Drazí čtenáři, vítejte u našeho dalšího vydání týdeníku ze světa kryptoměn. Ačkoliv byl minulý týden relativně klidnější, máme pro Vás několik novinek, které stojí za zmínku. Pojďme se na ně společně podívat.
Investiční banka Morgan Stanley drží bitcoin
Bitcoin a ostatní kryptoměny jsou relativně mladým odvětvím, které už si ale za posledních 14 let stihlo udělat opravdu ohromné jméno. Není se tak čemu divit, když do rozjetého vlaku začínají naskakovat i naprosto tradiční a vesměs velmi konzervativní společnosti.
Morgan Stanley je jednou z největších investičních bank na světě. Pravidelně se drží na vrchních příčkách prestižních žebříčků. V nedávno zveřejněné zprávě jeden z jejich fondů (Europe Opportunity Fund) oznámil pozici v produktu GBT – Fond nakupující spotový bitcoin, který je pod správou firmy Grayscale.
Je nutno říct, že celková investovaná částka není nijak převratná. Jedná se o pouhých 3,6 milionu dolarů. V porovnání s celkovými aktivy společnosti, které sahají až k 3,5 bilionu dolarů, je to jen kapka v oceánu.
Přesně takto ale začínají velké změny a nebylo by žádným překvapením, kdyby se bitcoin dostal alespoň v drobné alokaci do ostatních fondů. Tento krok podporují i akademické studie, ve kterých vychází 1% alokace do bitcoinu jako způsob, jak vylepšit výnosnost portfolia v poměru k riziku.
Více na portálu Trustnodes
Blackrock přidává bitcoin do fondu Global Allocation Fund.
S adopcí bitcoinu ještě nekončíme. Společnost Blackrock jistě znají všichni, kdo se pohybují ve světě investic – jedná se o největší investiční společnost na světě. I kdyby vám jméno nic neříkalo, možná poznáte jejich fondy iShares.
Společnost oznámila zařazení bitcoinu do Global Allocation Fund. Celková hodnota fondu je kolem 15 miliard dolarů.
Zdroj: Blackrock
Je to v zásadě pozitivní zpráva s jedním jediným šrámem – expozice do bitcoinu bude ve formě futures.
Více na portálu Finance Feeds.
Výplata prostředků z burzy Mt. Gox odložena o dva měsíce
Mt. Gox byla událost, která se zapsala do historie kryptoměn. Hack burzy převrátil kryptoměnový svět na hlavu a v mnoha lidech zanechal velice hořkou stopu (podobně jako firma FTX).
V roce 2014 burza zprostředkovávala přes 70 % veškerých obchodů s bitcoiny na světě. Pak se v jeden den vše otočilo. Burza se dostala pod útok hackerů. Výsledkem bylo, že uživatelé přišli o stovky tisíc bitcoinů a dodnes čekají na vrácení svých prostředků. Celkově se počet ztracených jednotek vyšplhal na 650 až 850 tisíc.
Lidé, kterých se hack týkal, by měli postupně dostávat své prostředky zpět v několika vlnách. 6. ledna bylo bohužel oznámeno, že se první platby odkládají o další dva měsíce.
Důvod zatím není známý, ale odhaduje se, že by to mohlo být způsobené odchodem burzy Kraken z trhu v Japonsku. Ta byla pro mnoho uživatelů cílovým místem pro výplatu prostředků. V poslední době se nicméně objevila řada chyb v zadávání potřebných údajů. Nové dva měsíce by měly poskytnout uživatelům čas pro zadání nového účtu, kam budou ztracené prostředky vyplaceny.
Více na portálu The Block.
Kryptoměnový report od CoinGate – Adopce pokračuje i v bear marketu
Pro milovníky dat bude tato novinka bezesporu tou nejzajímavější. Společnost CoinGate poskytující kryptoměnovou platební bránu vydala report pro rok 2022. V něm uvádí například následující fakta:
- Meziročně se množství plateb zvedlo o 63 %
- Bitcoin byl použitý v 43 % všech transakcí
- Stablecoin USDT je druhý nejčastěji využívaný způsob platby
- Síť Lightning Network vzrostla o 97 %
A to jsou jen některé údaje z celého dokumentu.
Zdroj: Coingate.com
Zdá se, že adopce spíše nabírá na síle. Nebrání tomu ani kryptoměnová zima, kterou tento rok celý trh prožívá.
Pokud si chcete přečíst více, můžete se na report podívat na oficiálních stránkách coingate.com.