Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy pro vás máme řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Začneme nejprve ve Spojených státech amerických, ze kterých přišla data týkající se těžařů a spotřeby elektrické energie. Dále se podíváme na burzovně obchodovatelné fondy na spotový bitcoin, které překonaly další rekordy. V neposlední řadě zamíříme třeba do státu Paraguay, kde proběhl doposud jeden z největších procesů zabavování těžařských zařízení. Pohodlně se usaďte, přejeme vám příjemné čtení.
Kolik utratili těžaři v USA za energii? Náklady dosáhly na skoro 3 miliardy dolarů od začátku roku
V dnešním prostředí je environmentalismus velice citlivé téma, které vyvolává hodně pocitů a dokáže nažhavit zástupce všech táborů. O to víc ve chvíli, kdy se diskuze stočí na věci a technologie, které se mohou zdát lidem jako nepodstatné. Bitcoin má v tomto ohledu pozici skutečně nezáviděníhodnou, neboť pro jeho bezpečný provoz je potřeba relativně velké množství energie, což dokazují i data ze Spojených států amerických.
Z reportu se můžete dočíst, že kryptoměnová těžba v USA spotřebovala elektřinu za zhruba 2,7 miliardy dolarů. Tato částka se počítá od začátku roku 2024. Pokud by se měla spotřeba přepočítat na nějaký hmatatelný příklad, pak by bylo možno za stejnou energii provozovat zhruba 2 miliony domácností po celý rok nebo nabít každé elektrické vozidlo v USA 87krát.
Pozitivní na tom celé je to, že je více než polovina této elektřiny vyrobena z obnovitelných zdrojů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Paraguay zaútočila na těžařské farmy, státní složky zabavily 2 738 ASIC stanic
I když by se mohlo zdát, že jsou státy Latinské Ameriky kryptoměnám víceméně nakloněné, rozhodně se nedá říct, že by byl tento názor rozšířený po celém kontinentu. Paraguay je oproti svým sousedům malý stát uprostřed kontinentu, kde se minulý týden regulovalo prakticky a ve velkém. Státní úřad pro elektrickou energii odhalil 2 738 těžařských stanic provozovaných bez patřičných povolení, přičemž všechny následně zabavil.
Odhaduje se, že stanice spotřebovávaly každý měsíc elektřinu za zhruba 150 000 dolarů.
Tento “čin” v žádném případě neprospěl tamnímu kryptoměnovému průmyslu, který jen tak tak visí na vlásku, neboť se v politické sféře diskutuje o kompletním zákazu těžby a držení kryptoměnových aktiv.
Více na stránkách Cointelegraph.
První ETF na spotový bitcoin v Austrálii
Skrze všechny kontinenty se postupně rozlévá požár zvaný ETF na spotový bitcoin. Své vlastní fondy již má USA, Kanada a Hong Kong, a novým přírůstkem do této malé skupiny bude teď i Austrálie. ETF s názvem Monochrome Bitcoin ETF se začalo obchodovat na burze Cboe Australia. Fond je samozřejmě v souladu se všemi podmínkami tamních zákonů a aktiva jsou držena offline. Zajímavé je i to, že typ ETF je tzv. In-kind, což znamená, že lze investory vyplatit i v bitcoinu.
Více na stránkách Cointelegraph.
Do kryptoměnových ETF již pravidelně přitéká více než miliarda dolarů za týden
Kryptoměnová ETF lákají nemalé množství kapitálu. Zatímco na začátku jsme se bavili o několika milionech dolarů týdně, v předešlých dnech již fondy dokázaly překonat hranici jedné miliardy dolarů v týdenních investicích. Předpokládá se, že za takt vysoké inflow kapitálu mohou zejména instituce a investoři s dlouhodobým horizontem.
Více na stránkách Cointelegraph.
Kryptoměny se spojují se závody MotoGP
Fanoušci MotoGP dostanou velice brzy možnost zapojit se do svých oblíbených závodů i jinak než jen přihlížením. Bude se jednat o sponzorský balíček, skrze který budou moci běžní lidé financovat své oblíbené týmy a závodníky. Centrem projektu je tak především decentralizace a potenciálně i tokenizace reklamních ploch. Výsledná podoba celého projektu zatím není známá.
Více na stránkách Cointelegraph.
Vymýcení ilegálních směnáren v Hong Kongu došlo k zdárnému závěru
Regulátoři v Hong Kongu ukončili období, ve kterém si mohli burzy s aktivním provozem požádat o oficiální licenci, jenž by jim v budoucnu umožnila legální fungování. Všichni ostatní, kteří o licenci nepožádali nebo to nestihli, tak musí svou činnost ukončit. Dá se předpokládat, že z trhu zmizí spousta globálních firem jako OKX nebo Huobi, které již Hong Kong opustily.
Regulátor prozatím schválil pouze dvě burzy – HashKey a OSL Exchange.
Více na stránkách Cointelegraph.
V Kataru spouští první kroky k vlastním státním kryptoměnám
V Kataru se začalo pracovat na kryptoměně řízené centrální bankou (CBDC). První krok, který byl již učiněn, je vypořádávání plateb mezi domácími a zahraničními bankami. Do projektu má být zapojena i umělá inteligence, přičemž cílem je především zjednodušení převodu prostředků a zvýšení likvidity. Samozřejmě nelze zapomenout na zvýšení kontroly a dohledu.
Více na stránkách Cointelegraph.
Partnerem týdeníku je Coinwage
„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“