Bezpečnější nájemní bydlení pod záštitou jedné z největších pojišťoven, které na českém trhu existují. To nyní svým klientům nabízí insurtech platforma Flatform zakladatelů Radka Musila (Fundlift, Rockaway, Mailstep, Forbes 30 pod 30) a investora Michala Dědka, kteří uzavřeli spolupráci s ČSOB Pojišťovnou. Flatform poskytuje nájemcům i pronajímatelům nový typ služby, která odmítá tradiční hotovost a na jejím místě garantuje krytí vzniklých škod a chybějících nájmů, nově právě i s pomocí pojištění od ČSOB Pojišťovny. Zároveň digitalizuje nepříjemnou byrokracii a majitelům bytů umožňuje přehledný výběr prověřených nájemníků. 

„Spolupráce s pojišťovnou je pro Flatform dalším důležitým krokem ke zlepšení škálovatelnosti našeho řešení. V očích především větších institucionálních klientů určitým způsobem zvyšuje kredibilitu našeho projektu, zároveň pro nás znamená, že část protiplnění za nájemce, které bychom bývali hradili sami, bude kryto pojištěním. Součástí pojištění je i produkt pojištění občanské odpovědnosti nájemců – produkt je přidanou hodnotou pro všechny strany,“ říká Radek Musil, zakladatel Flatform. 

Automatické pojištění bez navýšení poplatku

Všichni nájemci, kteří s Flatform spolupracují, jsou automaticky pojištění. Flatform dosud hradil vzniklé škody až do výše tří nájmů tzv. z vlastní kapsy, v krytí chybějícího nájmu pojišťovna nyní pomůže v případech, kdy nájemce přijde o zaměstnání. Díky produktu pojištění občanské odpovědnosti jsou zároveň kryty škody v bytě, a to až do úrovně 2 milionů Kč. „Od samotného začátku jsme službu stavěli tak, aby majitelé bytů mohli v klidu spát i bez hotovostní kauce pod polštářem,“ dodává Musil.

Flatform zbavuje celý proces nutnosti pracovat s hotovostí. Nájemce na začátku uhradí jednorázově desetinu měsíčního nájmu, přičemž minimální limit činí 3 500 korun. Po dobu nájemního vztahu pak platí jedno procento z měsíčního nájmu, minimálně 250 korun. Nemusí už tak dávat obálku s hotovostí někomu, koho nezná.

Majiteli bytu se stačí registrovat a nahrát svůj byt do systému. Zájemci se poté o byty skrze systém přihlašují a majitel si z nich může vybírat vhodné kandidáty. Předností je také digitalizace všech smluv a předávacího protokolu. Pronajímatel může službu využívat bez poplatků.

Digitalizace insurtechů a pojišťoven

V zahraničí je spolupráce mezi insurtechy a pojišťovnami čím dál více rozšířená. Insurtechy se svými inovativními technologickými řešeními často působí jako katalyzátory digitalizace a modernizace tradičních pojišťovacích procesů. Například v USA a Evropě insurtechy spolupracují s pojišťovnami na vývoji pokročilých analytických nástrojů pro lepší hodnocení rizik a individualizované cenotvorby. 

Z perspektivy ČSOB Pojišťovny je spolupráce s Flatform formou podpory rozšiřujícího se segmentu fintech a insurtech produktů, které mají potenciál obohatit trh. „Spolupráci s Flatform jsme zahájili proto, že  tento inovativní produkt vhodně doplňuje skupinu produktových řešení, která v oblasti bydlení již dnes poskytujeme našim klientům, a cílí na aktuálně tvořící se skupinu nových zákazníků hledajících neotřelá řešení, která splní jejich potřeby,“ říká Marek Cach, člen představenstva odpovědný za divizi životního a neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny

Avatar Autor
Ondřej Mikulčík

Věnuje se trendu digitální ekonomiky. Zvyšuje povědomí o FinTechu, kryptoměnách a blockchainu. Živí se jako FinTech projektový manažer v Asociaci CTIT.