Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy jsme si pro vás připravili řadu novinek, které podle nás stojí za přečtení. V dnešním vydání se podíváme například na “měkké” roboty, kteří replikují některé schopnosti živých živočichů. Zároveň pak zamíříme do Alphabetu, kde byla do robota aplikována Gemini AI. Skočíme potom do SpaceX k raketě Falcon 9, která zažila při posledním letu na orbitě po dlouhé době problém. Předvedeme si ale také třeba chytrý prsten od Samsungu, který se velice brzy dostane do ostrého prodeje. Pohodlně se usaďte, přejeme vám příjemné čtení.
Zvířecí roboti, kteří si umí amputovat končetiny a spojovat se do velkých struktur
Když si dnes pokusíme představit nějakého robota, pravděpodobně bude mít humanoidní podobu. Když už nic jiného, tak alespoň hlavu, dvě oči a digitální úsměv. Jako lidé k přirozeně tíhneme, nicméně to nemusí být to nejlepší.
Takový příklad “alternativních” robotů se minulý týden objevil ve videu z laboratoře Faboratory z univerzity Yale. Tamní technici vytvořili roboty s měkkými těly, kteří jsou schopni napodobovat zajímavé zvířecí vlastnosti. Roboti dokáží svá těla modifikovat podle potřeby. V případě nějakého problému či uváznutí jsou schopni postiženou část oddělit. Opačně se ale pak zvládají i spojovat s jinými jednotkami, díky čemuž mohou vytvořit větší celky podobné mravenčím koloniím.
Více na stránkách Techcrunch.
Google Gemini nasazená v robotím těle
Druhá robotí zpráva v našem týdeníku je ze společnosti Alphabet. Google do svého robota implementoval Gemini AI. Robot díky tomu získal možnost interakce s okolním světem na vyšší úrovni. Dokáže například sledovat tabuli, na které se píšou určité pokyny, jenž pak robot vykonává. Zvládá se průběžně učit, navigovat v prostoru a řešit složitější úkoly, než bylo doposud možné.
Více na stránkách Techcrunch.
Falcon 9 od SpaceX zažil poruchu na orbitě
Falcon 9 je raketa známá především svou spolehlivostí. Ani taková legenda však nemá stoprocentní bezchybovost. Během nedávné mise zažila poměrně vzácné selhání týkající se zážehu druhého stupně rakety, a to při nasazování satelitů Starlink. Jde o první takový incident po více než 335 bezchybných startech v celém repertoáru SpaceX raket.
Pro SpaceX by to mohla být i potenciální ztráta všech 20 satelitů, neboť se je nepodařilo dostat na správnou orbitu. Firma se tak musí spoléhat na to, že vyrovnání orbity zvládnout satelity samotné předtím, než se dostanou na kolizní kurz se zemí.
Více na stránkách Techcrunch.
První prsten od Samsungu s názvem Galaxy Ring přijde 24. července
Takzvané wearables jsou kategorie zboží, která neustále narůstá na oblibě. Chytré hodinky, náramky, a v blízké době i prsteny. Sem se brzy zařadí i Galaxy Ring značky Samsung, který se do prodeje dostane 24. července.
Jeho účelem je především sledování tělesných funkcí a fitness ukazatelů. Najdeme zde čidla pro monitorování srdeční frekvence, fyzické aktivity, ale také např. spánku. Prsten bude propojený i zpětně s telefonem jako takovým, díky čemuž jej bude možné užít k ovládání určitých funkcí jako spoušť fotoaparátu, zrušení budíku apod.
Více na stránkách Techcrunch.
Aethir umožňuje vypůjčení výkonu grafických karet
Pokud byste snad potřebovali nějaký výpočetní výkon navíc nebo tuto sílu chtěli propůjčit a vydělávat, možná by vás mohla zajímat služba Aethir. Jde totiž o poskytovatele výpočetního výkonu skrze decentralizovanou síť grafických karet. Služba byla spuštěna teprve nedávno, avšak velmi rychle si získala poměrně velkou zákaznickou bázi. Jen na testovací síti měla přes 500 tisíc uživatelů. Zajímavá možnost je to nejen pro jednotlivce, ale především pro podniky a datová centra, která mohou skrze Aethir zužitkovat nevyužitý výpočetní výkon.
Více na stránkách Cointelegraph.
Nový kráter na Měsíci možná změní plány týkající se lunární základny
Poslední zpráva našeho týdeníku se týká vesmírného průzkumu. Nedávno se totiž při prozkoumávání měsíce objevila nová jeskyně, která by mohla být potenciálním cílem pro stavbu lunární stanice. Objevila ji JAXA, což je japonská organizace pro výzkum vesmíru. Jeskyně je lávového typu, a poskytuje tak vlastnosti stabilní teploty, ochranu před mikrometeority a štítění od kosmického záření. Pro budoucí stanici by to mohl být ideální úkryt.
Objevu si samozřejmě všimly veřejné kosmické agentury jako NASA a ESA, avšak zajímavé je to i pro soukromé společnosti jako SpaceX. Lunární ekonomika by mohla být brzy realitou a přístup k takové stanici zásadním bodem v podnikatelských plánech. Mohly by se zde najít i startupy zaměřené na těžbu měsíčních zdrojů.
JAXA plánuje vyslání astronautů na měsíční povrch do roku 2030, Čína pak do roku 2036. Objev může ve výsledku vyvolat i kolonizační závody mezi jednotlivými státy.
Více na stránkách Techcrunch.