Zavedení systému daňově zvýhodněných investic do malých a středních podniků a startupů, známého jako Enterprise Investment Scheme (EIS), navrhuje nová studie. Představili ji zástupci Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) a České fintech asociace (ČEFTAS) a podporují ji další subjekty jako Česká startupová asociace, Centrální depozitář cenných papírů (CDCP) či Burza cenných papírů Praha (BCPP). Schéma EIS, inspirované úspěšným britským modelem, má za cíl stimulovat soukromé investice do inovativních firem prostřednictvím daňových pobídek. Modelový návrh počítá s možností jednorázového daňového odpočtu, zavedením časového testu a možností odepsat ztrátu. České ekonomice, která se potýká s komplikovaným přístupem mladých firem k rizikovému kapitálu, by takový krok mohl pomoci uvolnit soukromé zdroje a podpořit konkurenceschopnost. Zkrátka rozhýbat ekonomiku.
„Naše ekonomika nutně potřebuje impulz k proměně struktury podnikání. Zavedení nástroje typu EIS by bylo efektivním krokem k tomu, aby se z České republiky stala země atraktivní pro technologické inovace, privátní investory i nové podnikatelské příběhy. Je to most mezi potenciálem mladých firem a kapitálem, který jim zatím chybí,“ říká Miroslav Lukeš, předseda představenstva České fintech asociace.
S tím souhlasí i Aleš Rod, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV). Poradní orgán vlády se diskuzí o tom, jak podpořit dlouhodobý hospodářský růst, zabýval při svých sezeních velmi intenzivně. „Česká republika potřebuje EIS, aby odemkla kapitál pro inovace a růst. Britský EIS pomohl startupům získat přes 32 miliard liber a vytvořit stovky tisíc pracovních míst, české firmy ale stále narážejí na nedostatek rizikového kapitálu. Zavedení podobného schématu by mohlo přilákat investice do inovativních projektů, podpořit růst domácích podniků a umožnit předávání know-how mezi generacemi podnikatelů,“ uvádí Aleš Rod, výkonný ředitel CETA.
Právě role mentoringu může sehrát stejně důležitou roli jako samotné peníze. A EIS s tím počítá, ba přímo k takové interakci motivuje. „V počátečních fázích života, kdy se finišuje koncept a ověřuje zájem prvních zákazníků, pomáhají startupům s financemi zpravidla tzv. andělští investoři. U nás je však v porovnání se startupově rozvinutějšími státy toto andělské investování mnohem slabší a i kvůli tomu se přes první fázi nedostane tolik firem. Nástroj typu EIS, který povzbudí chuť menších investorů investovat do startupů místo do nemovitostí, může počet andělských investorů zvýšit a tím i zvýšit množství startupů, které první fázi překonají a povede se jim projekt rozjet,“ vysvětluje Martin Jiránek, předseda České startupové asociace.
Přístup ke kapitálu často brzdí české podniky
Malé a střední podniky společně se startupy v České republice dlouhodobě upozorňují na komplikovaný přístup k růstovému kapitálu. Velká část dostupného kapitálu v zemi často směřuje do konzervativnějších investic, například do nemovitostí, namísto podpory inovativních projektů.
„Zavedení investičního zvýhodnění jako EIS vnímám coby naprosto zásadní krok pro rozproudění soukromého kapitálu směrem k inovativním firmám a startupům. V České republice je dostatek privátního kapitálu, který je potřeba rozhýbat a podpořit jeho směřování ke společnostem s vysokou přidanou hodnotou. Stát tak nemusí sám investovat nebo vytvářet dotační programy, které jsou často neefektivní a ani podnikatelé o ně nestojí. Stačí, když správně nastaví incentivy a umožní trhu dělat svou práci. Dnes velká část kapitálu leží ladem nebo končí v další nemovitosti, čímž se jen zvyšují jejich ceny. Místo toho by mohl tento kapitál podpořit růst technologických firem, vytvořit nová pracovní místa a daňové výnosy a mít pozitivní dopad celou ekonomiku,“ říká William Jalloul, CEO a zakladatel společnosti Flowpay a člen představenstva České fintech asociace.
Britský model jako ověřená inspirace
EIS funguje ve Velké Británii od roku 1994. Za tu dobu pomohl více než 56 tisícům společností získat investice přesahující 32 miliard liber. Podobné programy úspěšně fungují také ve Francii, Švédsku, Německu či Nizozemsku. Studie CETA a ČEFTAS na základě zahraničních zkušeností představuje modelový návrh podmínek EIS pro Českou republiku.
