Drazí čtenáři, vítejte u našeho pravidelného vydání týdeníku z krypto světa. V minulých dnech se odehrála spousta událostí, které jsme pro Vás v krátkosti zpracovali. Pojďme se na ně společně podívat.
Banky po celém světě budou mít možnost držet až 2 % kapitálu v kryptoměnách
V minulém týdnu rozhodla Banka pro mezinárodní platby (BIS) a Skupina guvernérů centrálních bank a vedoucích orgánů dohledu (GHOS) o tom, jaké množství finančních prostředků budou moct držet banky ve svých rezervách. Jakmile přijde tato novinka v platnost, budou mít banky možnost rozložit až 2 % svého kapitálu do kryptoměnových aktiv. Tento globální standard byl schválen 16. prosince a začne platit 1. ledna 2025.
“Nezajištěná kryptoaktiva a stablecoiny s neefektivními stabilizačními mechanismy budou podrobena velmi konzervativnímu zacházení. Tento standard poskytne robustní systém regulací pro banky s expozicí v kryptoaktivech, zároveň ale dovolí další inovaci s bezpečím finanční stability.”
V prohlášení je uvedeno, že doporučená hladina držených kryptoměn by měla být kolem 1 procenta, avšak maximum je nastavené až ke 2 procentům. Zatím se zdá, že se do tohoto limitu budou počítat čistě aktiva ve vlastnictví samotné banky, neboť o zákaznických účtech a finančních prostředcích není ani zmínka. Výjimka také pravděpodobně dopadne na kryptoměny použité k zajišťování derivátových obchodů
Celková částka by se měla odvozovat od Tier 1 kapitálu, který je složený ze splacených podílů za kmenové akcie, rezerv a například nerozděleného zisku.
Více na webových portálech Cointelegraph, Trustnodes a BIS.
Partner Gemini pod útokem – Uniklo 5,7 milionu emailů zákazníků
Pokud jste zákazník kryptoměnové burzy Gemini a v poslední době vám začalo na email chodit nějak podezřele hodně spamu, možná jste obětí nedávného úniku uživatelských dat.
Údajný “incident třetí strany” (slova samotné burzy) se stal 13. prosince. Hackeři celkově získali 5,7 milionů emailů a necelých telefonních čísel. Únik by se neměl týkat žádných skutečně osobních informací jako například jména, data narození apod.
Skupina stojící za útokem okamžitě začala s phishingovými útoky. Pokud máte tedy podezření, že by vaše emailová adresa mohla být jednou z ukradených, buďte speciálně obezřetní.
Oficiální prohlášení burzy Gemini si můžete prohlédnout zde.
Bývalý prezident USA Donald Trump vyprodal vlastní NFT kolekci
Prezidentské volby v USA jsou stále blíže a je jisté, že postupně ovládnou celý internetový prostor a média. V tuto chvíli je středem pozornosti bývalý prezident Spojených států amerických Donald Trump, který vytvořil svou vlastní NFT kolekci.
Celkově obsahovala sbírka 45 000 NFT tokenů. Uváděcí cena každého kousku byla stanovená na 99 amerických dolarů. Projekt byl spuštěný na blockchainu Polygon.
Ačkoliv se celá záležitost brala spíše za vtip, je třeba uznat, že dopadla velice dobře – celá kolekce se vyprodala během několika hodin po uvedení na trh. Podle dat OpenSea se během této doby zvedl objem transakcí až na 785 tisíc dolarů.
Společně s úspěchem primárního trhu ožil i trh sekundární. Cena některých tokenů se z původních 99 dolarů vyšplhala přes 7 000 dolarů. Například obrázek Donalda Trumpa ve vánoční čepici byl odkoupen za 6 ETH, což bylo v době obchodu zhruba 7 200 dolarů.
Svou vlastní kolekci plánuje i Melanie Trump, žena bývalého prezidenta.
Více o této zprávě na stránkách The Block.
Nigérie jde se svými zákony naproti adopci Bitcoinu a jiných kryptoměn
Kryptoměnová adopce mírumilovně prostupuje světem a mění ho. Je to zhruba 24 měsíců od toho, co bylo v Nigérii zakázáno podnikání všem subjektům, jejichž business byl zaměřený na kryptoměny. I přes tento zákaz adopce mezi obyvatelstvem rostla.
Minulý týden udělala tamní vláda obrat o 180 stupňů – Bitcoin a ostatní kryptoměny budou uznány jako legitimní investiční nástroje.
Více na stránkách Cointelegraph.
PayPal začne spolupracovat s peněženkou MetaMask
Celosvětově oblíbená ethereová peněženka MetaMask začne spolupracovat se společností PayPal. Cílem by mělo být umožnění okamžitého nákupu etheru přímo z prostředí peněženky. Prozatím je tato funkce otevřena pouze některým uživatelům ve Spojených státech amerických, nicméně postupně se možnost uvolní širšímu publiku.
Více na webovém portálu Coinspeaker.