Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás připravili řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Ze všeho nejdříve se podíváme na novinky z Evropské unie, která podle všeho plánuje zakázat všechny anonymní coiny a peněženky. Dále si něco řekneme ke světoznámé Berkshire Hathaway, u které se spekuluje o nákupech bitcoinu. V neposlední řadě pak rozebereme trumpův memecoin, který mu začíná dělat problémy. Můžeme se na to vrhnout.
Evropa zakáže privacy coiny a anonymní peněženky od roku 2027
Kdo se tomu vlastně může divit? Evropská unie již dlouhou dobu žije především z přehnané byrokracie a kontroly. Oko Saurona se znovu dívá směrem na kryptoměny, avšak tentokrát jde opravdu do tuhého. Evropa chce totiž zakázat anonymní coiny a peněženky.
Celý plán se má naplnit do roku 2027. Toto rozhodnutí vyplývá z nových pravidel proti praní špinavých peněz, která se mají zaměřovat na poskytovatele služeb a anonymitu tokenů. Podle nové regulace AMLR budou mít finanční instituce, úvěrové instituce a poskytovatelé kryptoměnových služeb (CASP) zakázáno provozovat anonymní účty nebo zpracovávat kryptoměny jako Monero nebo Zcash.
I když tedy nejde přímo o postihování držby těchto coinů, je to stále problém. Přerušení prodeje anonymních coinů fakticky zabije jejich oficiální trh v Evropě, a bude tak nutné využívat DeFi služby, ke kterým ale většina lidí žádný velký vztah nemá.
Pokud se pak oprostíme od trhu jako takového, jde prostě o další uzmutí svobody kvůli úředníkům s božskými komplexy, což je vždy špatná zpráva.
Více na stránkách Cointelegraph.
Je možné, že bude Berkshire Hathaway nakupovat bitcoin?
Berkshire Hathaway je legendární investiční firma, kterou až do nedávna spravovala dvojice es Charlie Munger a Warren Buffett. Do budoucna ale bude u kormidla Greg Abel, který by mohl zavedený kurz změnit. Společnost momentálně disponuje hotovostí ve výši 347 miliard dolarů a začíná se spekulovat o potenciálních nákupech bitcoinu.
Pro teď má Berkshire nepřímou expozici do bitcoinu skrze firmy, které tuto kryptoměnu drží napřímo. Je mezi nimi třeba Nu Holdings nebo Jefferies Financial Group. Kdyby se snad Berkshire rozhodla do kryptoměnových investic skutečně vstoupit, mohli by nakoupit až 18 procent celkových zásob bitcoinu.
Více na stránkách Cointelegraph.
VanEck požádal o založení prvního BNB ETF fondu
Na cestě je možná burzovně obchodovaný ETF fond, který by investoval do Binance coinu. Svůj původ nachází ve firmě VanEck, která o jeho schválení požádala. ETF fond by mohl kromě investic svůj držený BNB coin také stakovat a přinést tak další zisky.
Více na stránkách Cointelegraph.
GrayScale spouští fond investující do firem adoptujících bitcoin
Zatímco jedni se snaží přinést nové produkty na spotových aktivech, jiní tvoří fondy tak trochu oklikou. GrayScale, jedna z největších správcovských firem na světě, založila nový fond, jehož cílem je investovat do firem adoptujících bitcoin. Kapitál se bude rozprostírat do sedmi různých sektorů jako těžební průmysl, automobilky, ale také třeba energetika.
Fond jednoznačně reflektuje rostoucí firemní trendy, ve kterých chtějí firmy ochránit své úspory skrze aktivum s klesající inflací, jakým je právě třeba bitcoin. V následujících letech může tato snaha vytvořit vcelku hezký vzestupný tlak na cenu.
Více na stránkách Cointelegraph.
Na Maledivách vznikne kryptoměnové centrum za 9 miliard
V hlavní městě Malediv vznikne kryptoměnový hub, do kterého bude investováno v přepočtu 9 miliard dolarů. Investorem je dubajská rodinná kancelář. Cílem je hlavně snížit závislost regionu na turismu a rybolovu. Zároveň si Maledivy přejí přitažení zahraničních investic a zvýšení nabídky pracovních pozic.
Více na stránkách Cointelegraph.
Profituje Donald Trump ze svého vlastního memecoinu? Sám dává protichůdná tvrzení
Donald Trump občas plácá páté přes deváté. Nedávno se třeba zamotal do problémů s jeho vlastní memecoinem TRUMP, který uvedl na trhu v lednu. V rozhovoru ze 4. května Donald Trump prohlásil, že ze svého projektu nijak neprofituje. Když se ho ale obecenstvo zeptalo na nerealizované zisky, přiznal, že se vlastně ještě nedíval.
I když token v lednu klesl, nedávno se jeho cena zase vyhoupnula. Doposud je 80 procent celých zásob v rukách trumpových subjektů, které dosud vygenerovaly alespoň 350 milionů dolarů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Severní Karolína pouští zákon o kryptoměnových rezervách do dalšího kola
Pojďme teď v krátkosti shrnout vývoj kryptoměnových rezerv v USA. V Severní Karolíně se zákon známý jako Digital Assets Investment Act dostal do sněmovny, kterou prošel s krásnou podporou 71 ku 44 hlasům. Zákon bude dále mířit do státního senátu.
Více na stránkách Cointelegraph.
Florida zatrhnula zákon o rezervách, senátorka v Arizoně zákon vetuje
Další stát, který zažil nějaký vývoj z hlediska bitcoinových rezerv, je Florida. V té to bohužel nedopadlo nijak dobře, neboť jej vláda stáhla. Za toto rozhodnutí můžou dle zdrojů hlavně obavy z potenciálních finančních rizik a neshody plynoucí z regulace, která by mohla významně změnit stabilitu a užití státního rozpočtu.
V podstatě podobný osud zažil zákon i v Arizoně. O tom jsme psali hned několikrát. To vypadalo opravdu dobře, avšak nakonec se vše zaseklo u státní guvernérky Katie Hobbsové. Ta využila svou pravomoc a zákon vetovala. Bitcoinoví podporovatelé již vyjádřili svou nespokojenost a zklamání. Pozitivní je alespoň to, že guvernérka plánuje legislativní návrh znovu zvážit v další sezoně.
Více na stránkách Cointelegraph.
ETF fondy v Americe koupily 6krát více bitcoinu než bylo vytěženo
Bitcoinové ETF fondy jsou algoritmicky řízené, díky čemuž v podstatě neznají limit na své nákupy. Jen minulý týden nakoupily neuvěřitelných 18 644 bitcoinů, což je objem téměř 6krát vyšší než kolik za stejnou dobu vyprodukovali těžaři.
Více na stránkách Cointelegraph.
Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“