Vítáme vás u pravidelného On-chain okénka. V dnešním pohledu na blockchainová data se bude naše pozornost stáčet znovu k dlouhodobým držitelům. To jsou typicky ti, kteří v průběhu medvědího trhu kapitulují jako poslední. Už i u nich ale začíná být vidět postupné vyčerpávání trpělivosti a síly.
On-chain data
Nejprve se rychle podíváme na cenu. Bitcoin za poslední týden zůstává v konsolidaci. Cena se stále pohybuje mezi hodnotou 17 tisíc dolarů a 16 tisíc dolarů. V posledních několika dnech je ale trend spíše klesající a zápasí se spodní hranici intervalu.
Zdroj: Coindesk
Prvním ukazatelem, který jsme si představovali již v minulém vydání On-chain okénka, je odtok kryptoměn z burz.
Zdroj: Glassnode
V minulém týdnu se na tomto grafu tvořila historie, protože se ukazatel dostal na nová maxima z pohledu odesílaných bitcoinů. Za celou historii nebyla negativita vůči centralizovaným službám tak očividná. Bitcoiny z burz mizí závratným tempem 172,7 tisíc jednotek za měsíc. Do soukromých peněženek se stahují obnosy ze všech burz na trhu.
Velký tlak zažil i samotný blockchain a mempool. Za den se počet potvrzených transakcí vyšplhal až na 246 tisíc.Z toho bylo 47,4 % transakcí jen za položku výběrů a vkladů do centralizovaných služeb. Při detailnějším rozdělení procent se pak 29,2 % vztahovalo k výběrům z burz a pouhých 18,2 % k vkladům.
Další informace, na kterou se podíváme, je situace tzv. velryb. Pod názvem se skrývají držitelé s více než 1000 jednotkami bitcoinů. Typicky se jedná o institucionální investory a skutečně majetné postavy. Medvědí trh zasáhl už i ty, kteří nakupovali kryptoměnu v roce 2017 a později. Jejich průměrná realizovaná cena při výběru z burz je k červenci 2017 zhruba 17 825 dolarů. Při cenách, které na trhu vidíme teď, je zjevné, že tito držitelé jsou v průměru pod nákupní cenou – tedy ve ztrátě.
Zdroj: Glassnode
Na škále pod grafem je vidět výrazný skok ve vkladech na burzy právě ze strany těchto velkých entit. Ačkoliv se v celkovém pohledu kryptoměny z burz spíše stahují, zrovna velrybí investoři je na kryptoměnové burzy odesílají v tempu od 5 do 7 tisíc jednotek denně. Něco velice podobného jde vidět i na grafu realizované ztráty.
Zdroj: Glassnode on-chain
Na stupnici je opravdu velký negativní vrchol, který značí, že většina odesílaných coinů je v tuto chvíli ve ztrátě. Tato veličina se dostala až na 1,45 miliardy dolarů do mínusu. Jen opravdu malé procento transakcí se dá považovat a označit za potenciálně výnosné.
Nejistota mezi dlouhodobými držiteli narůstá
Už v minulém vydání jsme si společně zpřehlednili stav dlouhodobých držitelů. Zdá se, že už i oni začínají být pod relativně velkým tlakem. Obecně se tato skupina považuje za poslední lajnu věřících, kteří se drží svých coinů zuby nehty. Teď už ale i oni začínají prodávat.
Spent Volume Age Bands, neboli SVAB, je ukazatel zobrazující množství utracených či odeslaných coinů podle jednotlivých pásem stáří jednotek.
Zdroj: Glassnode on-chain
Za rok 2022 se nám na grafu vytvořilo nové maximum pro všechny jednotky starší než 3 měsíce.
Stejnou věc pak vidíme na grafu objemu utracených coinů řazeného podle stáří. Při nastavení veličiny na jednotky se stářím větším než 6 měsíců se ukáže fakt, že jsme dnes na pátém nejvyšším vrcholu za posledních 5 let.
Zdroj: Glassnode on-chain
Negativní teorii o prodávání coinů dlouhodobými držiteli potvrzuje i celkový ukazatel stáří coinů, které se nějakým způsobem přesouvají, respektive přestávají být neaktivní.
Zdroj: Glassnode on-chain
- Černá křivka na grafu je cena bitcoinu.
- Modrá křivka zobrazuje průměrné stáří pohybujících se coinů za celý trh a dostala se na 44 dní
- Červená následně mluví o stejné veličině, avšak ta má navíc odfiltrované transakce, které jdou pravděpodobně do adres vlastněných stejným majitelem. Tato je dnes na 78 dnech
Jak je vidět, obě křivky dnes procházejí podobných vývojem a jsou zároveň na místním vrcholu. Když se tak děje, je to potvrzením teorie o tom, že jde především o skutečně odprodané coiny, namísto přeposílání mezi peněženkami.
Co se bude dít dál, dle on-chain dat?
Do budoucnosti bohužel nikdo nevidí. Je jasné, že si v posledních týdnech prochází trh jednou z nejhorších situacích v historii. Ale to se dělo i v minulých cyklech. Ochlazení trhu bylo doprovázené pádem některých velkých jmen, odkrytím podvodů a podobné srandy.
Z širšího pohledu se dá teď skoro říct, že probíhá jakási deinstitucionalizace bitcoinu, který se z centralizovaných společností přesouvá do soukromých peněženek.