Na výběr peněz z bankomatu bez použití fyzické platební karty díky NFC čipům jsme si již zvykli. Česká spořitelna však šla ještě dále, když 17. června 2022 spustila pro své klienty výběry z bankomatu naskenováním QR kódu. Tuto novinku představila jako první banka na českém trhu. 

Celá technologie se opírá o vlastní aplikace České spořitelny George, respektive George klíč. Nejprve si klient v aplikaci George ve funkcích zvolí možnost QR výběr z bankomatu, zadá požadovanou částku a potvrdí výběr přes aplikaci George klíč.

Od chvíle potvrzení pak běží patnáctiminutová lhůta pro možnost výběru, kdy stačí QR kód naskenovat a odebrat si peníze. Není tak nutné mít u sebe fyzickou kartu či si pamatovat PIN. Pokud se do 15 minut nepodaří výběr uskutečnit, požadavek se automaticky zruší.

Zdroj: vlastní

Tímto procesem je možné urychlit čas strávený u bankomatu například tak, že si klient výběr před chystá již při cestě k bankomatu. Zároveň je tento způsob i hygieničtější, protože není vůbec potřeba se dotknout bankomatu. 

„Jednoduchý, rychlý a bezpečný výběr hotovosti pomocí QR kódu umožňujeme jako první banka v Česku. Vše probíhá bez jakéhokoli doteku bankomatu a lze ho snadno provést na všech našich 1438 strojích, které umožňují výběr hotovosti. Stačí mít na svém telefonu nainstalovanou mobilní aplikaci George a vše bezpečně potvrdit George klíči,” říká David Novotný, který má v České spořitelně bankomatovou síť na starost a doplňuje: „QR výběr mohou využívat všichni uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem iOS, nyní postupně spouštíme výběr pomocí QR kódu i pro uživatele telefonů s operačním systémem Android.“

„QR kódy již několik let naši klienti využívají při zadávání platebních transakcí v mobilním bankovnictví George a jejich obliba postupně roste. V současnosti je již pětina ze všech transakcí zadaných z mobilu odeslána právě pomocí QR kódů. Věříme, že se tak klientům bude líbit i výběr hotovosti právě pomocí těchto kódů,” říká Jan Hailich, šéf platebních řešení v České spořitelně.

Denní limit pro tento typ výběru z bankomatu je od České spořitelny nastavený na 10 000 Kč. Minimální částka, kterou je možné si vybrat je 200 Kč a požadovaná částka musí být složitelná z bankovek v hodnotě 200, 500, 1000 nebo 2000 Kč. 

Funkce byla nejprve spuštěná pouze pro uživatele operačního systému iOS, nicméně je již dostupná také pro operační systém Android. 

Česká Spořitelna také jako první tuzemská banka nabídla jednorázovou virtuální kartu. Jde tedy vidět, že bance na inovacích záleží.

Výhody QR řešení:

  • Rychlost: Vybrání peněz z bankomatu pomocí QR kódu je mnohem rychlejší a pohodlnější než pomocí klasické bankovní karty.
  • Bezkontaktnost: Zvláště v době pandemie je toto velmi výhodné, protože minimalizuje možnost přenosu virů a bakterií.
  • Flexibilita: Můžete vybírat peníze z bankomatu bez fyzické bankovní karty, a tak se nemusíte obávat ztráty karty nebo krádeže.
  • Bezpečnost: Použití QR kódu může být mnohem bezpečnější než použití klasické bankovní karty, protože kód je generován dynamicky a závisí na několika faktorech, jako jsou například datum a čas, což minimalizuje možnost podvodů.
  • Snadnost použití: Použití QR kódu je velmi jednoduché a intuitivní, a tak může být snadno používán lidmi všech věkových kategorií.

Zdroj: vlastní + Česká Spořitelna

Avatar Autor
Ondřej Nohel

Nadšenec do technologií, financí, produktivity a sportu. Nejlépe v jejich jednotlivých kombinacích.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!