Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa fintechů, businessu a technologií. V tomto posledním vydání z roku 2024 se podíváme na spoustu zajímavých novinek, které byste neměli minout. Vůbec nejdříve se zaměříme na nový soudní spor, který vznikl mezi polskou platformou Allegro a světoznámým Googlem. Dále si ukážeme podrobné plány OpenAI na přechod do for-profit režimu. Pak nás bude čekat například Trumpova snaha o pozastavení sporu mezi americkým regulátorem a TikTokem, a chvilku věnujeme i vesmírnému průmyslu. Je toho hodně. Přejeme proto příjemné čtení a pojďme se na to vrhnout.

Allegro soudí Google o 568 milionů dolarů

Jistě už jste o internetovém tržišti Allegro slyšeli. Jde o polskou firmu, která v Evropě tvoří jeden z největších marketplace trhů. Jednou z jejich dceřiných společností je firma Ceneo, což je srovnávač soustředící se na elektroniku. Právě Ceneo se dalo minulý týden do boje s Googlem, ve kterém se hraje o celkem 568 milionů dolarů. Co je důvodem?

hrot24.cz

Ceneo se ohání tím, že Google, jakožto majoritní hráč na trhu vyhledávačů, upřednostňuje své vlastní vlastní služby ve výsledcích vyhledávání, čímž podle Cenea křiví trh. Ceneo trvdí, že kvůli tomuto chování utrpělo ztrátu a požaduje odškodnění ve výši 2,33 miliardy zlotých, tedy zhruba 568 milionů dolarů.

Pro Google jde o dalších vznikající jizvu, která možná uspíší rozdělení služeb tohoto giganta do menších firem.

Více na stránkách Reuters.

OpenAI představuje plán na přechod do for-profit režimu

Společnost OpenAI vznikla za účelem vytvoření obecné umělé inteligence (AGI) a zajištění toho, aby se tento nástroj choval ku prospěchu celému lidstvu. AGI by měla být schopná samostatného uvažování a plnění většiny lidských úkolů

V tuto chvíli je OpenAI neziskovou organizací, která má problémy s financování. Situaci se OpenAI snaží vyřešit přechodem na jiný režim, kterým by podle posledního vyjádření mohlo být Delaware Public Benefit Corporation. V podstatě by to znamenalo, že bude mít OpenAI možnost získávat kapitál stejně jako běžné korporace, ale kromě zájmů akcionářů a jiných stakeholderů se bude muset zaměřovat i na veřejné blaho.

Kritici jako Elon Musk, Meta a jiní varují, že se tímto krokem pokřiví původní záměr firmy a upadne tlak na dodržování bezpečnostních standardů.

Více na stránkách Techcrunch.

Trump požádal o pozastavení ultimáta uvaleného na TikTok

Donald Trump a jeho právníci požádali Nejvyšší soud USA o pozastavení rozhodnutí, které nutí ByteDance do prodeje TikToku, jinak dojde k zákaz provozu aplikace na území Spojených států.

Tým Donalda Trumpa své kroky vysvětluje tím, že jde o poměrně nešťastné načasování finálního termínu, který je jen jeden den před jeho vstupem do úřadu prezidenta, což by mohlo ovlivnit jeho schopnost řídit zahraniční politiku.

Více na stránkách Techcrunch.

Nvidia dokončuje akvizici Run:ai za 700 milionů dolarů

Nvidia úspěšně dokončila akvizici izraelské společnosti Run:ai, jejíž hodnota se vyšplhala až na 700 milionů dolarů. Run:ai je v podstatě monitorovací a optimalizační software, který se snaží o co nejlepší rozložení výpočetního výkonu mezi úlohy prováděné s pomocí umělé inteligence.

Více na stránkách Reuters.

Nvidia se bude v roce 2025 zabývat humanoidními roboty

Od Nvidie ještě nebudeme utíkat. Ti totiž oznámili jeden ze svých plánů na rok 2025, který se bude týkat humanoidních robotů. Nvidia by měla v první polovině roku 2025 uvést na trh nové procesory s názvem Jetson Thor. Cílem je vytvořit technologii, nebo spíše platformu, na které by pak mohly stavět výrobci po celém světě.

Více na stránkách Techcrunch.

Nezabezpečená data Volkswagenu obsahovala lokaci 460 000 vozidel, u některých i na centimetry

Malé firmy mají malé problémy, velké firmy zase obrovské. Jeden takový přešlap udělal nedávno Volkswagen, který nechal po několik měsíců nezabezpečená data o zhruba 800 000 vozidlech. Šlo o elektrické modely Audi, Seat, Škoda a VW. U více než 460 000 automobilů to byla dokonce i jejich lokace, která byla podle zdrojů přesná někdy i na centimetry.

Divize Cariad, které se tento problém týká, uvedla, že data prý nikdo neukradl.

Více na stránkách Techcrunch.

Blue Origin od Bezose konečně vstupuje do vesmírných závodů

Jeff Bezos a jeho firma Blue Origin se po 25 letech existence dostávají ke svému prvnímu startu orbitální rakety New Glenn. Raketu pohání sedm motorů a měla by nést technologii pro modul Blue Ring, jehož první start je plánován na 6. ledna. Důležité je především to, že má být nosná raketa použitelná až při 25 startech, díky čemuž může tvořit konkurenci SpaceX a dalším hráčům vesmírného průmyslu.

Více na stránkách Techcrunch.

Exoskelet z Jižní Koreji umožňuje ochrnutým znovu chodit

WalkOn Suit F1 je exoskeleton z dílny jihokorejských vědců. Ten umožňuje lidem s ochrnutím znovu chodit, překonávat překážky, a dokonce i stoupat do schodů. Zařízení váží 50 kg a monitoruje zhruba 1000 signálů, podle kterých předpovídá další pohyb uživatele.

Více na stránkách Reuters.

Robot z Boston Dynamics dělá salto vzad

Poslední krátká zpráva se týká robotiků z Boston Dynamics, kteří nám na videu předvedli kousek, které zvládne jejich magnum opus s názvem Atlas. Ten na videu dělá salto vzad, které úspěšně ustojí. Cílem bylo ukázat především plynulost pohybu a schopnosti robota udržet si i svou celkovou výzbroj v podobě oblečku Santa Clause.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.