Digitální banka Revolut zažila v roce 2024 rekordní růst. Zisk firmy vzrostl o 149 %, počet klientů celosvětově překročil 52 milionů a v České republice si Revolut otevřelo už přes milion lidí.
Za tímto úspěchem se ale objevuje i stinná stránka. Revolut se podle exekutorů a inkasních agentur stal nástrojem, který někteří dlužníci využívají ke skrývání peněz před věřiteli. Kvůli tomu, že firma působí v Česku na základě licence z Litvy, mají české úřady jen omezenou možnost účty jeho klientů zablokovat.
Revolut tak dnes v Česku symbolizuje nejen moderní finanční služby, ale i nové výzvy pro vymahatelnost práva.
Růst zisků, klientů i transakcí
Revolut vykázal za rok 2024 silná finanční čísla:
- Příjmy vzrostly o 72 % na 4 miliardy dolarů,
- Zisk před zdaněním stoupl o 149 % na 1,4 miliardy dolarů,
- Čistý zisk dosáhl 1 miliardy dolarů,
- Zisková marže se zvýšila na 26 %.
Celosvětově má společnost 52,5 milionu klientů a jeho ambicí je do několika let překonat hranici 100 milionů uživatelů ve 100 zemích. Velkou roli v růstu sehrál rozvoj nových služeb jako jsou investice, spoření, možnost obchodování s kryptoměnami nebo spuštění eSIM. Revolut tak navázal na úspěšný rok 2023.
V Česku Revolut přidal v roce 2024 více než 350 tisíc nových uživatelů a stal se podle svých slov druhou nejstahovanější bankovní aplikací na trhu, hned za Moneta Money Bank. Češi také začali platformu více využívat pro běžné platby, přičemž 58 % transakcí bylo provedeno na domácím trhu.
Skrývání peněz před exekutory
S rychlým růstem Revolutu v Česku se však začínají objevovat i méně viditelné problémy. Podle Asociace inkasních agentur a Exekutorské komory ČR je Revolut nejčastější platformou, kterou dlužníci využívají k ukrytí finančních prostředků před exekucemi a insolvencemi.
Hlavní výhodou pro dlužníky je fakt, že firma podniká v Česku na základě tzv. jednotné licence z Litvy, což znamená, že české úřady mají velmi omezenou možnost přímého zásahu na účty vedené u této banky. Pokud exekutor zjistí, že dlužník používá Revolut, musí věřitel většinou zahájit exekuční řízení v Litvě – což je administrativně a finančně náročné. Proto se takové postupy vyplatí jen při vymáhání vyšších částek.
Podle odborníků tak původem britská firma – vedle jiných platforem jako Wise či N26 – představuje reálnou výzvu pro vymahatelnost práva v oblasti exekucí.
Revolut reaguje tvrzením, že v případech podezření na nezákonné jednání spolupracuje s úřady a má nastavené přísné interní postupy pro prevenci podvodů a praní špinavých peněz.
Co čeká Revolut dál?
Kromě růstu v oblasti každodenního bankovnictví plánuje firma v Evropě a později i v Česku spustit nové produkty, jako jsou hypotéky, spotřebitelské úvěry a kreditní karty. Cíl firmy je jasný: stát se plnohodnotnou alternativou k tradičním bankám nejen v platebních službách, ale i v oblasti financování a investic.
Přesto Revolut bude muset čelit nejen silné konkurenci, ale i narůstajícím regulatorním tlakům, zejména v otázkách správy rizik a compliance v jednotlivých zemích, kde působí.
Revolut v roce 2024 ukázal, že dokáže růst v globálním měřítku i na relativně nasycených trzích jako je Česko. Jeho úspěch však zároveň odhalil slabiny současného systému regulace digitálních bank, kterých mohou někteří klienti zneužívat. Budoucí expanze Revolutu tak bude muset stát nejen na technologických inovacích, ale i na budování důvěry a odpovědném přístupu ke správě klientských financí.