Obsah
- Co je Jubiter Blade II
- O společnosti Feitan Technologies
- Obsah balení
- Bezpečnost
- Bluetooth transakce
- Obnovení ztracené hardwarové peněženky
- Mobilní aplikace Jubiter Wallet
- Cena
- Výhody
- Nevýhody
- Celkové hodnocení krypto peněženky
- Jak začít s Jubiter Blade II
- Jak přijímat transakce na Jubiter Blade II
- Jak odesílat transakce na Jubiter Blade II
- Jak obnovit Jubiter Blade II
Co je Jubiter Blade II
Jubiter Blade II je hardwarová kryptoměnová peněženka, kterou vytvořila společnost Feitian, a na které můžete uchovávat více než 100 různých druhů kryptoměn včetně stablecoinů a tokenů ERC20. Společnost vytvořila i vlastní mobilní aplikaci, která funguje jako softwarová peněženka a díky bluetooth je možné ji propojit s hardwarovou verzí. Softwarová a hardwarová peněženka na sobě nejsou nijak závislé. Není tedy problém využívat pouze hardwarovou peněženku nebo pouze softwarovou verzi.
O společnosti Feitan Technologies
Společnost sídlí v čínském Pekingu. Byla založena v roce 1998 a dnes má celkem 5 poboček v Číně, Asii, Evropě a v Severní Americe. Jedná se o jednoho z největších čínských dodavatelů autentizací a zabezpečení transakcí pro online bankovní systémy.
Společnost má široké portfolio produktů, které distribuuje různým sektorům od státní správy, přes finance až po zdravotnictví. Klienti společnosti Feitian sídlí ve více než stovce zemí po celém světě a patří mezi ně například Google.
Hardwarová peněženka Jubiter Blade II patří k jedněm z inovativních produktů, do kterých se společnost rozhodla investovat obrovské množství financí. Ty jsou určené především pro výzkum a vývoj. Díky tomu může Jubiter Blade II čelit i špičkám mezi hardwarovými peněženkami, mezi které patří třeba Trezor, Ledger a KeepKey.
Obsah balení
Obsahem balení je USB kabel, 2 recovery karty, manuál s QR kódem pro stažení mobilní aplikace a malá hardwarová peněženka. Přední strana je osazena malým OLED displejem a čtyřmi ovládacími tlačítky.
Zadní strana je vyrobena ze slitiny zinku, která je odolnější než hliník a chrání peněženku před mechanickým poškozením. Hmotnost peněženky je velmi malá. Váží asi jako běžný domovní klíč. Je mnohem menší než platební karta. Její rozměry jsou 64 x 38 x 2,3 mm.
Bezpečnost
Na zabezpečení si vývojáři dali velmi záležet. Peněženka je zabezpečená secure elementem EAL 6+. Jedná se o čip, který bezpečně uchovává uložený soukromý klíč. Samozřejmě v offline prostředí. Klíč je potřebný k přístupu do peněženky, k podepisování transakcí apod. Čip vytvořila německá společnost Infineon. Díky tomuto zabezpečení je peněženka chráněna před různými způsoby útoků.
Velkou nevýhodou většiny kryptoměnových peněženek je microcontroller (MCU), který slouží jako zprostředkovatel mezi secure elementem a displejem, bluetooth a dalšími. MCU je možné v případě různých firmwarových chyb napadnout. Secure element je v tomto případě bezpečnější, proto ho vývojáři použili při výrobě peněženky Jubiter.
Operační systém Java chrání zabezpečení s certifikací EAL 5+, což je jedna z výhod oproti konkurenčním peněženkám. Kromě pasivní ochrany je možné využít i FIDO UF2, který se využívá jako ochrana před phishingem, MITM a brute force keyloggery.
Další ochrana je PIN, který se využívá při ověření transakcí. PIN se generuje automaticky a jediné místo, kde se zobrazí, je displej hardwarové peněženky. Jedná se tedy o pokročilou dvoufázovou anti-keyloggerovovou ochranu.
