Drazí čtenáři, jako vždy se zde setkáváme u našeho týdeníku ze světa kryptoměn. Připravili jsme si pro vás opět velkou nálož novinek, které podle nás stojí za pozornost. V dnešním vydání se podíváme na další výsledek amerických voleb, kterým by mohlo být vytvoření rezervní zásoby bitcoinu. Společně s tím si osvěžíme i situaci týkající se Microsoftu a jejich bitcoinových nákupů. Dále se podíváme na velkého strašáka, kterým je nový kvantový čip z dílen Googlu, nebo třeba na Ukrajinu a legalizaci kryptoměn. Přejeme vám příjemné čtení, pojďme se na to vrhnout.
Spojené státy krok od založení bitcoinových rezerv?
Trhy jsou teď plné optimismu. Od dosažení hranice 100 000 dolarů se v podstatě strhla lavina euforie, se kterou se bitcoin znovu prohání mainstreamem. Rozhodně tomu napomohlo i několik situacích, ve kterých vystoupil Donald Trump jako proponent kryptoměn. Teď se začíná spekulovat o dalším velkém kroku, který by se mohl udát již v prvních dnech jeho funkčního období.
Nový prezident Spojených států by mohl svým příkazem přehodit Bitcoin do statusu rezervního aktiva, což by znamenalo, že by samotná Amerika toto digitální aktivum nakupovala na celostátní úrovni.
Nebylo by to vlastně až zas tak překvapivé, neboť se něco podobného děje i u několika jednotlivých států – konkrétně se o to snaží Texas, Alabama a Pensylvánie.
Celkové situaci a ceně by pak jednoznačně pomohlo i další uvolnění úrokových sazeb a nová účetní pravidla, která by tamním firmám zjednodušila nakládání s kryptoměnami.
Více na stránkách Cointelegraph.
Akcionáři Microsoftu nechtějí bitcoinové rezervy
Zatímco Michael Saylor lobuje za korporátní adopci, akcionáři Microsoftu se postavili na odpor a zavedení kryptoměnových rezerv odmítli. Stalo se tak na výroční schůzi 10. prosince. Návrh přišel z think-tanku National Center for Public Policy Research. Jejich argumentem byla diverzifikace zisku ve prospěch akcionářů, přičemž by měla firma investovat 1 – 5 procent zisku do bitcoinu.
Více na stránkách Cointelegraph.
Jsou kryptoměny v ohrožení? Nový kvantový čip od Googlu
Google odhalil v minulém týdnu nový čip s názvem Willow, který má sloužit v kvantových počítačích. Willow údajně dokáže vyřešit určitý výpočetní problém za méně než 5 minut, přičemž ten stejný by trval u dnes nejvýkonnějšího počítače 10 septilionů let. Po tomto oznámení komunita přirozeně zpanikařila, neboť kvantové počítače jsou potenciální hrozbou pro šifrování, což je praktický základ celé blockchainové technologie.
Podle všeho by ale zatím tento počítač neměl mít dostatek páry na to, aby blockchainu cokoliv udělal. Je to však další posun k této budoucnosti. Naštěstí jsou již na stole řešení, která by dokázala této technologii odolat a udržela by blockchainy bezpečnými.
Více na stránkách Cointelegraph.
Plánuje Ukrajina legalizaci kryptoměn v roce 2025?
I když je na Ukrajině válka, pokrok se stále nezastavil. Z hlediska kryptoměn bude snad v tomto státě v roce 2025 velký převrat. Kryptoměny by se totiž měly dostat legální status. Prozatím se neplánují žádné daňové úlevy a na zisky z jejich prodeje se má vztahovat standardní daň z kapitálových výnosů. Mohla být i cesta, která otevře další dveře pro humanitární podporu.
Více na stránkách Cointelegraph.
Coinbase čelí žalobě za jednu miliardu dolarů kvůli delistování wBTC
Společnost BiT Global Digital Limited podala žalobu Coinbase, jednu z nejoblíbenějších kryptoměnových směnáren na trhu. Výše této žaloby je více než 1 miliarda dolarů. Důvodem mají být údajné neférové praktiky týkající se vyřazení wBTC. BiT argumentuje tím, že to Coinbase udělala jen kvůli tomu, aby mohla lépe propagovat svůj vlastní cbBTC, což je wrappnutý bitcoin jejich značky.
Více na stránkách Cointelegraph.
Coinbase odstraní podporu USDT pro Evropu
Evropští klienti minulý týden příšli o možnost obchodování s celkem šesti stablecoiny, mezi kterými je i ten největší z nich, tedy tether. Společnost tak musela učinit kvůli tomu, aby zůstala v souladu s novými regulacemi MiCA. Další postižené kryptoměny jsou PAX, PYUSD, GUSD, GYEN a DAI. Podpora pro USDC a EURC stále trvá.
Více na stránkách Cointelegraph.
Bude Michael Saylor nakupovat bitcoin i při ceně nad 100 tisíc dolarů?
Michael Saylor, zakladatel a CEO firmy MicroStrategy, naznačil další nákupy bitcoinu do své ohromné pokladnice. Pokud by se to potvrdilo, pak by se firma dívala na kryptoměnové portfolio s hodnotou téměř 50 miliard dolarů, v množství bitcoinu by to bylo více než 423 650 jednotek.
Více na stránkách Cointelegraph.
MicroStrategy bude možná zalistováno do indexu Nasdaq 100
Další malou zprávou je očekávání Bloombergu. Ti se domnívají, že budou akcie MicroStrategy zařazeny do indexu Nasdaq 100, což je index, ve kterém je 100 nejhodnotnějších společností zalistovaných na burze Nasdaq. To je vždy prestižní záležitost, která zároveň znamená i vložení do různých ETF fondů a na to navázaný přísun kapitálu.
Více na stránkách Cointelegraph.
Firma Riot nakoupila bitcoin za 500 milionů dolarů
Riot Platforms, firma zabývající se těžbou bitcoinu, nakoupila mezi 10. a 12. prosincem bitcoin v hodnotě zhruba 510 milionů dolarů. Jejich celkové portfolio tak zvýšilo hodnotu na 1,7 miliardy dolarů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Podle BlackRocku bychom měli mít v portfoliích zhruba 1 – 2 % bitcoinu
Společnost BlackRock je největší správce aktiv na světě, čehož dosáhla hlavně skrze své ETF fondy iShares. Firma nedávno vydala doporučení ohledně alokace portfolia. Investoři by měli podle nich mít zhruba 1 – 5 % svého portfolia v bitcoinu.
Více na stránkách Cointelegraph.
Partnerem týdeníku je Coinwage
„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“