Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás připravili řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Ze všeho nejdříve se podíváme na novinku týkající se Elona Muska, který se rozhodl založit svou vlastní politickou stranu, která bude významně podporovat Bitcoin. Dále se koukneme na zajímavá data týkající se bitcoinového ETF od BlackRocku, a pak třeba skočíme na tokenizaci akcií v Evropě nebo na případ investora, který ukousl útočníkovi prst. Můžeme se na to vrhnout.
Elon Musk prohlašuje fiat měny za beznadějné, nová politická strana bude vyznávat bitcoin
Z americké politiky se stala v podstatě reality show. Hlavní hvězda Donald Trump se dostal do prezidentského úřadu, postupně se začal více kamarádit s Elonem Muskem, jen aby se následně rozhádali. Další kapitolou je krok, který asi čekal málokdo – Musk totiž zakládá vlastní politickou stranu s názvem “America Party”.
Tato nová politická formace je pro tento týdeník zajímavá zejména kvůli tomu, že Musk veřejně prohlásil fiat za “beznadějný” a se svou stranou chce tvrdě prosazovat Bitcoin jako řešení pro fiskální krizi a rostoucí americký dluh.
America Party plánuje své konání započít kongresovými volbami, které se odehrají v roce 2026. Samozřejmě to zatím neznamená nic velkého, neboť ve Spojených státech je dvoustranný systém demokratů a republikánů silně zakořeněný. Na druhou stranu je Elon Musk tak populární, že nějakou šanci na úspěch jistě má.
Více na stránkách Decrypt.
ETF od BlackRocku již drží přes 700 tisíc jednotek bitcoinu
Genialita bitcoinového ETF je především v jeho jednoduchosti. Zatímco v případě nákupu “skutečného” bitcoinu musíte projít poměrně zdlouhavým procesem učení a pochopení celého systémui, bitcoinové ETF prostě koupíte u svého brokera a držíte jej jako jakoukoliv jinou akcie.
Oblíbenost tohoto produktu tak opravdu neupadá, ba se až zdá, že roste na síle. Jen před pár dny totiž BlackRock oznámil, že jejich bitcoinové ETF překonalo 700 tisíc držených jednotek. To už je zhruba 55 procent celkového bitcoinu ve všech amerických spotových ETF.
Více na stránkách Cointelegraph.
Bitcoinové ETF od BlackRocku již vydělává více než fond na S&P 500
BlackRock samozřejmě na takovém fondu vydělává opravdu těžké peníze. Podle nové zprávy již výnosy z bitcoinového fondu překonaly dosavadní vlajkovou loď IVV, tedy burzovně obchodovaný fond na index S&P 500. I přesto, že IBIT má poměrový náklad téměř devětkrát vyšší (0,25 % oproti 0,03 % u IVV), přinesl za rok 187,2 milionu dolarů.
Podle expertů situace ukazuje na plnou pozornost Wall Streetu věnovanou Bitcoinu a směřování kapitálu k digitálním aktivům.
Více na stránkách Cointelegraph.
Turecko zablokovalo PancakeSwap spolu s dalšími 45 kryptoměnovými službami
Turecká rada pro kapitálové trhy, což je tamní finanční regulátor, oznámila zablokování přístupu k 46 webovým stránkám, které údajně poskytovaly „neoprávněné služby v oblasti kryptoaktiv“. Mezi dotčenými platformami je i významná decentralizovaná burza PancakeSwap, která v červnu zaznamenala obchodní objem přes 325 miliard dolarů.
Tento krok je součástí širšího úsilí Turecka o posílení kryptoměnových regulací, jež od března dávají Radě pro kapitálové trhy plnou kontrolu nad poskytovateli těchto služeb a od února vyžadují identifikaci uživatelů u transakcí nad zhruba 425 dolarů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Projde tokenizace akcií v Evropě?
Nabídka akciových tokenů Robinhoodu, zejména těch spojených s privátními společnostmi jako OpenAI a SpaceX, si vysloužila drobnohled orgánu Evropské unie.
Vše začalo tím, že společnost OpenAI explicitně varovala, že tyto tokeny nepředstavují žádný akciový podíl ve firmě. To následně vyprovokovalo šetření ze strany litevské centrální banky, jež je pro Robinhood primárním regulátorem. Ukázalo se, že tokeny jsou ve skutečnosti deriváty, které poskytují pouze nepřímou expozici k podkladovým aktivům.
Otázka tokenizace a regulací začíná být skutečně aktuální, neboť Robinhood plánuje v EU nabídnout více než 200 amerických akciových a ETF tokenů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Bitcoinová zlatá cihla se 100 jednotkami přemístěna do digitálu
První roky kryptoměnového trhu byly divokou jízdou. Věřili byste třeba tomu, že se bitcoiny, respektive seedy, prodávaly na fyzických nosičích, mezi kterými byly třeba mince, cihly a jiné předměty?
Uživatel John Galt po zhruba 13 letech fyzického držení převedl 100 Bitcoinů z takzvané Casascius bar do digitální hardwarové peněženky. Galt, který si předmět pořídil v roce 2012, kdy byla cena Bitcoinu pod 100 dolary, uvedl, že v té době ho fascinovala myšlenka fyzických Bitcoinů jako součásti budoucnosti.
Pro Galta byl tento krok primárně o bezpečnosti, nikoli o náhlém zbohatnutí, a peníze prozatím neplánuje zpeněžit.
Více na stránkách Cointelegraph.
Útočníci v Belgii unesli ženu kryptoměnového investora
Z Bruselu přichází zpráva o soudním rozsudku v případu únosu souvisejícího s kryptoměnami. Belgický soud odsoudil tři osoby k 12 letům vězení a nařídil jim uhradit odškodné ve výši nejméně 1 milionu eur za únos manželky místního krypto-podnikatele Stéphana Winkela, k němuž došlo v prosinci 2024.
Útočníci unesli ženu před jejím domem a požadovali výkupné v kryptoměnách, avšak policie zasáhla a oběť zachránila. Soud nicméně poznamenal, že hlavní strůjci únosu stále unikají spravedlnosti.
Více na stránkách Cointelegraph.
Kryptoměnový milionář ukousl prst útočníkům
Z Estonska přichází šokující zpráva o dalším pokusu o únos krypto-miliardáře Tima Heatha, který unikl útočníkům neuvěřitelným způsobem. Podařilo se mu totiž ukousnut prst jednoho z nich.
Tim, jehož majetek se odhaduje na 1,61 miliardy dolarů, byl přepaden dvěma muži v malířských uniformách ve svém bytovém domě. Útočníci měli v plánu donutit ho k převodu jeho kryptoaktiv, avšak Heath se po třicetisekundovém boji, při němž přišel o zub, dokázal osvobodit.
Více na stránkách Cointelegraph.
Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“