„Podle našich výpočtů dokáže zhruba 70 miliard korun nově investovaného kapitálu do firem zvýšit HDP o čtvrt procentního bodu. Už jen to, samo o sobě, je dobrý důvod k tomu, aby stát investice do firem podporoval. Podpora investic do tuzemských firem se neodráží jen ve finančních datech, ale propisuje se pozitivně do mnoha dalších aspektů, které jsou pro dobře fungující stát důležité, jako je rozvoj technologií, zaměstnanost v perspektivních oborech, efektivita atd. V České republice je obrovské množství peněz, které jsou pro ekonomiku neefektivní. Většinou jsou uloženy na běžných účtech, kde se nijak nemultiplikují. Pokud by stát dokázal tyto soukromé peníze pomocí vhodných pobídek pro ekonomiku získat, mělo by to obrovsky pozitivní vliv na její vývoj,“ komentuje Ondřej Dusílek, generální ředitel Centrálního depozitáře cenných papírů.
Podpora inovací a konkurenceschopnosti
Zavedení EIS by mohlo výrazně změnit investiční chování v Česku a nasměrovat více prostředků do produktivních sektorů ekonomiky. Podpora investic do malých a středních podniků může stimulovat ekonomický růst i v méně rozvinutých regionech a přispět k tvorbě nových pracovních míst.
„Návrh EIS s daňovým odpočtem pro investory a jasně definovanými podmínkami může výrazně povzbudit ochotu investovat do mladých projektů, pomůže překlenout mezeru ve financování a podpoří vznik nových technologií a služeb. To je základní předpoklad, aby se Česko stalo významným technologickým lídrem na úrovni Velké Británie, kde se díky zkušeným investorům koncentruje také potřebné know-how. Úspěšní podnikatelé se navíc časem často sami stávají investory, čímž se celý ekosystém dále posiluje a přínos pro celou ekonomiku je pak obrovský,“ uzavírá William Jalloul.
Modelový návrh podmínek EIS pro Českou republiku: • Jednorázový daňový odpočet: Investor může aplikovat daňově uznatelný odpočet 50 % z investice do výše 1 mil. Kč (celkově tedy max. 500 tis. Kč) na jeden investiční případ. • Možnost ročně investovat do více projektů: Investor může v kalendářním roce uskutečnit více investic, tj. uplatnit maximální odpočet v pásmu 2–5 mil. Kč. • Cílová destinace – startupy, malé a střední firmy: Investice směřuje do podniků, které nejsou starší než 7 let od založení, mají do 250 zaměstnanců a roční obrat nepřesahuje 500 mil. Kč. • Časový test: Pro uznatelnost daňové úlevy je nutné splnit časový test držby podílu ve společnosti (podíl v s. r. o., akcie v a. s.) v délce min. 3 roky. • Možnost odepsat ztrátu: Po uplynutí časového testu je možné odepsat ztrátu z investice nebo její část, pokud společnost, do které bylo investováno, skončí v insolvenci. |
Více o společnosti Flowpay
Flowpay je český technologický startup, který vyvinul inovativní způsob, jak vyhodnocovat nejen riziko, ale primárně potenciál malých a středních podniků, na základě čehož poskytuje jednoduché provozní financování pro jejich růst. Pomocí umělé inteligence automatizuje celý proces od žádosti o financování až po risk scoring a vyhodnocování. Využitím embedded finance klientům dále umožňuje tyto služby využívat online, skrze platformy, a ulehčí jim tak celý zdlouhavý proces. Na rozdíl od bank po klientech nepožaduje zbytečné papírování, ale pracuje s propojením platforem, jako jsou pokladní systémy či e-commerce platformy. Na základě takto získaných dat vyhodnocuje dostupnost financování a nabízí každému klientovi personalizovaný úvěr na míru.
Zakladatel firmy je podnikatel, investor a odborník na finance William Jalloul, jenž firmu založil v roce 2021 s myšlenkou pomáhat malým a středním podnikům (small and medium-sized enterprises, SME), které jsou srdce ekonomiky, ale bohužel nemají přístup ke kapitálu u tradičních poskytovatelů finančních služeb. V roce 2022 byl startup vybrán do prestižního akceleračního programu Techstars. Vizí Flowpay je učinit financování malých a středních podniků jednoduchým tak, jak má být.