Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy jsme si pro vás připravili nálož novinek, které podle nás stojí za pozornost. Dnes se ze všeho nejdříve podíváme na čtvrtletní Tesla výsledky, které dopadly naprosto tragicky. Dále skočíme na Intel, který plánuje velké propouštění, a pak si něco řekneme standardně i k umělé inteligenci. Pojďme na to.

Zisk Tesly spadl v prvním čtvrtletí o 71 procent

Mixovat dohromady politiku a business je nebezpečná hra, a to zvláště ve chvíli, kdy jsou lidé a jejich nervy našponované na maximum. O tom se již s naprostou jistotou přesvědčila i Tesla a Elon Musk.

Z nedávno zveřejněných čtvrtletních výsledků lze vyčíst, že čistý zisk společnosti dosáhl na 409 milionů dolarů. To je o 71 procent méně ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Jediné, co Teslu v tomto bodě zachraňuje, jsou emisní povolenky, kterých za první čtvrtletí prodali za 595 milionů dolarů. Bez nich by se Tesla potýkala se ztrátou. Z hlediska produkce se Tesle podařilo dodat téměř 337 000 automobilů.

google.com

V podstatě se tak vracíme k té staré písničce. Tesla ještě před pár lety žila prakticky jen z víry investorů a emisních povolenek, bez kterých by byla na plné čáře ztrátová. Je otázkou, jak bude budoucnost Tesly vypadat. Elon Musk investorům vyřídil, že mají počítat s volatilitou vzhledem k tarifům a nejistotě.

Více na stránkách Techcrunch.

Intel plánuje snížit stavy o více než 21 000 hlav

Propouštění ve velkých korporacích stále pokračuje. Třebaže jde o trend v celém odvětví, na velkých firmách je to vidět nejlépe.

Podle zdrojů z Bloombergu by měl Intel oznámit snižování stavů tento týden. Společnost dle informací plánuje propustit přibližně 21 000 zaměstnanců, což dělá zhruba 20 procent jejich celkových lidských sil. Podle nového generálního ředitele Lip-Bu Tana, který nahradil dlouholetého šéfa Pata Gelsingera, je cílem zefektivnění managementu a obnovení inženýrské kultury.

Intel se již dlouhou dobu potýká s klesající cenou akcií, které za posledních pět let ztratily přibližně 67 procent hodnoty.

Více na stránkách Techcrunch.

Nové modely od OpenAI halucinují více než jejich předchůdci

Halucinace AI modelů jsou problém, který se stále nedaří vyřešit. V krátkosti – jde o situaci, kdy umělá inteligence podává přímo nepravdivé informace. Bohužel se s tím potýkají i velké modely.

OpenAI nedávno uvedla na trh nové modely o3 a o4-mini, které jsou podle testů v mnoha ohledech skutečně skvělé a předbíhají konkurenci. Naneštěstí se ale také zdá, že trpí ještě většími problémy s halucinacemi než starší modely. Podle benchmark testu PersonQA model o3 halucinuje dokonce v 33 procentech případů, což je oproti předchozím modelům dvojnásobek. O4-mini pak vykazuje halucinace dokonce v 48 procentech případů.

Komplikace je to především pro odvětví, která spoléhají na přesnost. Podle vyjádření OpenAI by mohlo být částečným řešením integrace webového vyhledávání.

Více na stránkách Techcrunch.

Slušnost vůči umělé inteligenci stojí miliony dolarů

Sam Altman se před pár dny rozpovídal o tom, kolik firmu stojí lidská slušnost. Když uživatelé vydávají instrukce obsahující “prosím”, “děkuji” a podobné výrazy, společnost to podle všeho stojí na provozních nákladech desítky milionů dolarů.

I když by se mohlo zdát, že to nedává v komunikaci se strojem žádný smysl, faktem je, že prompt určuje výsledek. Zdvořilost tedy může znamenat, že model začne brát z profesionálnější znalostní databáze a na informace tak bude větší spoleh.

Z průzkumu mezi uživateli vyplývá, že zdvořilostní fráze používá přibližně 67 procent amerických uživatelů. 55 procent to dělá, protože to považují za správné, zatímco zbylých 12 procent se bojí, že by je mohlo v budoucnu špatné zacházení dohnat.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerství mezi OpenAI a Washingtom Post

OpenAI a The Washington Post oznámily novou mediální spolupráci. Znamená to, že bude ChatGPT v odpovědích zahrnovat i odkazy na originální články tohoto deníku. Cílem pro The Washington Post je dosažení širšího publika, které dnes čítá již více než 500 milionů uživatelů. OpenAI z toho může naopak vytěžit kvalitnější odpovědi.

Více na stránkách Techcrunch.

AI firmy vysávají více než 60 procent venture kapitálu

Téměř 60 procent veškerých investic do startupů v prvním čtvrtletí roku 2025 šlo do firem, které se nějakým způsobem zabývají umělou inteligencí. Celkově se jednalo o 73 miliard dolarů, přičemž 40 miliard získalo hlavně OpenAI v březnovém investičním kole. Z hlediska geografie se pak nejlépe umístila Severní Amerika, ve které bylo investováno 70 procent těchto prostředků.

cointelegraph.com

Více na stránkách Cointelegraph.

Americký soudce rozhodl, že Google porušil antimonopolní zákony

Nad korporátem Googlu se začínají stahovat mračna. Federální soudce v minulém týdnu rozhodl, že Google porušil antimonopolní zákon tím, že “úmyslně získal a udržoval monopolní moc” na trhu reklamních technologií, čímž uzavřel soudní spor trvající poslední dva roky. Pro teď se čeká na stanovení harmonogramu slyšení, ve kterém budou stanoveny vhodné kroky pro nápravu. Teoreticky by to mohlo být i donucení Googlu k rozdělení jejich jednotlivých služeb, nebo třeba opatření na zajištění férové konkurence.

Více na stránkách Techcrunch.

Minecraft film je úspěch, který nikdo nečekal

Minecraft Movie se stal neskutečným hitem. Po třech víkendech vydělal celosvětově již 720 milionů dolarů, díky čemuž se zařadil na druhou příčku žebříčku filmů na motivy videoher. Ohledně úspěchů u dětí se zdá, že jde především o filmy jako takové, zatímco na dospělé publikum se cílí hlavně sériemi na streamovacích platformách.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.