetřována za údajné napomáhání občanům v obcházení zákazu obchodování kryptoměnových derivátů.

Více na Cointelegraph..

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage