O českém fintechu Analytical Platform, poskytujícím pokročilé nástroje pro správu portfolií, jste již mohli číst v naší předchozí recenzi. Parta finančních profesionálů a vývojářů stojících za touto platformou do ní nedávno přidala modul Factor investing, který si rozebereme v této recenzi. Základní informace o společnosti naleznete v předchozí recenzi, a my se proto tedy rovnou pustíme do zajímavých funkcionalit nového modulu.
Co je to faktorové investování?
Abychom pochopili, co se v aplikaci děje, musíme si nejdříve vysvětlit, jaká je filozofie faktorového investování. Jedná se o investiční přístup, který se zaměřuje na určité charakteristiky veřejně obchodovaných společností. Nejedná se však například o to, v jakém sektoru společnosti působí, ale spíše o měřitelné a statisticky dobře uchopitelné charakteristiky.
Těmto charakteristikám říkáme faktory a zkoumáme u nich, zda v průběhu času mají vliv na růst ceny akcií nebo snižování rizika jejího propadu. Konkrétně se faktory mohou zabývat například momentem, volatilitou, trendy a dalšími charakteristikami. Investoři si pak do svých portfolií vybírají takové akcie, které podle těchto faktorů mají růst, nebo naopak otevírají krátké pozice na ty, které mají klesat (respektive růst nejpomaleji).
Většina našich čtenářů bude asi znát indikátory jako ROI, ROE, CapEX nebo EPS. Ve faktorovém investování se nejedná o nic jiného než o kvalitativní faktory.
Aplikace Factor investing umožňuje zjistit, jak jsou indikátory pro ohodnocování v jednotlivých měsících úspěšné, stavět na nich akciové strategie a v neposlední řadě zobrazit seznam akcií (portfolio) ohodnocených dle těchto faktorů.
Dashboard
Při první návštěvě modulu Factor investing nás přivítá nástěnka, kde máme již předem připravené strategie. Na pravé straně obrazovky můžeme také vidět, které faktory byly tento víkend spojeny s nejlepšími výnosy, ale také i faktory, které naopak asociovaly nejvyšší poklesy.
Jelikož se jedná pouze o týdenní horizont, není vhodné na těchto faktorech hned zakládat vlastní strategie. Tato sekce slouží spíše pro inspiraci, jaké faktory by mohlo být zajímavé prozkoumat, avšak do strategie je vhodné volit ty, které dosahují stabilních výsledků v delším časovém horizontu.
Jakožto zvídaví recenzenti jsme se samozřejmě rozhodli vytvořit si strategii vlastní a v další části vás celým procesem krok po kroku provedeme.
Tvorba vlastní strategie
Vše začíná výběrem faktoru, podle kterého budeme chtít obchodovat. K vyhledání vhodného faktoru nám pomůže sekce Factor mimicking, kde můžeme porovnávat výkonnost jednotlivých faktorů za více než posledních 25 let.
Trik je v tom, že nemusíme nutně hledat jen faktory s nejvyšší výnosností. Strategii můžeme postavit i na faktoru s nejnižší výkonností, jen budeme k němu přistupovat tak, že nejvíce porostou akcie, které mají nejnižší hodnotu tohoto faktoru, tedy například akcie s nejmenším Market Cap nebo volatilitou. Přesně tuto tezi jsme následovali a mezi zajímavými faktory s historicky zápornou výnosností jsme našli známou vlastnost – změnu celkových aktiv. Mluvíme o výsledcích pro universe S&P 100, který jsme v této části vybrali, avšak na výběr je i obsáhlejší universe S&P 500. Faktor jsme tedy vybrali a postupujeme dále v tvorbě vlastní strategie.
V dalším kroku nalezneme spoustu dat, podle kterých můžeme validovat své rozhodnutí. Důležitá je síla signálu a statistická jistota, která by měla dosahovat hodnoty alespoň 95 %. Obojí v našem případě vypadá dobře. Jelikož jsme si vybrali faktor, který indikuje pokles, měli bychom na grafu celkových výnosů vidět klesající křivku. Zelená křivka znázorňuje zvolený universe a modrá výsledky dle faktoru. Vše tedy vypadá v pořádku.
Důležité informace se pak dozvíme ze sekce analýzy výnosnosti, kde se porovnávají výnosnosti akcií rozdělených do pěti kvantilů. Kvantily fungují tak, že vezmeme celkový počet akcií v universu a dělíme je do pětin dle toho, jaké jsme u nich zaznamenali hodnoty vybraného faktoru. Na grafu můžeme vidět, že kvantil s nejnižšími hodnotami tohoto faktoru dosahoval nejvyšších výnosů a naopak kvantil s nejvyššími hodnotami dosahoval výnosů nejnižších.
To nám již dává solidní podklad k vytvoření strategie. Parametry modelu však ve výchozím nastavení říkají, že máme longovat a shortovat přesně opačné kvantily. Budeme tedy parametry ještě muset upravit. Model jsme se tedy rozhodli použít a jeho úpravu si ukážeme následovně.
Zdá se, že aplikace sama poznala, že v současném nastavení by nám strategie nebyla příliš prospěšná a upravila tedy parametry tak, že do dlouhých pozic stavíme akcie v kvantilu s nejnižším skóre. Na grafu však můžeme vidět, že výkonnost takové strategie se pohybuje na úrovni srovnatelné s benchmarkem. To je způsobeno tím, že máme aktuálně nastavené long-short portfolio, kde je shortová složka používána jako hedge proti propadům. Díky tomu je portfolio stabilnější i v horších časech. Pojďme si však strategii upravit tak, aby obsahovala pouze long pozice.
Nastavení složení portfolia je poměrně intuitivní. My jsme se rozhodli zkusit možnost, kdy se portfolio skládá z deseti akcií s nejnižší hodnotou vybraného faktoru. Pozice na tyto akcie bychom obchodovali s pákou 2x. Samozřejmě se zde dá ale nastavit i long-short nebo pouze shortové portfolio s libovolným počtem akcií.
Po úpravě parametrů strategie dostáváme mnohem zajímavější čísla. Z historických dat vyplývá, že pokud bychom podle tohoto faktoru obchodovali od začátku roku 2020, mohli jsme dosáhnout výnosu 1219,35 %, zatímco benchmark S&P 100 za stejný čas přinesl výnos 111,63 %. To je opravdu markantní rozdíl. Zde je však potřeba říct, že historický vývoj negarantuje vývoj budoucí a obchodujeme s pákou.
Aplikace kromě grafu poskytuje také řadu dalších užitečných dat formou grafů a tabulek. Jedním z tradičně sledovaných ukazatelů je třeba hodnota drawdownu. V případě naší strategie bychom v říjnu roku 2022 zaznamenali téměř 60% drawdown. Chce to mít tedy i pevné ruce a strategie se opravdu držet delší dobu. Zajímavé je také vidět, jakých výnosů strategie dosahovala v průběhu jednotlivých měsíců.
Pokud bychom chtěli strategii ještě upravovat, jedním z podkladů může být tabulka s detaily výkonnosti. Napoví nám, zda se zaměřovat více na dlouhou nebo krátkou složku, jak zvýšit řídit rizikovkost a další zajímavé poznatky.
Úprava portfolia
Strategii máme vytvořenou. Jak ji tedy začít používat? Aplikace po konci posledního obchodního dne v každém měsíci vypočítá nové hodnoty indikátorů pro všechny akcie a ukáže nám které akcie bychom měli držet v našem portfoliu pro další měsíc. Pokud strategii teprve začínáte používat, stačí nakoupit za dedikovaný kapitál akcie v rovnoměrném poměru.
Následně je potřeba se do aplikace na začátku každého měsíce přihlásit a své portfolio dle nové rebalance upravit. Je potřeba to udělat co nejdříve po vypočtení nové rebalance, protože tehdy mají data největší vypovídací hodnotu.
Shrnutí
Modul Factor Investing, který je součástí Analytical Platform, může být velmi dobrým pomocníkem pro finanční profesionály – portfolio manažery, správce fondů, investiční bankéře. Tento typ uživatelů v aplikaci najde spoustu informací, které mohou posloužit jako podklad pro jejich investiční strategie a rozhodování. V poslední době nabírají na popularitě různé quant, faktorové a smart-beta fondy nebo indexy, pro jejichž správu je to určitě hodnotný nástroj.
Využít jej však mohou i jednotlivci, kteří prostě chtějí investovat do akcií na základě dat a nestačí jim rozhodovat se pouze podle toho, zda se očekává růst v nějakém sektoru nebo se jim líbí konkrétní akcie.
Uživatelské rozhraní však obsahuje spoustu odborných pojmů, tudíž úplní začátečníci se v něm mohou ztratit. Pomineme-li odborné pojmy, není aplikace i tak příliš uživatelsky přívětivá a i my jsme se museli s týmem Analytical Platform poradit, jak tento modul vlastně používat. Jelikož se však jedná o čerstvě vydaný modul, můžeme pravděpodobně v této oblasti očekávat ještě zlepšení.
Výhody:
- Zjištění, které investiční indikátory fungují a které ne
- Velké množství faktorů (indikátorů)
- Rozsáhlé možnosti testování a úpravy strategií dle vlastních představ
- Aktuální i historické ohodnocení akcií dle hodnot u jednotlivých faktorů
Nevýhody:
- Neintuitivní uživatelské rozhraní
- Pouze měsíční možnost úpravy portfolia
- Aktuálně jsou k dispozici pouze akcie z indexu S&P 500
- Aplikace není napojena na brokera, úpravy portfolia je třeba dělat manuálně