Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, financí a businessu. Jako vždy jsme si pro vás připravili řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. V tomto článku budeme jako vždy řešit umělou inteligenci, a to konkrétně uprostřed Microsoftu. Dále přeskočíme na nový model ChatGPT, který se z nějakého důvodu snažil podbízet a lichotit. V neposlední řadě se podíváme třeba na internetové satelity Amazonu nebo na statistiky Google Play. Můžeme se na to vrhnout.
Přes 30 procent kódu Microsoftu vytvořila AI
Myslíte si, že umělá inteligence je jen doménou startupů? Že s těmito nástroji reálně programují jen youtubeři a rádoby podnikatelé? Zkuste to ještě jednou zvážit.
Generální ředitel Microsoftu minulý týden na konferenci LlamaCon uvedl, že zhruba 30 procent kódu ve firmě je nyní generováno umělou inteligencí. Vyjádřil se i ke kvalitě, kterou označil za smíšenou. Podle všeho dosahují lepších výsledků s jazykem Python, naopak horších v jazyce C++.
Toto rostoucí procento generovaného kódu již předpověděl i technický ředitel Microsoftu, Kevin Scott, podle kterého bude do roku 2030 95 procent kódu generováno skrze AI. V podobné trendu jde například i Google, ve kterém je to také více než 30 procent.
Více na stránkách Techcrunch.
Podbízivé ChatGPT a důvody, které k tomu vedou
Když se vydá nový model AI, je to vždy velké halo. Dost často se ale stává, že se objeví nějaké vynořující se chování, tedy chování, které nikdo neočekával.
Taková situace se stala i s poslední aktualizací GPT-4o, které svým uživatelům velice lichotilo, což vedlo ke stažení updatu. Uživatelé začali sdílet screenshoty, kde ChatGPT dokonce vysekává potlesk všem možných problematickým i nebezpečným rozhodnutím.
Podle OpenAI měla aktualizace učinit model intuitivnější a efektivnější, avšak byla příliš ovlivněna “krátkodobou zpětnou vazbou”. OpenAI teď pracuje na nápravě, která by měla obsahovat systémové instrukce a nové trénování modelu.
Více na stránkách Techcrunch.
OpenAI se snaží zabránit mladistvým v generování erotických novel
Jedna z dalších chyb, kterou muselo OpenAI řešit, bylo generování erotického obsahu pro účty registrované na nezletilé, což bylo výsledně i potvrzeno. V některých případech se dokonce ukázalo, že model uživatele nabádal ke generování explicitnějších požadavků.
Pro OpenAI je to celkem pech, neboť nedávno začali propagovat své nástroje do škol.
Více na stránkách Techcrunch.
Úpadek v množství nových aplikací na Google Play
Trh mobilních telefonů je jedním z nejrychleji rostoucích. Není se ani čemu divit, když z poměrně levného a malého zařízení dnes zvládnete řídit klidně celou firmu. Proč tedy počet aplikací na Google Play klesá?
Toto tržiště mobilních aplikací za rok 2024 ztratilo přibližně 47 procent všech aplikací. V absolutních číslech se tak služba dostala z 3,4 milionů appek na 1,8 milionu. Zatím se uvádí, že jde o efekt zpřísnění podmínek, dle kterých se musí řídit vydavatelé programů. Google chtěl tímto krokem předcházet záplavě podvodných appek a ulevit tak uživatelům androidů, kteří museli často doslova prohrabávat marketplace, jen aby našli něco užitečného.
Google všemi svými kroky zabránil publikování přibližně 2,36 milionů aplikací, které byly podvodné, nefunkční nebo úplně k ničemu.
Více na stránkách Techcrunch.
Amazon vypouští svých prvních 27 internetových satelitů
O StarLinku jistě víte. Satelitní síť poskytující internet, která vzešla z projektu Elona Muska, dodává internet již skoro po celém světě. Do tohoto závodu se nově přidal i Amazon, kterých jich prozatím vypustil 27 sedm v první várce.
Raketa Atlas V od United Launch Alliance v pondělí večer odstartovala z Floridy a dopravila zařízení na orbitu. Konečným cílem by mělo být rozmístění 3 226 satelitů tvořících síť Kuiper. Jeff Bezos chce se svými satelity prozatím sloužit a konkurovat hlavně na místech s nedostatečným pokrytím.
Více na stránkách Techcrunch.
Spotify přidává nových 5 milionů uživatelů za první kvartál 2025
Výsledky Spotify jsou rozhodně potěšující. Firma oznámila, že jim počet nových prémiových předplatitelů vzrostl o dalších 5 milionů za první čtvrtletí roku 2025, což představuje meziroční nárůst 12 procent. Celkový počet předplatitelů se pak povedlo dostat na 268 milionů, což je druhý největší počet v historii. To všechno se odráží i na rekordním provozním zisku ve výši 509 milionů eur, třebaže to stále bylo pod očekávaným výsledkem na úrovni 548 milionů eur.
Více na stránkách Techcrunch.
Robotické rameno z 3D tiskárny za 100 dolarů
Inovativních startupů je všude spousta. I když by se mohlo zdát, že většina z nich se teď snaží integrovat umělou inteligenci i do dveří od skříně, stále je spousta těch, které se sunou i jinými směry. Jedním z nich je i Hugging Face.
Tato firma vytvořila programovatelné 3D tisknuté robotické rameno s názvem SO-101. Stroj by měl umět zvedat věci, umisťovat objekty na určené pozice a vykonávat několik dalších základních kroků. Rameno s kamerou lze trénovat a vylepšovat tak jeho schopnosti. Za pozornost pak stojí hlavně cenovka, která se pohybuje na zhruba 100 dolarech při nejlepší konstelaci materiálů a dodavatelů.
Více na stránkách Techcrunch.
Stavba datového centra pro prvotřídní AI bude stát do 6 let přes 200 miliard dolarů
AI není jen nějaká webová stránka. Za nástroji stojí ohromná infrastruktura datových center, která jsou pěkně drahá na stavbu i provoz.
Podle výzkumníků z Georgetownu mohou datová centra pro trénování a provoz AI obsahovat miliony čipů a stát stovky miliard dolarů. Co se týče spotřebované energie, může do nich proudit až ekvivalent velkého města. To vše ve chvíli, kdy budou současné trendy pokračovat.
Studie analyzovala přes 500 projektů datových center mezi roky 2019 a 2025 a zjistila, že se výkon a požadavky datových center více než zdvojnásobují, a to každý rok.
V roce 2030 by to poté mohlo vypadat tak, že jedno datové centrum s 2 miliony čipy bude vyžadovat výkon zhruba 9 jaderných reaktorů.
Více na stránkách Techcrunch.