Vítáme vás u našeho dalšího vydání Fintree kryptoměnového týdeníku. Za minulý týden se odehrálo mnoho zajímavých událostí, které si v dnešním vydání rozebereme.

Instagram oznamuje plány o spuštění vlastního tržiště s NFT tokeny

Sociální sítě jsou uprostřed turbulentních dob. Asi největší změnou byl nedávný nákup Twitteru vizionářem Elonem Muskem. Dnešní novinka je však o Instagramu, který do svých služeb konečně zapojuje celé nové tržiště zaměřené na NFT tokeny.

O vývoji se ví již relativně dlouho. Meta na tržišti pro své sociální sítě pracuje už řadu týdnů. Samotná NFT kampaň začala v srpnu. Tehdy Meta pustila NFT vylepšení do 100 zemí po celém světě, avšak jednalo se pouze o možnost NFT tokeny ukázat. Podporu tehdy získala řada peněženek a blockchainů, mezi kterými byla například peněženka MetaMask či Trust Wallet a blockchain Ethereum, Polygon a Flow. Teď přichází další vylepšení.

Instagram ve své zprávě speciálně zmiňuje, že se chce soustředit i na NFT v podobě videa a na podporu blockchainu Solana a peněženky Phantom. To důležitější jsou ale samotné funkce – mintování NFT tokenů (v podstatě jejich tvorba), následné zalistování a prodej. Pro uživatele by se tak měla otevřít spousta nových možností, jak platformu Instagram využívat. Stejně tak bude prostor pro novou formu monetizace účtů, protože tvůrci obsahu budou moci NFT tokeny prodávat a fanoušci tak dostanou šanci svá oblíbená jména sponzorovat.
“Tento krok reprezentuje důležitý milník v evoluci Instagramu a již existující funkcionality v NFT prostoru. Je to přirozený krok, který přiblíží Web3 mainstreamovému publiku,” řekl jeden ze zakladatelů Polygonu Sandeep Nailwal.

Zdroj: about.fb.com

Z pohledu nákladovosti prodeje se zdá, že chce Meta udělat vše nejsnazší a zdarma. Tedy prozatím. Alespoň do roku 2024 si Meta nechce nic účtovat za propagaci NFT tokenů, ale ani za jejich prodej. Nicméně zmiňují, že právě nákup NFT tokenů přes platformu Instagram na zařízeních s operačním systémem Android i iOS by mohl být zatížený poplatky. Meta chce také tvůrcům odpustit gas fees (poplatky kryptoměnové síti) při spuštění vylepšení. Poslední věcí v tomto směru by měla být možnost zvolit procenta royalty odměny na rozmezí od 5 % do 25 % (tato procenta jdou tvůrci za každý obchod na sekundárním trhu).

V tuto chvíli je nová funkce Instagramu zpřístupněna pouze pro několik vybraných tvůrců ze Spojených států amerických, ale do budoucna by měla být otevřená všem uživatelům sítě.

Bude Binance kupovat svou vlastní banku?

Největší burza na světě zvažuje nákup své vlastní bankovní instituce. 2. listopadu to zmínil CEO společnosti Changpeng Zhao. Dle jeho slov by chtěl tímto krokem překlenout propast mezi světem tradičních financí a kryptoměnami.

Prozatím nebyla uvedena žádná jména, ale potenciálním cílem by mohlo být více subjektů.
Zhao se k možnému nákupu vyjádřil pro bitcoinist.com takto: “Existují lidé, kteří drží specifické typy lokálních licencí, tradiční finanční instituce, zprostředkovatelé plateb, ale také samotné bankovní domy. Prozatím jsme ale otevřeni všem těmto možnostem.”

Pokud by se tak skutečně stalo, byl by to další krok v akviziční strategii Binance. Jejich cílem je v roce 2022 investovat 1 miliardu dolarů. Koneckonců, společnost podpořila Elona Muska v nákupu Twitteru investicí 500 milionů dolarů za podíl na sociální síti. Kromě tohoto obchodu už Binance investovala v roce 2022 celých 325 milionů do celkově 67 projektů. Jen 200 milionovou investici spolkla firma Forbes. Je tak klidně možné, že se celková investovaná částka navýší. Pro porovnání – v roce 2021 Binance investovala “pouze” 140 milionů dolarů.

Dále Changpeng Zhao řekl pro Bloomberg: “V posledních měsících jsme prohlédli mnoho tradičních úvěrových institucí, protože u nich se většinou objevuje problém, kterému se chceme vyhnout. Většina z nich dělá jedinou věc – vezmou peníze zákazníků a půjčí je někomu jinému. V tomto prostředí je těžké najít nějakou větší vnitřní hodnotu. Položme si otázku – co v takovém případě vlastně akvizice přinese? My chceme vidět skutečné produkty, které lidem přinášejí nějaký užitek.”

Jak celá situace dopadne? To je v tuto chvíli ve hvězdách. Binance může klidně celý nápad s nákupem bankovní instituce smést ze stolu, a místo toho se soustředit na odvětví DeFi a NFT tokeny. Kromě toho teď Binance trápí nedávný hack platformy a jejich nativního coinu BNB, ve kterém se ztratilo celkově 568 milionů dolarů. Dle zprávy je ale situace pod kontrolou a prostředky zákazníků jsou v bezpečí.

Zdroj: Bloomberg a Coindesk

Čtyřdenní konference Solana Breakpoint přinesla několik žhavých novinek

Od 4. listopadu do 7. listopadu trvala konference Solana Breakpoint v Lisabonu. Expo se konalo ve čtyřech sálech. V jeden moment bylo v jedné jediné hale až 13 000 lidí, přičemž událost probíhala ve všech sálech najednou. 

Akce má za úkol představit zásadní novinky spojené s tímto blockchainem. Popíšeme vám zde dvě, které se zdají být tím nejzajímavějším z celého expa.

Solana bude mít vlastní smartphone s integrovanou hardwarovou peněženkou

elefon rozhodně nebude napojený na kryptoměnový svět pouze svým jménem. Měl by ve výsledku sloužit jako hardwarová peněženka. Tím pádem bude možné uchovávat privátní klíče na zařízení bezpečně a bez rizika úniku. 

Nový smartphone ponese jméno Solana Saga. Mělo by jít o vcelku výkonné zařízení – procesor Snapdragon 8+ Gen 1, OLED displej s obnovovací frekvencí 120 Hz, baterie s kapacitou 4100 mAh, duální zadní kamera (jedna z čoček bude ultrawide) a voděodolnost IP68.

Už v minulosti se podobný tým konstruktérů pokoušel o vytvoření vlastního mobilního zařízení se jménem Essential Phone, avšak telefon se stal propadákem. 

V tuto chvíli je možné vytvořit předobjednávku za 100 dolarů, která je vratná. Kdy bude telefon skutečně v prodeji se zatím neví, počítá se ale s rokem 2023.

Google Cloud bude validátorem a nodou blockchainu Solana

Největší ohlasy přinesla zpráva, že se Google Cloud stane validátorem blockchainu Solana. Tým Google Cloudu v tuto chvíli připravuje možnost, aby mohl každý uživatel služby spustit svou vlastní nodu a ověřovat tak transakce v blockchainu.

Dalším vylepšením by pak mělo být přenesení dat ze Solany do datacenter BigQuery. To by mělo usnadnit práci vývojářů a ulehčit přístup k historickým údajům.

Je zde však otázka – přenesení ověřování transakcí na Cloud zní krásně, ale neruší to ve výsledku smysl decentralizace kryptoměn? Jaký má smysl mít decentralizovanou technologie uloženou na “jednom” místě? Asi jako kdyby si všichni vlastníci node Bitcoinu řekli, že své malé počítače uloží v jednom velkém skladišti. Každý má sice zařízení se svým jménem, ale decentralizace právě spadla na nulu.

Zdroj: Cointelegraph

Doufáme, že se vám dnešní týdeník líbil. Budeme se na vás těšit další středu s novou náloží novinek z kryptoměnového světa.

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!