Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás připravili řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Ze všeho nejdříve se společně podíváme na žebříček nejvíce crypto-friendly měst na světě. Následně přejdeme na výsledky Revolutu, kterému se nevede vůbec špatně, a v neposledním případě skočíme třeba na trh tokenizovaných nemovitostí nebo oficiální ruskou směnárnu. Můžeme se na to vrhnout.
Slovinské hlavní město Lublaň je nejvíce crypto-friendly město na světě
Když se řekne crypto-friendly města nebo státy, co si jako první představíte? Jsou to velmoci jako Spojené státy americké, nebo spíše nějaký z menších států?
V novém žebříčku měst složeném podle přívětivosti ke kryptoměnám se na prvním místě umístilo hlavní město Slovinska – Lublaň. Porazilo tak ty nejznámější kryptoměnová centra jakými jsou například Hongkong nebo Singapur. Výzkum provedla firma Multipolitan. Pořadí se sestavovalo podle mnoha parametrů, mezi kterými je třeba regulatorní prostředí, daňové zákony, rozvinutost digitální infrastruktury, nebo třeba míra adopce v maloobchodním segmentu.
Zajímavý je také údaj s názvem Crypto Wealth Concentration. Ten říká, že průměrný kryptoměnový držitel ve městě Lublaň má přibližně 240 500 dolarů v digitálních aktivech.
Více na stránkách Cointelegraph.
Revolut roste dvojnásobně, rostlo hlavně kryptoměnové obchodování
Revolut je již celosvětově známá firma, která si své jméno udělala hlavně na extrémně levných forexových směnách. Od té doby se ale mnohé změnilo a Revolut se dostal do pozice plnohodnotné finanční a bankovní aplikace, která umožňuje nejen správu financí, ale také investice do akcií a kryptoměn.
Minulý rok byl pro Revolut naprosto rekordní se ziskem 1,3 miliardy dolarů, což představuje zvojnásobení oproti předchozímu roku. Za růstem stojí hlavně velké množství nových uživatelů, kterých bylo přes 15 milionů, a nové oživení obchodu s kryptoměnami. Revolut se kromě jiného posunul i z hlediska regulací, neboť získal britskou bankovní licenci, čímž si otevřel další trh s novými produkty.
Více na stránkách Cointelegraph.
Rusko bude spouštět svou vlastní centralizovanou kryptoměnovou směnárnu
I přes neustálá jednání je Rusko stále v problémech z hlediska sankcí a zamezení přístupu k mezinárodnímu bankovnímu systému. Není proto divu, že se tamní garnitura snaží všemožně obcházet tato omezení.
Ruské ministerstvo financí a centrální banka v minulém týdne oznámila plány na spuštění kryptoměnové burzy pro kvalifikované investory v rámci experimentálního právního režimu. Na tento portál budou mít přístup investoři, kteří splní určité majetkové a příjmové limity, jak uvedl ministr financí Anton Sulanov. Hranice by měla být podle všeho na 100 milionech rublů, což je v tuto chvíli zhruba 1,2 milionu dolarů, nebo roční příjem alespoň 50 milionů rublů (zhruba 602 000 dolarů).
Více na stránkách Cointelegraph.
Deloitte odhaduje tržní kapitalizaci tokenizovaných nemovitostí na 4 biliony v roce 2035
Jedna z velkých účetních a analytických firem Deloitte vydala nový odhad na tokenizovaný trh nemovitostí. Podle nich by jeho hodnota mohla dosáhnout až 4 bilionů dolarů do roku 2035. Pro teď se kapitalizace tohoto trhu pohybuje zhruba na 300 miliardách dolarů, nicméně stále roste s predikcí průměrně 27 procent každý rok.
Není se zde čemu divit. Tokenizovaná práva k nemovitostem by mohla zpřehlednit, zjednodušit, a hlavně zlevnit celý proces správy a převodu práv.
Více na stránkách Cointelegraph.
Zákon o kryptoměnových rezervách jde v New Hampshire do senátu
Pojďme se teď na chvíli podívat na zákony o kryptoměnových rezervách v USA. Některé státy si již legislativní kolečko proběhly, i když to bylo prozatím vždy s velkými změnami daných návrhů, které ve výsledku nepřinesly nic moc nového.
Další velký posun se stal v New Hampshire, který již prolezl nižšími instancemi a čeká na hlasování samotného senátu. Pokud by byl schválen, měl by státní pokladním možnost investovat až 10 procent prostředků do kryptoměn s tržní kapitalizací nad 500 miliard dolarů, což je zatím pouze Bitcoin.
Více na stránkách Cointelegraph.
Sněmovna reprezentantů v Arizoně schválila zákon o kryptorezervách
Arizona je naopak asi nejblíže skutečnému schválení kryptoměnových rezerv vůbec. Dva návrhy, které společně umožní pokladníkovi investici do kryptoměn, úspěšně prošly celou sněmovnou reprezentantů. Zdá se tak, že by se vše mohlo dostat až na stůl guvernérky Katie Hobbsové. Ta řekla, že by mohla být podpisu nakloněná v případě, že bude mít jistotu dostatečného financování zdravotní péče.
Více na stránkách Cointelegraph.
Američané za minulý rok ztratili v kryptoměnových podvodech skoro 10 miliard dolarů
V roce 2024 přišli Američané o skoro 10 miliard dolarů v kryptoměnových podvodech, alespoň jak uvádí zpráva Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Agentura obdržela přes 140 000 stížností týkajících se kryptoměn, přičemž zdaleka nejvíce byla zasažená skupina lidí nad 60 let se ztrátami 2,8 miliard dolarů. Při rozdělení na jednotlivé způsoby činností se nejvíce objevovala investiční schémata s kryptoměnami a sextortion (vydírání skrze sexuální fotografie).
Ve srovnání s rokem 2023 vzrostly ztráty o zhruba 66 procent.
Více na stránkách Cointelegraph.
Spojené arabské emiráty budou mít možná vlastní státní stablecoin
Významné instituce v Abu Dhabí pracují na vytvoření nového stablecoinu navázaného na dirham. Projekt čeká na schválení od regulátora, kterým je v tomto případě centrální banka Spojených arabských emirátů. Stablecoin bude fungovat na blockchainu ADI, vyvinutém neziskovou organizací ADI Foundation.
Více na stránkách Cointelegraph.
Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“