Bluetooth transakce
Bluetooth zvyšuje konektivitu peněženky. Díky němu můžete velmi snadno provádět transakce, které jednoduše potvrdíte stisknutím jednoho tlačítka a nepotřebujete k tomu žádnou aplikaci ani počítač.
Obnovení ztracené hardwarové peněženky
Pokud se stane, že svoji hardwarovou peněženku ztratíte, můžete ji kdykoliv na novém Jubiteru obnovit. Jednoduše zde zadáte obnovovací fráze a stav hodnoty vaší předchozí peněženky se obnoví. Pokud tedy ztratíte Ledger Nano S nebo X apod., můžete přístup ztracené peněženky na Jubiteru získat zpět.
Mobilní aplikace Jubiter Wallet
Aplikace je kompatibilní se systémem iOS a Android. Je přehledná a snadno zde naleznete to, co potřebujete. Díky aplikaci je komfort práce s hardwarovou peněženkou mnohem lepší. Co se týče anonymity, nemusíte se bát. Aplikace po vás nebude chtít žádná osobní data. S rozhraním se pracuje dobře, avšak pokud bych si měl vybrat čistě softwarovou peněženku, v tomto duelu by vyhrálo Coinbase Wallet.
Za vylepšení by stála sekce s aktuálními informacemi z trhu. U některé kryptoměny se stane, že se její hodnota neaktualizuje, takže jsou vidět ceny, které neodpovídají aktuální hodnotě. Aplikace přebírá data z CoinMarketCap a občas dojde k chybě, která aktualizaci překazí. Nicméně se to stává jen velmi zřídka a společnost se to hned snaží řešit.
Cena
Jubiter Blade II pořídíte za necelých 2 200 Kč. Konkurenční Ledger Nano X je možné v tuto chvíli pořídit zhruba za 3 000 – 3 200 Kč. Vyšší verzi Trezoru Model T pořídíte aktuálně za zhruba 4 700 Kč.
Levnější verze Ledgeru i Trezoru se dá pořídit asi za 1 600 Kč. Nicméně Jubiter Blade II má oproti nim mnoho výhod, ať už v bluetooth, zabezpečení, velikosti displeje atd.
Výhody
- Bluetooth
- Vysoké zabezpečení
- Poměrně velký displej
- Bytelný obal ze zinkové slitiny
- Malé rozměry a hmotnost
- Možnost využít ochranu FIDO UF2
Nevýhody
- Čínský výrobce
- Krátká historie peněženky
Celkové hodnocení krypto peněženky
Moje zkušenost s Jubiter Blade II je velmi pozitivní. Líbí se mi možnost pokročilé ochrany s pomocí FIDO UF2. Peněženka má velký displej a čtyři tlačítka, díky čemuž se velmi pohodlně ovládá.
Výhodou je i přehledná mobilní aplikace, která se dá s peněženkou propojit, a díky které se dá lépe ovládat. Jako nevýhodu by někdo mohl spatřovat fakt, že peněženka pochází od čínského výrobce, což vzbuzuje drobnou nedůvěru. Na druhou stranu je peněženka velmi dobře zabezpečená a společnost, která ji vytvořila funguje desítky let. Nicméně tento produkt je stále novinkou, o které se stále moc neví a není historicky prověřená.
Peněženku bych jistě doporučil. Za málo peněz dostanete šikovnou, malou a zabezpečenou peněženku s velkým displejem a spoustou dalších výhod. Cena je sice je vyšší než u Trezoru OneBlack a Ledgeru Nano S, avšak oproti nim má Jubiter velký náskok.
Jak začít s Jubiter Blade II
Použití hardwarové peněženky je velmi snadné. Nejprve ji propojte pomocí přiloženého USB kabelu s počítačem. Připojením se dobije baterie, která je ukrytá přímo v samotné peněžence. Díky tomu je možné ji využívat i bez připojení k počítači.
Jakmile ji propojíte, stlačte na 2 vteřiny tlačítko Power. Na displeji se objeví dvě možnosti. Můžete vytvořit zcela novou peněženku nebo obnovit svoji předchozí. Po stisknutí tlačítka OK vás peněženka vybídne k tomu, abyste zadali PIN.
Můžete volit 4 až 8 místný PIN. Šipkami nastavíte číslo a tlačítkem OK potvrdíte jednotlivé číslice vašeho PIN kódu. Tlačítkem OK celý PIN potvrdíte a v dalším kroku jej pro ověření zadáte a potvrdíte znovu.
Zdroj: Keeprivacy
Pokud se vám stane, že PIN zadáte špatně, budete jej zadávat znovu. Pokud některé číslo zadáte špatně, můžete jej smazat stisknutím tlačítka C/Power.
V následujícím kroku si budete moct vybrat, zda chcete využít 12, 18 nebo 24 slovný passphrase. Peněženka vás vyzve k tomu, abyste si přichystali recovery card, která je součástí balení a tužku, kterou následně passphrase zaznamenáte.
Zdroj: Keeprivacy
Obnovovací frázi si zapište přesně tak, jako vám peněženka ukazuje. Nezapomeňte i na správné pořadí slov. Na recovery card zapisujte slova zleva doprava. Jakmile opíšete všechna slova, stiskněte OK.
V dalším kroku provedete ověření, že jste si slova zapsali správně a ve správném pořadí. Peněženka vás vybídne k potvrzení 5 slov passphrase. Následně vám bude vytvořena nová peněženka. Jakmile proběhne vytvoření, ukáže se vám logo Jubiter a stav baterie, případně i ikona připojení k počítači.
Jak propojit Jubiter Blade II s telefonem
Nejprve si na mobilní telefon nainstalujte aplikaci Jubiter Wallet z následujícího odkazu. Aplikace je kompatibilní s operačním systémem iOS i Android. Po instalaci aplikaci spusťte a zvolte možnost „Hardware Wallet”.
Spustí se vyhledávání peněženky. Jakmile ji bluetooth nalezne, propojte ji a ověřte propojení kódem, který se objeví na displeji hardwarové peněženky. Po ověření budete mít přístup do aplikace.
Jak přijímat transakce na Jubiter Blade II
Na hardwarové peněžence stiskněte a po dvě sekundy držte tlačítko horní šipky a zároveň tlačítko OK. Objeví se 4 možnosti. Zvolte „My adress”. Vyberte kryptoměnu, kterou chcete na peněžence přijmout.
Následně se vám zobrazí adresa a když kliknete na šipku dolu, tak dokonce QR kód, který můžete jednoduše naskenovat například v aplikaci Coinbase nebo Binance a adresa se automaticky propíše do formuláře při zadávání transakce.
Jak odesílat transakce z Jubiter Blade II
Odesílání transakcí provedete z aplikace Jubiter Wallet. V ní zvolte kryptoměnu, kterou chcete odeslat a stiskněte tlačítko „Send”. Zadejte adresu peněženky, kam chcete danou kryptoměnu odeslat. Zvolte částku a níže vám aplikace ukáže Miner Fee, které za transakci zaplatíte. Potvrďte platbu stisknutím tlačítka „Next”.
Zobrazí se vám shrnutí transakce, kde můžete naposled zadané údaje zkontrolovat. Pokud je vše v pořádku, stiskněte tlačítko „Next”. Následně se vám v hardwarové peněžence objeví heslo, které zadáte do aplikace.
Znovu stiskněte tlačítko „Next”. Následně je nutné provést potvrzení na hardwarové peněžence, kde stiskněte tlačítko „OK”. V případě, že budete chtít transakci zrušit, stiskněte „C/Power”. Jakmile transakci zcela potvrdíte, bude odeslána do sítě a zprocesována.
Jak obnovit Jubiter Blade II
Při spuštění peněženky zadejte možnost „Restore Wallet”. V dalším kroku zadejte nový PIN kód a hned v dalším kroku váš passhphrase. Jakmile zadáte všechna slova obnovovací fráze a potvrdíte, peněženka se obnoví.
Líbí se vám recenze? Podpořte nás kávou ☕ Káva za Fiat i BTC přes LN.
Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.