Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás připravili velkou nálož novinek, které byste neměli propásnout. V dnešním článku se podíváme na důležité milníky z globálního hlediska, neboť bitcoin udělal cenový manévr nad 100 000 dolarů. K tomu byl také jmenován nástupce bývalého šéfa SECu, což je věc, která bude mít pro kryptoměny nemalý význam. I v našem českém rybníčku se ale udála radostná zpráva, neboť se změnila pravidla týkající se daní a kryptoměn – a to k lepšímu! Neztrácejme proto čas a pojďme se na to vrhnout.

Bitcoin překonal hranici 100 000 dolarů

Tak co? Slavili jste? Nebo jste si tohoto rekordu ani nevšimli? Ať už to bylo tak nebo tak, je to jedno – bitcoin prostě v minulém týdnu prostřelil cenovou hladinu 100 000 dolarů a vyšplhal se na nové maximum v hodnotě 103 679 dolarů. Pro pamětníky, kteří s touto kryptoměnou pracovali již v jejích počátcích, to musí být neskutečné číslo, zvlášť když si domyslíme, že v roce 2011 měl bitcoin hodnotu jednoho jediného dolaru. Pojďme si teď trochu zavzpomínat na to, co se za tu dobu všechno stalo.

google.com

Cesta to rozhodně nebyla jednoduchá. Když se bitcoin zrodil, velice dlouho o něm nevěděl prakticky nikdo. Než byla s kryptoměnou vykonána první platba, trvalo to pár let. Následně přišla třeba tragédie s názvem Mt. Gox, což byl největší hackerský útok na směnárnu v historii tohoto odvětví. Asi si pak vůbec nemusíme rozebírat jednotlivé cenové cykly, které pravidelně tvoří hory nových nadšenců a investorů, jen aby jich vzápětí bylo 90 % smeteno následujícím propadem do hlubin. 

Byla zde ale také spousta úspěchů. Jako Češi jsme například vytvořili první hardwarovou peněženku na světě Trezor, která je dodnes jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších. Existují státy, které mají bitcoin za své oficiální pravidlo. Bitcoin do svých rezerv nakupují malí investoři i gigantické korporáty. Bylo schváleno několik ETF fondů, které tuto investici ukázaly další hromadě lidí.

Bitcoin si již své místo ve světě vydobyl, takže teď se můžeme už jen dívat, jakým směrem se vydá.

Více na stránkách Cointelegraph.

Zásadní zmírnění zdanění kryptoměn v České republice bylo úspěšně odhlasováno!

Když se planety dají do správného postavení, kočka dvakrát přeběhne přes cestu po předních a žába zakváká na Václaváku serenádu, je možnost, že se v naší politice udělá správné rozhodnutí.

Přátele, měli jsme to s těmi planetami o chlup, ale nakonec se to vše povedlo – sněmovna totiž schválila návrh, který umožní uplatnění časového testu při prodeji kryptoměny. Pokud je budete držet alespoň tři roky, budete plně osvobozeni z povinnosti odvádět daně ze zisku, a to stejné v případě prodeje do 100 000 Kč ročně.

Celá tato záležitost je nejen příjemná pro tuzemské investory, ale může také přilákat velké objemy zahraničního kapitálu, který by u nás mohl investovat.

Více na stránkách iDnes.

Novým šéfem SECu bude Paul Atkins

Donald Trump nominoval na post ředitele Komise pro kontrolu cenných papírů v USA bývalého komisaře SECu Paula Atkinse. Ten se již dlouhou dobu věnuje digitálním aktivům a zdá se, že by mohl být kryptoměnám vcelku nakloněný. Trump tímto reagoval na vedení bývalého ředitele Genslera, za jehož “režimu” bylo celé odvětví pod neustálým útokem tohoto regulátora.

Více na stránkách Cointelegraph.

SEC pravděpodobně odmítne návrhy na ETF fondy se Solanou

I když se teď zdá, že to bude se SECem lepší, bude ještě trvat, než se změny projeví. Do té doby se pravděpodobně nebude nic zakazovat, ale také nepřijdou žádná další povolení. To dokazuje i fakt, že SEC vydal zprávu o zamítnutí několika solanových ETF fondů. Mezi těmito žadateli jsou třeba firmy jako VanEck, Grayscale a další.

Více na stránkách Cointelegraph.

Coinbase integruje Apple Pay do služby Onramp

Pokud jste uživatelé Applu a využíváte Coinbase, pak by se vám mohla tato novinka líbit. Coinbase totiž do své služby Onramp integrovala Apple Pay, což ve výsledku znamená, že budete mít možnost nakupovat více než 100 kryptoměn na 20 blockchainech na pár kliknutí.

Více na stránkách Cointelegraph.

Binance.US zalistovala memecoin PEPE

Memecoiny jsou taková trendovka, která se vždycky objeví a zčeří vody rozumu. Do směnáren se jich dostává stále více, přičemž dalším již známým přírůstkem je PEPE, jehož ikonou je internetový obrázek žabáka Pepeho. Coin je již zalistovaný na Coinbase, Krakenu, a teď i na Binance.US.

Více na stránkách Cointelegraph.

Zakladatel trhu Hydra byl v Rusku odsouzen na doživotní vězení

Stanislav Moisejev, zakladatel trhu Hydra, byl ruským soudem odsouzen na doživotí. Důvodem je organizace kriminální komunity a nelegální výroba a prodej psychotropních látek. Hydra market vygeneroval celkem 5 miliard dolarů v kryptoměnách a v roce 2022 se dostal na 17 milionů zákazníků.

Více na stránkách Cointelegraph.

Ředitel Fedu Jerome Powell označil Bitcoin za konkurenci pro zlato

Jeroma Powell je velitelem Fedu, tedy centrální banky USA. Jeho slovo je pro trhy skoro jako kdyby mluvil Ježíš, takže je rozhodně dobré poslouchat. Powell se před pár dny rozhovořil o bitcoinu. Ve své řeči uvedl, že je podle něj bitcoin podobný zlatu. Také uvedl, že podle něj není formou platby (což je zatím fakt) a ani uchovatelem hodnoty. K tomu dodal, že bitcoin není ničím podložený (jako kdyby dolar byl). Nicméně si také nemyslí, že by se snažil konkurovat dolaru, což by mohlo znamenat vstřícnější postoj vůči touto aktivu.

britannica.com

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage