Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás připravili řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. V dnešním článku se podíváme nejprve do území zprostředkovatelů platebního styku, kteří začínají ztrácet území oproti kryptoměnám. Dále se koukneme do portfolií kryptoměnových investorů nebo na statistiku týkající se hacků a útoků na soukromé peněženky. Můžeme se na to vrhnout.

Jak stablecoiny překonávají Visu a Mastercard z hlediska převedených objemů na internetu

Když se dnes podíváme na oblíbenost platebních metod, pro nás jako běžné uživatele pravděpodobně stále převládají bankovní karty, případně aplikace na ně napojené jako Google Pay či Apple Pay apod. Pod povrchem ale začíná růst odvětví, které by se mohlo velice brzy stát primární formou přesunu finančních prostředků

Řeč je samozřejmě o stablecoinech. Rychlé, levné, otevřené všem a většinou i plně transparentní. O tom, že se tato metoda dostává do popředí, již svědčí i reálná data. Například podle vedoucího inženýra Noama Hurwitze z firmy Alchemy se objem stablecoinů vyšplhal na hodnotu o 7 procent vyšší, než jaká se zprocesovala skrze standardní metody plateb.

Postup v této oblasti dokazuje i vývoj u firem jako PayPal nebo Stripe, které začínají se stablecoiny ve velkém pracovat.

Více na stránkách Cointelegraph.

Kryptoměnové karty jsou u malých nákupů skoro používanější než karty velkých hráčů

Další zajímavou skupinou plateb jsou transakce, jejichž hodnota je pod 10 eur. V této kategorii již například v Evropě skutečně začínají kryptoměny dominovat, konkrétně kryptoměnové platební karty. Podle všeho je již více než 45 procent všech těchto transakcí uděláno přes kryptokarty.

Nejčastější položkou, kterou lidé nakupují, jsou potraviny, které čítají až 59 procent všech nákupů. Hlavním platebním prostředkem jsou přitom stablecoiny, které jsou použité v 73 procentech případů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Bitcoin je zhruba třetinou všech kryptoměnových portfolií

Bitcoin si upevňuje svou pozici krále kryptoměn. Podle nové zprávy od Bybit nyní tvoří téměř třetinu kryptoměnových portfolií investorů, což je nárůst z 25,4 % v listopadu 2024. Tento růst je poháněn především institucionální adopcí po spuštění spotových ETF v USA a přívětivější regulací

Počet firem s bitcoinem v rezervách se za posledních pár týdnů téměř zdvojnásobil na více než 244.

Více na stránkách Cointelegraph.

Útoky na seed a front-end uživatele mohou za 80 procent hacků

Podle nové zprávy od firmy TRM Labs byly za prvních šest měsíců roku 2025 ukradeny kryptoměny v rekordní hodnotě 2,1 miliardy dolarů, což je téměř stejně jako za celý loňský rok. 

Více než 80 % ztrát pochází z takzvaných “infrastrukturních exploitů“, což jsou útoky na privátní klíče a uživatelská rozhraní protokolů. Často je takový útok podpořen i nějakým typem sociálního inženýrství. 

cointelegraph.com

Za většinou ztrát dle dostupných zdrojů stojí státem sponzorované skupiny. Třeba únorový hack burzy Bybit, připisovaný Severní Koreji, tvořil téměř 70 % z celkové ukradené částky (1,5 miliardy dolarů).

Více na stránkách Cointelegraph.

Burza Kraken získává licenci v Irsku, splňuje směrnice MiCA

Slavme a hodujme. Ve středu se do klubu EU-krypto-friendly přidala i jedna z nejlepších a nejznámějších burz na světě Kraken, která oznámila, že získala licenci v rámci regulace MiCA od irské centrální banky. Díky tomu jí bude umožněno nabízet regulované služby ve všech 30 státech Evropského hospodářského prostoru. 

Více na stránkách Cointelegraph.

Coinbase se dostává do top 100 nejvlivnější společností podle magazínu TIME

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase má další zářez na pažbě. Prestižní časopis TIME ji zařadil na svůj seznam 100 nejvlivnějších společností roku 2025. TIME ocenil Coinbase jako disruptora za důležitou roli v prosazování kryptoměnové legislativy ve Washingtonu v roce 2024. Úspěch firmy se dá ale vidět hlavně na ceně jejích akcií, které letos vzrostly o zhruba 42 % a v květnu se staly první krypto akcií zařazenou do indexu S&P 500.

Více na stránkách Cointelegraph.

Gemini tokenizuje akcie Strategy

NFT obrázky jsou pro většinu lidí volovina. Na druhou stranu technologie NFT jako taková má potenciál na pořádnou revoluci v obchodování reálných aktiv.

Kryptoměnová burza Gemini minulý týden spustila pro své uživatele v Evropské unii tokenizovanou verzi akcií společnosti Strategy (MSTR) Michaela Saylora. Cílem je zjednodušit přístup k tradičním akciím, které jsou podle Gemini těžko dostupné a potřebují modernizovat. Službu poskytuje ve spolupráci s americkou firmou Dinari, která se na tokenizaci cenných papírů specializuje. I když je MSTR prozatím jedinou takovou akcií na Gemini, burza slibuje, že další tokenizované akcie a ETF budou brzy následovat.

Více na stránkách Cointelegraph.

Norská firma Green Minerals chce koupit bitcoin za 1,2 miliardy dolarů

Trend firemních bitcoinových pokladen pokračuje. V pondělí se k němu přidala i norská firma Green Minerals, která se zabývá hlubokomořskou těžbou. Společnost oznámila plány na získání 1,2 miliardy dolarů, které využije na vytvoření strategické bitcoinové rezervy k dlouhodobému držení. První nákup bitcoinů by se měl uskutečnit v příštích několika dnech.

cointelegraph.com

Po pondělním oznámení akcie firmy sice uzavřely s 300% ziskem, ale hned v úterý se propadly o více než 34 %.

Více na stránkách Cointelegraph.

Strategy se s velkou pravděpodobností dostane do S&P500

Společnost Strategy Michaela Saylora, která je největší korporátní držitel bitcoinu, by se mohla brzy dočkat velkého milníku. Podle finančního analytika Jeffa Waltona má firma 91% šanci, že se ve druhém čtvrtletí kvalifikuje pro zařazení do prestižního akciového indexu S&P 500. Tedy alespoň pokud cena bitcoinu do konce června neklesne pod 95 240 dolarů.

Více na stránkách Cointelegraph.


Partnerem týdeníku je Coinwage

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Coinwage_Logo_392x178-392x178-2.png.

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage