Drazí čtenáři, vítejte u novoročního vydání našeho pravidelného týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy jsme si pro vás připravili nálož novinek, které byste rozhodně neměli minout. Jaké to jsou? Dnešní hlavní zprávou je především statistika týkající se kryptoměnových bankomatů, jejichž růst se poprvé za historii snížil. Dále se podíváme na bitcoinovou dominanci, regulace v některých asijských státech a mnoho dalšího. Pohodlně se usaďte a pojďme se do toho pustit.
Počet nových instalovaných kryptoměnových bankomatů se za rok 2023 snížil o 11 procent
Pokud se mají někdy kryptoměny dostat do mainstreamového používání, potřebují mít dostatečně pevné základy v podobě důvěry retailu, zákonů, ale také infrastruktury. Právě poslední položka na tomto seznamu utrpěla za minulý rok ztrátu, neboť se poprvé za necelou dekádu snížil počet nově instalovaných strojů.
V posledních deseti letech množství nově instalovaných kryptoměnových bankomatů v podstatě jen stoupalo. Z počátku bylo vše samozřejmě pomalé a jednotliví výrobci testovaly vodu, avšak za minulé roky se jako vlna zvedl jejich počet a letěl strmě vzhůru.
Celý trend je na grafu naprosto zřejmý. Množství rostlo nezávisle na ekonomických krizích, covidech, bear marketech a všem ostatním. Teprve začátek roku 2023 odstartoval určitý ústup, neboť výrobci do ulic nasadily o zhruba 11 % bankomatů méně. Hlavním aktérem jsou Spojené státy americké, které jsou domovem pro více než 80 % bankomatů, avšak zde se instalace snížily dokonce o 15,4 procent.
Na vině je pravděpodobně nejasné regulatorní prostředí a nejistota.
Více na stránkách Cointelegraph.
Bitcoinová dominance každým dnem klesá
Zdá se, že se na trhu pomaličku polehoučku probouzejí altcoiny. Hlavní ukazatelem takzvané alt season je bitcoinová dominance, což je jednoduchý poměr mezi tržní kapitalizací bitcoinu a tržní kapitalizací celkového kryptoměnového trhu. Za poslední měsíc tato metrika klesla o necelá dvě procenta, v jistou chvíli dokonce o 4 %, což může značit počátek většího trendu.
Více na stránkách Finbold.
MicroStrategy nakupuje další tisícovky bitcoinů
MicroStrategy je firma, která se v kryptoměnovém světě stala určitou legendou. Tento Bludný Holanďan se vždy zjeví, sebere několik dalších tisíc bitcoinových jednotek a na nějakou dobu se vypaří z hlavních zpráv. Michael Saylor, jakožto kapitán, svými penězi rozhodně nešetří. Jeho novou kořistí je dalších 14 620 coinů za průměrnou cenu 42 110 dolarů za jednotku. Celkově už tak svou pokladnici rozrostl na 180 150 jednotek s celkovou hodnotou 5,9 miliardy dolarů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Podle Josefa Tětka může přinést bitcoinové ETF více problémů než užitku
Josef Tětek je v bitcoinové komunitě známá tvář. Tento zastánce svobody a soukromého vlastnictví se nedávno postavil proti euforii vyvolávané očekáváním schválení bitcoinového ETF, na které čeká “skoro” každý. Podle Tětka jde o nástroj, který běžnou populaci odvede o skutečného vlastnictví a potenciálně vytvoří prostor pro nabízení produktů s nepodloženými jednotkami.
Rozhodně je pravdou, že jde o odklon od satoshiho myšlenky nezávislé měny. Na druhou stranu je ale možné, že právě tato možnost je nutným mezikrokem, ve kterém se lidé o bitcoin začnou více zajímat a zjistí, že k jeho vlastnictví nepotřebují žádné mezičlánky v podobě bankovních a jiných fondů.
Indonésie zavřela dalších deset těžařských farem
Regulátor v Indonésii má očividně spoustu práce. V minulém týdnu se tamním autoritám povedlo zablokovat dalších deset těžařských farem, na kterých zabavili přes 1 100 těžebních zařízení.
Více na stránkách Cointelegraph.
Firma Celsius získala povolení pro založení těžařského poolu
Kryptoměnová úvěrová společnost Celsius se dostala do bankrotního řízení. Nově bylo rozhodnuto, že i přes své problémy dostane firma možnost založit nový těžební pool, který by se stal novým hlavním businessem celé společnosti.
Více na stránkách Cointelegraph.
Indie bude blokovat adresy velkých kryptoměnových burz
Pokud si chcete odříznout cestu k celému jednomu technologickému oboru, musíte dělat kroky jako Indie. V tomto státě totiž žádají o zablokování URL adres současně největších kryptoměnových burz na světě, což se prakticky rovná bloku pro většinu rozvinutého světa. To vše i přesto, že se jedná o druhou největší zemi z pohledu tamního kryptoměnového trhu.
Více na stránkách Cointelegraph.
Ordinals.com zažívá DDoS spamování
Ordinals na Bitcoinu jsou ošemetné téma. Jedna skupina je vítá, neboť je vidí jako další krok v rozvoji bitcoinové sítě, zatímco jiní je berou jako naprostou obtíž, která zbytečně blokuje mempool a zvyšuje poplatky. Někdo ze skupiny číslo dvě se pravděpodobně rozhodl vzít spravedlnost do vlastních rukou a zaútočil na stránku ordinals.com s pomocí DDoS útoku. Prakticky to spočívá v tom, že se cílové místo zaspamuje, čímž se web stává nestabilní.
Více na stránkách Cointelegraph.