V létě plánuje více než polovina Čechů vyrazit na dovolenou do zahraničí, především do Chorvatska, vyplývá z nové studie společnosti Visa. Na své nejdelší dovolené plánuje více než 43 % Čechů utratit mezi 5 001 – 20 000 Kč, přičemž čtyři pětiny budou platit kartou nebo chytrým zařízením. Čtvrtina Čechů plánuje platit mobilem.

Jak ukazuje nejnovější studie Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2024, význam digitálních plateb mezi spotřebiteli ve střední a východní Evropě roste. Respondenti z tohoto regionu stále častěji v dovolenkové destinaci využívají digitální platby, přičemž kartou, chytrým telefonem a chytrými hodinkami platí 4/5 turistů (oproti 77 % v roce 2023). Cestovatelé z Česka tento trend s 81 % ještě o něco převyšují. O malinko nadšenější jsou do digitálních plateb už jenom Maďaři (84 %) a Rumuni (83 %).

Společnost Visa neustále inovuje, aby nové a budoucí platební metody a kanály byly lepší a dostupnější pro všechny, což zajišťuje rychlé, pohodlné a bezpečné platby v zahraničí stejně jako doma. Stejně tak cestovatelé ze všech dotazovaných zemí střední a východní Evropy vnímají výhody jejich použití – zejména pohodlí (61 %), rychlost (55 %) a nulové riziko ztráty hotovosti (54 %).

Zejména mladí Češi oceňují mobilní platby, přičemž třetina respondentů ve věku 18-25 let plánuje platit chytrým telefonem nebo hodinkami. U věkové kategorie 26-34 let chce na dovolené platit výhradně tímto způsobem dokonce až 35 % dotázaných.

„Jak ukazuje naše studie, naše chytré telefony a chytré hodinky používáme každý den k platbám i za hranicemi naší země. Mobilní peněženky, které jsou obzvláště populární mezi mladými cestovateli, se opírají o systémy a technologie Visa. Díky tomu jsou údaje o kartě nahrazeny jedinečnou sadou čísel prostřednictvím technologie zvané tokenizace, která poskytuje další vrstvu zabezpečení,“ říká Petr Polák, country manažer Visa pro Českou republiku.

Většina obyvatel střední a východní Evropy, kteří plánují letos dovolenou v zahraničí, se rozhoduje o platební metodě ještě před odjezdem (75 %). Pokud cestují do země s jinou měnou, až 53 % plánuje použít stejnou kartu, jakou používají doma. Více jak polovina respondentů z Česka (56 %) použije stejnou platební metodu, kterou používá i doma. 6 z 10 českých cestovatelů, kteří v zahraničí platí kartou, se rozhodne pro kartu propojenou s multi měnovým účtem.

„Naše průzkumy ukazují, že Češi nejčastěji platí kartou nebo chytrým telefonem v restauracích, obchodech s potravinami a muzeích. Ať už s fyzickou nebo digitalizovanou kartou Visa si mohou být bez ohledu na místo jistí, že jsou chráněni před podvody, ztrátou nebo krádeží karty, protože Visa jim poskytuje klid a možnost získat peníze zpět, pokud se něco pokazí,“ dodává Petr Polák.

Tento rok se více než polovina Čechů chystá strávit dovolenou v zahraničí, přičemž většina z nich zamíří do Evropy. Respondenti chtějí navštívit zejména Chorvatsko, Itálii a Slovensko. Mimo náš kontinent plánují cestovat do Egypta nebo Tuniska. Průměrně stráví Češi na dovolené 8 dní, věnují se relaxaci (69 %) a prohlídkám památek (49 %). Ve srovnání s rokem 2023 výrazně poklesl počet lidí, pro které by inflace a rostoucí životní náklady byly překážkou v uskutečnění cesty (20 %). Navíc každý druhý Čech deklaruje, že pojede na dovolenou dokonce dvakrát až třikrát, většina cest se uskuteční v sezóně, kdy je možnost čerpat dovolenou (40 %).

Nadpoloviční většina Čechů plánuje tento rok vyrazit na dovolenou samostatně. Podle průzkumu Visa budou Češi online kupovat nejčastěji služby jako ubytování (65 %) nebo dopravu (36 %). Pro obě tyto služby se nejčastěji používanou platební metodou ukázala být platební karta. 

Až 2/5 cest plánují Češi podniknout prostřednictvím zájezdů s cestovní kanceláří, přičemž čtvrtina takových cest bude zakoupeno online prostřednictvím webových stránek cestovních kanceláří, 45 % prostřednictvím agregátorů a 31 % v kamenných prodejnách. Stejně jako u nezávislých cest je i u zájezdů nejčastěji uváděnou platební metodou platební karta při online nákupu.

Studie Visa také ukazuje, že zejména mladá generace Čechů, která tráví značnou část dne online, nejčastěji rezervuje dovolenou online (90 %) a preferuje digitální platby (82 %).

Češi plánují utratit průměrně kolem 22 100 Kč na osobu za nejdelší plánovanou cestu do zahraničí. Až 43 % z nich cílí na výdaje mezi 5 001 – 20 000 Kč na osobu a 6 % neví přesně, kolik za dovolenou utratí. Díky technologiím Visa mohou cestovatelé pohodlně platit za tyto radosti v milionech míst po celém světě, ve více než 180 měnách.

Držitelé prémiových a firemních karet Visa mohou využívat FastTrack na Letišti Václava Havla v Praze, kde je k dispozici občerstvení, WIFI a prostory pro obchodní jednání. Je zde navíc možné využít 12% slevu na parkování. Program Visa Benefit nabízí různé výhody a slevy i mimo letní sezónu, a to nejen pro držitele karet, ale i pro jejich blízké. Podrobnosti o nabídce jsou dostupné zde

O společnosti Visa 

Visa je jedním ze světových lídrů v oblasti digitálních plateb zpracovávající transakce mezi spotřebiteli, obchodníky, finančními institucemi a vládním sektorem ve více než 200 zemích. Naším posláním je propojit svět prostřednictvím inovativní, spolehlivé a bezpečné platební sítě, umožňující jednotlivcům, podnikům a ekonomikám prosperovat. Ve Visa věříme, že inkluzivní ekonomika propojující každého odkudkoli je přínosem všem a zaručuje budoucnost pohybu peněz. Více se dozvíte na Visa.cz.  

O průzkumu placení dovolené v zahraničí

Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2024. Provedené GFK Polonia – a NIQ Company v dubnu 2024 o celkové velikosti 1000 respondentů ve věku 18-65 let.

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.